کد خبر: 1163034 A

در اولین گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مطرح شد؛

اولین گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در سال ۱۴۰۰ صبح امروز در خانه کارگر واقع در خیابان ابوریحان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اولین گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در سال ۱۴۰۰ صبح امروز در خانه کارگر واقع در خیابان ابوریحان برگزار شد. 

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در ابتدای این گردهمایی با تاکید بر اینکه مطالبات جامعه کارگری بازنشسته محور فکری ماست، گفت: مهم‌ترین اهدف ما پیگیریِ مطالبات به زمین مانده، روشنگری و مطالبه‌گری است. 

وی ادامه داد: اولین مورد مهمی که ما باید آن را پیگیری کنیم، اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است که اشاره به تورم واقعی دارد. اگر ماده ۹۶ درست اعمال می‌شد ما نیاز به متناسب‌سازی نداشتیم. در کنار این ماده باید ماده‌ی ۴۱ قانون کار را نیز رصد کنیم. ما باید اعضای شورایعالی کار را به خصوص آن‌هایی که با ما همفکر هستیم را یاری بدهیم. 

وی ادامه داد: تعیین حداقل حقوق در شورایعالی کار بر اساس تورم و سبد معیشت موضوعی است که در این ماده به آن اشاره شده است. اجرای صحیح این ماده برای ما بسیار اهمیت دارد چراکه هر تصمیمی که در مورد حداقل حقوق گرفته شود ۵۳ درصد از کارگران کف بگیرِ ما را نیز متاثر می‌کند. 

صادقی بیان کرد: مورد دیگری که ما باید پیگیری کنیم، اجرای صحیح متناسب‌سازی حقوق بر اساس بند ب ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه است که بر متناسب‌سازی و همسان‌سازی حقوق تاکید دارد. ما در راستای این سند اجرایی به دنبال اجرای همسان‌سازی رفتیم. اما آنچه به دنبال آن بودیم تمام و کمال به اجرا درنیامد چراکه دولت از منابع خود به سازمان تامین اجتماعی تزریق نکرد و ما را به منابع سازمان محدود کرد. آنچه اجرا شد ۷۵درصد از چیزی بود که در بند ب ماده ۱۲ آمده بود. البته اجرای همین مقدار هم که به همت آقای سالاری صورت گرفت گامی رو به جلو بود. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکید کرد: نکته‌ی دیگری که ما به دنبال آن هستیم، استمرار متناسب‌سازی است. استمرار متناسب‌سازی کمک می‌کند که کف بگیران ما که نتوانستند به خواسته‌ی خود برسند، در جریان قانونی شدن و استمرار متناسب‌سازی بتوانند به خواسته‌ی خود برسند. 

صادقی به گفته‌ی برخی از نمایندگان مجلس در مورد تورمی بودن قانون متناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: چطور می‌شود مجلس در زمان دولت قبلی بر اجرای متناسب‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان تاکید داشته باشد اما بعد از استقرار دولت جدید متناسب‌سازی را تورم‌زا بداند؟! این رویه‌ای که مجلس پیش گرفته است چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ 

وی بیان کرد: چگونه اجرای این قانون تورم‌زا است در صورتیکه شما خودتان روزانه ۴هزار میلیارد تومان پول از بانک مرکزی استقراض و به جامعه تزریق می‌کنید؟ تورم را این اقدامات به وجود می‌آورد و هزینه‌ی آن را کارگران و بازنشستگان از جیب خود پرداخت می‌کنند. 

صادقی گفت: اتحادیه پیشکسوتان باید در خصوص موضوع سهم سازمان تامین اجتماعی در ردیف بودجه سالانه‌ی کشور چانه زنی کند تا بتوانیم متناسب‌سازی را استمرار ببخشیم. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری ادامه داد: نکته‌ی دیگر بحث درمانِ بیمه‌شدگان است. تا الان ۸۵ قلم دارو از سبد دارویی حذف شده که این مصوبه‌ی شورایعالی بیمه است. اما آیا شورایعلی بیمه کمکی به ما می‌دهد که ما از آن‌ها پیروی کنیم؟ درمان ما درمانی مستقل است؛ ما قانون بالادستی داریم که تعهدات سازمان تامین اجتماعی نسبت به بیمه شده را تعریف کرده است. 

وی گفت: با این مصوبه‌ی شورایعالی بیمه دست سازمان تامین اجتماعی در تامین داروی حیاتیِ بیمه شدگان بسته شده است. بیمه شده‌ای که سال‌ها بیمه‌پردازی کرده حالا با این مصوبه نمی‌تواند به حق خود برسد. ما به شدت به این مصوبه اعتراض داریم. 

صادقی با تاکید بر اینکه داروهای خاص باید رایگان در اختیار بیمه شدگان قرار بگیرد، گفت: ما افراد بازنشسته‌ای را سراغ داریم که به دلیل بیماری خاصِ فرزند، حاشیه‌نشین شده‌اند؟ کسی که سال‌ها برای این روز بیمه‌پردازی کرده چرا باید حالا زندگی خود را از دست بدهد؟ آیا این عدالت است؟ 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکید کرد: وظیفه‌ی ما سنگین است و باید به دنبال تامین بخش اعظمی از منافع بازنشستگان باشیم. ما در سیاستهای اساسی خود با تشکل‌های کارگری اختلافی نداریم و صرفا در نحوه‌ی پیگیری خواسته‌ی خود اختلاف داریم. آن‌ها می‌گویند میز مذاکره اما ما می‌گوییم اگر میز مذاکره جواب نداد باید به میدان بیاییم. اگر جامعه کارگری توانست در میدان قدرت خود را نشان دهد، میز مذاکره هم جواب می‌دهد. 

وی بیان کرد: ما در کشورمان همواره شاهد اجرای سیاستهای تعدیل اقتصادی بودیم. در سیاست تعدیل اقتصادی این ضعفا هستند که باید هزینه بدهند. آسیب‌هایی که امروز کارگران و بازنشستگان می‌بینند نتیجه‌ی اجرای همین سیاست‌ها است. طی سال‌ها سیاستهای دولت‌ها باعث کاهش ارزش پول ملی شده است، پس چرا هزینه‌ی این سیاست‌ها را کارگران باید پرداخت کنند؟ 

صادقی گفت: در این وضعیت سازمان برنامه و بودجه می‌گوید برای سال بعد مزد اضافه نخواهد شد؛ ما ناچاریم مقابل این تصمیمات بایستیم. سال گذشته ۳۹درصد به حداقل حقوق اضافه شد اما تورم نقطه به نقطه در کالاهای اساسی ۷۵درصد است با این وضعیت کارگران و بازنشستگان چگونه می‌توانند زندگی کنند؟ یا تورم را کنترل کنید یا حقوق‌ها را متناسب افزایش دهید. 

وی همچنین به پیامدهای حذف ارز ۴۲۰۰تومانی اشاره کرد و گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یعنی زمین‌گیر کردن اقتصاد کارگران و بازنشستگان. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکید کرد: ما از حق خود نمی‌گذریم؛ اگر افزایش حقوق را بر اساس تورم امروز نبندند ما اعتراض می‌کنیم. 

صادقی در پایان گفت: جامعه بازنشسته، اتحادیه پیشکسوتان، کانون‌های بازنشستگی، کانون عالی شورای اسلامی کار، کانون عالی انجمن‌های صنفی و در راس همه‌ی اینها خانه کارگر همه یک صدای واحد دارند و آن هم توجه به معیشت جامعه کارگری اعم از کارگران و بازنشستگان و کاستن از آلام این قشر با اصلاح فرآیندها است.

5

6

3

 

انتهای پیام/
گردهمایی خانه کارگر حسن صادقی حداقل حقوق اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری حقوق بازنشستگان اعتراض کارگران متناسب سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر