کد خبر: 1143492 A

خودشناسی یکی از اصل های مهم در زندگی امروزی می باشد که در صورت عدم آگاهی از آن، ممکن است وارد روابط اشتباه شویم، مشاغل نامناسب انتخاب کنیم و ناشیانه پول خرج کنیم.

علم روانشناسی و روانسنجی، امکانات زیادی مانند تست های روانشناسی معتبر را در اختیار انسان ها قرار داده اند. تست خودشناسی واقعی، فرصت شناسایی عمیق ترین لایه های شخصیتی و احساسی را فراهم می آورد و کمک می کند تا در مسیرهای اصلی زندگی مانند انتخاب رشته، شغل و انتخاب همسر با آگاهی کامل قدم بگذاریم.

اگرچه ما زمان زیادی را با خود می گذارنیم، اما هنوز به درک درستی از چیستی خود نرسیده ایم. ما نمی دانیم که چه احساسی داریم، چرا واکنشی را نشان می دهیم و از زندگی چه می خواهیم. این عدم شناخت از خود می تواند به شدت ترسناک باشد. سقراط بزرگ تمام توصیه های فلسفی خود را در این دو کلمه خلاصه کرده است: “خودت را بشناس“.  اما سوالی که ایجاد می شود این است که خودشناسی چیست و چگونه می توان به این خودشناسی دست پیدا کرد؟

خودشناسی واقعی چیست؟

اگر دائما از خود می پرسید من چه کسی هستم و چرا این گونه رفتار می کنم، باید بدانید که شما تنها نیستید. خودشناسی، اطلاعات واقعی و اصیل فرد نسبت به خود است و شامل اطلاعاتی در مورد وضعیت عاطفی، ویژگی های شخصیتی، روابط، الگوهای رفتاری، عقاید، باورها، ارزش ها، نیازها، اهداف، اولویت ها و هویت اجتماعی آن فرد می باشد. خودشناسی از فرایند های درون نگری و اجتماعی ناشی می شود. البته خودشناسی تنها از طریق درون نگری کسب نمی شود و به مولفه های دیگر نیز مربوط می شود.

اهمیت خودشناسی

خودشناسی واقعی برای عملکرد سالم ضروری است زیرا شناخت کامل از خود منجر به تصمیم گیری واقع بینانه در مورد جنبه های کلیدی زندگی فرد می شود. در واقع، افرادی که به طور دقیقی خود را نمی شناسند، زندگی خود را به چالش های زیادی می کشند. ابعاد کلیدی زندگی که به دلیل عدم خودشناسی در معرض خطر قرار می گیرند، شامل انتخاب شریک زندگی، تحصیلات و انتخاب شغل، مکان و نحوه ی زندگی فردی هستند.

عدم خودشناسی منجر به براورد بیش از اندازه قدرت ذهنی می شود که در نتیجه باعث افت عملکرد تحصیلی و کاهش رضایت از زندگی می شود.

طبق پنج دلیل زیر، خودشناسی برای رشد روانشناختی افراد ضروری است.

  • خودشناسی میل به یادگیری و احساس تجربه را برطرف می کند.
  • از ناهمنگی میان تصورات خود و تصورات دیگران از خود جلوگیری می کند.
  • ما را از هوس های غیر منطقی ناخودآگاه خود رهایی می بخشد.
  • به جای واکنش پذیری، پاسخ های پویا را میسر می سازد.
  • خودشناسی اولین گام ضروری در جهت تغییرات مثبت است.

کاهش ناامیدی شغلی، ناامنی و حسادت و استرس در مورد پول از دیگر مزایای خودشناسی هستند. علاوه بر این، شناسایی خود کمک می کند تا مسئولیت احساست خود را برعهده بگیریم و شفقت و همدلی بیشتری از خود نشان دهیم.

در نهایت، خودشناسی به شکل گیری درک ما از دیگران کمک می کند و به عنوان منبعی برای ارزیابی دیگران استفاده می شود.

نقش شخصیت در خودشناسی

همانطور که ذکر کردیم، خودشناسی، همان اطلاعاتی است که ما درباره ی شخصیت خود، توانای های، الویت ها و .. کسب می کنیم. دانستن تیپ شخصیتی فردی، از مهم ترین مولفه های خودشناسی است و اهمین این موضوع آنقدر زیاد است که اغلب خودشناسی را با شناخت شخصیت برابر می دانند. آلبرت الیس، شخصیت را شامل رفتارها، سبک فکر‌ها، شیوه‌ی حرف زدن، درک محیط و تعامل‌های بین فردی می داند که پیوسته (بر اساس یک الگوی قابل تشخیص) در یک فرد مشاهده می‌شود. درک نوع شخصیت شما، اغلب کلید طلایی تشخیص علل رفتار ها و واکنش های شما به شیوه های خاص می باشد و به شناسایی انواع محیط های کاری که در آن امکان رشد دارید، کمک می کند. تعداد زیادی تست شخصیت واقعی در دسترس قرار دارند که شخصیت شما را تعیین می کنند و فرایند خودشناسی را برای شما تسهیل می بخشند.

تست خودشناسی واقعی MBTI

تیپ نمای مایرز بریگز که به اختصار تست MBTI نامیده می شود، یک ابزار سنجش شخصیت است که تمایلات و گرایش های فرد را مشخص ساخته و نتایج آن تفاوت های ارزشمندی را بین افراد مشخص می نماید. تیپ نمای مایرز بریگز به افراد کمک می کند که خود، انگیزه ها و توانایی های موجود و بالقوه ی خودشان را بشناسند. این ابزار در حوزه های وسیعی به کار می رود، از جمله خودشناسی، مدیریت استرس، تشکیل گروه، توسعه سازمانی، زوج درمانی، شناخت سبک های یادگیری و سبک های ارتباطی ترجیحی. تست MBTI رایگان یکی از مشهور ترین تست هاى شناخت شخصیت در جهان است و نوع شخصیت شما را بین 16 تیپ موجود شناسایى میکند.

تست خودشناسی MBTI

MBTI پس از سال ها تحقیق و بررسی در حال حاضر، مهم ترین ابزار اندازه گیری برای شناخت و درک تفاوت های شخصیت های افراد سالم معرفی می شود. این ابزار صرفا تیپ های شخصیتی را شناسایی می کند و جنبه ی تشخیصی و بیماری شناسی ندارد. چون همه تیپ ها ارزش مند هستند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد.

ارزیابی شخصیت به کمک تست خودشناسی واقعی MBTI، به خودآگاهی و خودشناسی منجر می شود. آگاهی از این که چه کسی هستید، باعث رشد فردی و شغلی شما می شود. زمانی که خود را بشناسید، می توانید دیدگاه دیگران را در مورد خود درک کرده و در نتیجه، مهارت های بین فردی شما تقویت می شود. به طور کلی، خودشناسی شما را به فردی قدرتمند تبدیل می کند.

شما می توانید به صورت رایگان و در سریعترین زمان ممکن، تست MBTI را در سایت جعبه ابزار ذهنی انجام دهید و با دقیق ترین تفسیر های ارائه شده در انتهای تست، به خودشناسی دست یابید.

تست خودشناسی DISC

تست دیسک آنلاین یا DISC یکی از تست های شخصیت شناسی است. تست خودشناسی واقعی DISC که توسط Wiley منتشر شده، ابزاری غیر قضاوت کننده است که برای بحث در مورد تفاوت های رفتاری افراد استفاده می شود.در این تست، از شما خواسته می شود مجموعه ای از سؤالات را که گزارش مفصلی درباره شخصیت و رفتار شما ارائه می دهد، تکمیل کنید. همچنین می توانید نکاتی را در رابطه با کار کردن با سایر افراد در سبک های دیگر دریافت کنید. مدل دیسک یکی از مدل های شخصیت است که روانشناسی شخصیت افراد را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

مدل رفتاری دیسک (DISC) که به عنوان “مدل رفتاری برتر” شناخته می شود، یکی از معتبرترین ابزارهای رفتار شناسی در جهان است. DISC استاندارد یا زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز رفتاری افراد و پیش بینی رفتارهایی که به طور معمول از آنان مشاهده می شود. اطلاعات کسب شده بر اساس مدل DISC کمک می کند تا با دانستن این که افراد چه تمایلات فکری دارند و زبان بدن آنها چگونه است، بتوان مدل رفتاری ایشان را حدس زد و بهتر با آنان رابطه برقرار کرد.

شناسایی تیپ شخصیتی یکی از عالی ترین راه های تشخیص نحوه ی عملکرد و میزان توانایی خود در زمینه ی فن بیان، تیز حسی و اعتماد به نفس، مثبت یا منفی بودن، نگرش به دنیای اطراف می باشد. خودشناسی واقعی در توسعه کسب و کار و روند جلسه مذاکره موثر خواهد بود.

شما می توانید این تست را با کلیک بر روی تست شخصیت دیسک (DISC) انجام دهید.

تست خودشناسی NEO

یکی از مشهورترین تست هایی که در دنیا برای سنجش روانی مورد استفاده قرار می گیرد تست نئو است. این تست کاربردهای مختلفی در زمینه ازدواج، استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی دارد. فرم استاندارد مدل شخصیت شناسی نئو پنج عامل اصلی شخصیت بزرگسالان را بررسی می‌کند که همان BIG FIVE است و علاوه بر ۵ صفت اصلی در هرکدام، شش خصوصیت را نیز برمی‌شمرد.

این نظریه پنج عاملی، پنج دسته ی اصلی را برای ویژگی های شخصیتی انسان معرفی می کند و در هر انسانی این پنج عامل به صورت یک طبف وجود دارد و فرد می تواند بین حد بالا و حد پایین، روی حد بالا یا روی حد پایین از این طیف قرار گیرد.

تست نئو این پنج بعد شخصیتی را بررسی می کند:

  • پذیرش تجربه‌های جدید
  • مسئولیت شناسی و وجدان
  • برونگرایی
  • سازش
  • روان رنجوری

با انجام تست خودشناسی NEO، می توانید پنج بعد مهم شخصیتی خود را بررسی کنید و با استفاده از نتایج ارائه شده در انتهای آزمون، به شناخت دقیقی از خود دست پیدا کنید.

تست طرحواره های ناسازگار یانگ

باورهای عمیق و مستحکم فرد در مورد خود و جهان هستند و حاصل آموزه های سال های نخستین زندگی اند که در حیطه های مختلف زندگی بویژه زندگی مشترک تأثیر می گذارند. بنابراین طرحواره ها به عنوان یک الگوی منفی ادامه دار توصیف می شوند که از دوران کودکی شروع می شود.

یانگ آن دسته از طرحواره ها را که منجر به شکل گیری مشکلات روانشناختی می شوند طرحواره های ناسازگار اولیه می نامد و معتقد است طرحواره ها، به الگوی خود تداوم بخش از خاطرات، هیجانات، شناخت ها، حواس و ادراکات اطلاق می شود که رفتارها را هدایت می کنند. آنها موضوعات ثابت و درازمدتی هستند که در دوران کودکی بوجود می آیند و به زندگی بزرگسالی راه می یابند و تا حد زیادی ناکارآمدند.

تست طرح واره یانگ (تله های زندگی)

تست طرحواره یانگ یا همان تست 16 تله زندگی در سال 1998 توسط یانگ برای یافتن طرحواره های ناسازگار اولیه شخص پایه گذاری و طراحی شد. نسخه های متعددی از این تست وجود دارد که اصلی ترین آنها همان نسخه 205 سوالی است که در این سایت به طور کامل در اختیار شما قرار گرفته است. توجه داشته باشید که این تست تنها وجود مشکل در هریک از طرحواره های 16 گانه را به شما نشان می دهد و تحلیل دقیق تر و واکاوی آن نیاز به بررسی توسط یک متخصص روانشناسی دارد. 16 طرحواره ی ناسازگار مورد اندازه گیری عبارت اند از:

محرومیت هیجانی، رهاشدگی، بی ثباتی، بی اعتمادی، بدرفتاری، انزوای اجتماعی، بیگانگی، نقص، شرم، شکست، وابستگی، بی کفایتی، آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری، گرفتار، خود تحول، اطاعت، ایثار، بازداری هیجانی، معیارهای سرسختانه، استحقاق، بزرگمنشی، خویشتنداری، خودانضباطی ناکافی

همانطور که گفته شد، خودشناسی از اصلی ترین دغدغه های بشر از گذشته تا به امروز بوده است و یکی از راه های رسیدن به این هدف، شناسایی ویژگی های شخصیتی خود می باشد. امروزه امکانات زیادی برای تمامی افراد فراهم شده است تا به راحتی و با کمترین هزینه ی ممکن، از آزمون های خودشناسی و شخصیت شناسی به صورت آنلاین استفاده کنند و نتایج آن را در کمترین زمان در دست داشته باشند.

همچنین یادآوری می شود که این تست های خودشناسی تنها در صورتی که توسط دکتر روانشناس و ترجیحا روانسنج اجرا و تفسیر شوند مورد اعتماد هستند. همچنین نسخه معتبر این تست ها در سایت جعبه ابزار ذهنی قابل دسترسی می باشد.

انتهای پیام/
روانشناس تست MBTI خودشناسی تست طرحواره دکتر روانشناس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر