کد خبر: 1112147 A

در برنامه کارگر ایرانی مطرح شد؛

برنامه کارگر ایرانی، یکشنبه شب(۱۰ مرداد) از طریق اینستاگرام پخش شد و میهمان این برنامه به پرسش‌هایی در مورد حقوق کار و تامین اجتماعی پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، برنامه «کارگر ایرانی» طبق روال یکشنبه‌های هر هفته، عصر امروز (۱۰ مردادماه) در صفحه‌ی اینستاگرام خانه کارگر برگزار شد. 

اکبر قربانی (کارشناس روابط کار) در خصوص گزارش حادثه کار گفت: اگر شرکت کمیته ایمنی و بهداشت داشته باشد توسط کمیته ایمنی و بهداشت نسخه‌ای به سازمان تامین اجتماعی شعبه مربوطه و نسخه‌ای به بازرسی کار داده می‌شود و بعد آن‌ها بررسی می‌کنند تا ببینند آیا کارفرما تکالیف قانونی خود را نسبت به کارگر به لحاظ رعایت اصول ایمنی انجام داده و یا کمبودهایی داشته است. بنابراین اگر گزارش حادثه کار رد نشده باشد فرد باید به سازمان تامین اجتماعی و بازرسی اداره کار استان خود مراجعه کند و آن‌ها پاسخگو خواهند بود. 

وی افزود: البته قطعا وقتی حادثه‌ای پیش می‌آید فرد را به مرکز درمانی منتقل می‌کنند. در اینصورت فرد باید یک نسخه از مجموعه‌ی درمانی دریافت کند و اگر از جانب کارفرما مشکلی پیش آمد می‌توانند به دادگاه صالحه برای دریافت خسارت دیه مراجعه کند. 

قربانی در خصوص سن بازنشستگی گفت: کف سن بازنشستگی عادی داشتنِ سی سال سابقه‌ی بیمه‌پردازی و پنجاه سال سن است. 

این کارشناس روابط کار در پاسخ به این سوال که اگر پیمانکار عنوان شغلی را به اشتباه کارگر ساده رد کرده باشد چه کار باید انجام داد، گفت: آسان‌ترین کار این است که فرد احکام خود را به کمیته سخت و زیان‌آور استان محل خدمت ببرد و شرایط را به رئیس کمیته توضیح دهید. آن‌ها می‌توانند تطبیق دهند و این جزو اختیارات کمیته سخت و زیان‌آور است. 

قربانی افزود: مسیر دوم این است که فرد به هیئت تشخیص مراجعه کند و با ارائه‌ی احکام، فیش حقوقی و یا هر سندی که عنوان شغلی فرد را ثابت می‌کند شکایتی مبنی اصلاح عنوان شغلی تنظیم کند. 

وی در ادامه در خصوص مشاغل سخت و زیان‌آور گفت: متاسفانه کارگرانِ یکسری از مشاغل بدون اینکه حقشان باشد با رانت و رابطه مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند و از آن طرف کارگرانی هم داریم که در شرایط بسیار سخت کار می‌کنند اما کارفرما عنوان شغلی آن‌ها را ساده رد می‌کند تا مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور نشوند. در این صورت کارگر حتما باید شکایت کند و اگر کارگر نگران اخراج است می‌تواند به تشکیلات خانه کارگر مراجعه کند تا ما بدون فاش کردن نام او و با کمک گرفتن از بازرسان کار مسیر احقاق حق را برای او آسان کنیم.

وی در خصوص نحوه‌ی استفاده از بیمه بیکاری گفت: فرد با یک سال کار در آخرین کارگاه می‌تواند از بیمه بیکاری استفاده کند. 

قربانی در پاسخ به این سوال که اگر فردی حین کار فوت کند سابقه‌ی او به چه صورت محاسبه می‌شود، گفت: خانواده متوفی مستحق ماده ۱۱۱ هستند به شرط آنکه فرد یک سال سابقه‌ی بیمه‌پردازی داشته باشد و یا در ده سال گذشته یک سال سابقه‌ی بیمه‌پردازی داشته به شرط آنکه متضمن پرداخت سه ماه حق بیمه در آخرین سال فوت باشد. در اینصورت خانواده فرد متوفی می‌تواند حداقل حقوق مصوب شورایعالی کار را دریافت کند. 

این کارشناس روابط کار در خصوص شرایط کار کارگری که دچار ازکارفتادگی شده است، گفت: اگر فرد در محیط کار دچار حادثه‌ی ناشی از کار شده و بخشی از توانایی خود را از دست داده کارفرما باید مطابق قانون، این کارگر را در مشاغلی به کار گیرد که توانایی انجام آن را دارد. در غیر اینصورت کارفرما تخلف کرده و کارگر می‌تواند به هیئت تشخیص مراجعه کند.

انتهای پیام/
بازنشستگی اخراج کارگران کارگر ایرانی سخت و زیان آور از کارافتادگی کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر