کد خبر: 1141903 A

سه کارگر کارخانه «سیمان کارون» در استان خوزستان بعد از چهار تا ۹ سال کار در این واحد تولیدی، از کار بیکار شدند.

منابع کارگری در کارخانه سیمان کارون به خبرنگار ایلنا گفتند: از ابتدای مهر ماه سال جاری سه کارگر پیمانکاری کارخانه سیمان کارون واقع در ۴۲ کیلومتری مسجدسلیمان (شهرستان گلگیر) با اسامی «فرشید آقابیگی»، «سینا خلفیان» و «قاسمی» با دستور کتبی کارفرما اجازه ورود به محل کار خود را ندارند.

کارگران اظهار داشتند: تعدیل این سه نفر به پیگیری مطالبات صنفی برای یکی از همکارانی که بر اثر حادثه کار فوت شده، مربوط می‌شود.

آنها در توضیح این ماجرا گفتند: روز ۱۵ خرداد ماه سال جاری یکی از کارگران کارخانه سیمان کارون به نام «حسن اسکندری» ۲۷ساله که در واحد برق مشغول کارگری بود، حین کار در پست ۱۳۲ اصلی برق کارخانه بر اثر برق گرفتگی دچار حادثه شد و حین اعزام به مرکز درمانی مسجد سلیمان در میانه راه جان خود را از دست داد.

 طبق اظهارات کارگران؛ بعد از این حادثه و ورود مراجع قضایی و بازرسی اداره کار به پرونده علت مرگ این کارگر، این سه همکار واحد برق به درخواست اداره کار شهرستان برای دادن توضیحات به بازرسی اداره کار فراخوانده و توضیحاتی را ارایه دادند.

به ادعای کارگران؛ یکی از همکاران بیکار شده‌ی واحد برق، عضو شورای شهر گلگیر است. او به علت روحیه مطالبه‌گری خود پیگیر وضعیت پرونده این کارگر فوت شده، بوده است، به همین دلیل کارفرما به بهانه‌های مختلف او و دو کارگر دیگر متخصص در واحد برق را به خاطر شهادت در مراحل دادرسی پرونده، بیکار کرده است.

آنها در ارتباط با علت حادثه مدعی شدند که همکار فوت شده‌ی آنان از کارگران باسابقه واحد الکترونیک است که با اصرار کارفرما به نظافت در محل نصب پست اصلی برق پرداخت که ساعتی قبل یکی دیگر از همکاران در آن مکان دچار برق‌گرفتگی شده و برای درمان به درمانگاه اعزام شده بود.

این کارگران با اعلام اینکه، سه همکارشان علیه حکم اخراج خود در اداره کار مسجد سلیمان شکایتی را طرح کرده‌اند، درباره رسیدگی به شکایت این سه کارگر توضیح دادند: علارغم گذشت ۱۷ روز از مهر ماه، هنوز جلسه کمیته انظباتی برای کارگران اخراجی صادر نشده و کارگران هیچگونه اخطاریه هم دریافت نکرده‌اند.

به گفته کارگران، کارفرما با رد همه ادعا‌ها دلیل اخراج سه همکارامان را اتمام قرار داد کار عنوان می‌کند.

حسین اکبری (مدیرعامل شرکت سیمان کارون) در واکنش به بیکار شدن سه کارگر واحد برق کارخانه به ایلنا گفت: این سه کارگر اخراج نشده‌اند بلکه با اتمام قرارداد کار تعدیل شده‌اند.

او با بیان اینکه مدیر واحد از رفتار و عملکرد این سه کارگر رضایت ندارد، گفت: در نهایت کمیته انظباطی و اشتغال کارخانه بعد از چندین بار تذکر تصمیم به‌ عدم همکاری با این سه کارگر همزمان با اتمام قرارداد کار گرفت.

به گفته وی؛ موضوع تعدیل این سه کارگر هیچ ربطی به ادعای کارگران درباره حادثه کار پیش آمده، ندارد.

اکبری اضافه کرد: این سه کارگر به دفعات برای اصلاح رفتار، عملکرد و کوتاهی در کارهایی که به آن‌ها ارجاع داده شده، تذکر گرفته‌اند.

وی درباره احتمال بازگشت به کار این سه کارگر گفت: بازگشت به کار این سه کارگر نیاز به رای کمیته اشتغال کارخانه دارد و در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که اول واحد فنی کارخانه اعلام نیاز کند و این سه کارگر نیز متهعد به اصلاح رفتار و عملکرد کاری خود باشند.

انتهای پیام/
اخراج کارگران سیمان کارون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر