کد خبر: 1022597 A

وزیر بهداشت :

وزیر بهداشت در مازندران با بیان اینکه واکسن ایرانی تا بهار سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید، اعلام کرد که تست‌هایی که روی مدل انسانی انجام شده ، تا به امروز موفق و بدون عارضه بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید نمکی امروز در نشست ستاد مقابله با کرونا مازندران، با بیان اینکه اولین مژده من این است که ما واکسن ایرانی را در تولید انبوه خواهیم داشت، گفت: تست‌هایی که روی مدل انسانی داشتیم همه تا به امروز موفق و بدون عارضه بوده است.

وی با اشاره به امکان بهره‌مندی از ظرفیت انتقال دانش فنی افزود: اجازه نمی‌دهیم کسی واکسن کشور خود را روی مردم ما آزمایش کند مگر اینکه در فازی از کار باشد که در آینده قرار باشد با آن کشور واکسن را بسازیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با کشور کوبا قرارداد ساخت واکسن امضا کرده‌ایم، گفت: کوبایی‌ها شیوه‌ای بسیار موثر برای ساخت واکسن دارند که از بسیاری از برندهای دیگر موثرتر است. در آینده فاز سوم آزمایش انسانی این واکسن در کشور ما به صورت مشترک با کوبا شروع می‌شود.

نمکی توضیح داد که فاز اول و دوم تست انسانی این واکسن در کشورهای دیگر انجام شده است و تأکید کرد که این واکسن در بهار آینده به مجموعه تولیدی کشور در پاستور افزوده خواهد شد.

وی به موضوع واکسن وارداتی برای جمعیت آسیب‌پذیر قبل از به مرحله تولید رسیدن واکسن ایرانی اشاره کرد و گفت: باید در مورد آن، این تصور و تفکر که سلامت مردم برای ما بی‌اهمیت است مدیریت می‌شد. رهبر انقلاب در فرمایش اخیر خود دستور فرمودند از برخی کشورها واکسن نخریم. ما در این ایام مرارت‌های زیادی کشیدیم پول داشتیم اما آمریکایی ها اجازه ندادند برای بیمار مستاصل دارو جابجا کنیم.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه من با بعد کارشناسی به قضایا نگاه کنم زیرا به عنوان وزیر بهداشت باید اثبات کنم که سیاسی حرف نمی‌زنم گرچه ممکن است نگاه سیاسی هم داشته باشم، ادامه داد: من وزیر بهداشت همه مردم این سرزمین و متعهد به سلامت همه شهروندان حتی زندانی محکوم به اعدام هستم اما واقعا نمی‌توانم نگویم که چه ظلمی در این ایام بر ما روا داشتند.

همدلی  وفاق و درایت رهبر و حمایت دولت دستاورد عظیم ملی

نمکی با یادآوری اینکه در روزهای نخست شیوع کرونا برای تهیه ماسک و لباس محافظ برای پرستارانمان که کمبود داشتیم و ظالمانه جلوی هر محموله‌ای به مقصد کشور ما گرفته می‌شد،همدلی  وفاق و درایت رهبر و حمایت دولت دستاورد عظیم ملی را عوامل موثری برشمرد که باعث شد هیچ بیماری در هیچ کجای کشور در پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشود.

وی با تأکید بر اینکه کسی را به دلیل قومیت یا اعتقاد خاص یا وضعیت اقتصادی خاص بر دیگری ترجیح داده نشد، به هزاران تبعه خارجی بدون کارت اقامت اشاره کرد که رایگان درمان شدند.

وزیر بهداشت مقابله با کرونا در کشور را حماسه‌ای دانست که در تاریخ این سرزمین جاودانه خواهد بودو گفت: هر دارویی در هر جای دنیا مصرف شد در کمترین زمان ممکن به کشور رساندیم و بعد تولید و بعد صادر کردیم.

۵۲ هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت استخدام می‌شوند

وزیر بهداشت با اشاره به مجوز استخدام ۵۲ هزار نیروی جدید در این وزارتخانه، اعلام کرد که حدود ۲۰ هزار نفر آنان پرستار خواهند بود.

نمکی اعلام کرد که حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی نیز در سال جاری به بیمارستان‌های کشور اضافه می‌شود.

وی تأکید کرد که راهکار مناسب برای کنترل ویروس کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی است.

وزیر بهداشت از مردم خواست تا به هشدارهای درمانگران توجه کنند.

 

ایران درمان رهبر انقلاب ماسک وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر