کد خبر: 1166239 A

نخستین جشن (جشنواره) موسسه هنری «خونه‌کار دگره» با عنوان «کات‌آپ» از ۱۸ تا ۳۰ آذرماه ۱۴۰۰ در مکان موسسه (امیرآباد) برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، نخستین جشن (جشنواره) موسسه هنری «خونه‌کار دگره» با عنوان «کات‌آپ» از ۱۸ تا ۳۰ آذرماه ۱۴۰۰ در مکان موسسه (امیرآباد) برگزار می‌شود.

این جشن عنوان خود را براساس تاکید بر شکل‌گیری آثاری که خارج از سالن‌های معمول، تولید و ارائه می‌شوند؛ انتخاب کرده است. اجراهایی که عامل تصادف، درصد بیشتری را در اجرا به دوش می‌کشد و به همین واسطه خود (اثر) و تماشاگران‌شان را در موقعیتی پیش‌بینی نشده به چالش می‌کشد. چالش‌هایی که نیاز به تعریف و تمرین قواعد خاص خود را دارند. چالش‌هایی که نیاز به تجربه دارند.

در این جشنواره آثاری برپایه فرم ساختمان موسسه «خونه‌کار دگره» طراحی و تعریف شده‌ است. دو اتاق‌، تراس و حیاط از مکان‌های اصلی برگزاری این اجرا‌ها در «خونه‌کار دِگَره» هستند.

این جشنواره که نخستین محفل هنری این موسسه است؛ با هدف تمرین و رسیدن به فرم‌ها و شیوه‌های جدید تولید اثر نمایشی و اجرای آن، طراحی شده و برگزار می‌شود. اجرایی که می‌تواند بدون واسطه‌هایی همچون مرز صحنه و صندلی، نور‌های رنگی، زلم زیمبو‌های صحنه‌ای و تمام قواعد کلاسیک و از پیش تعریف شده تئاتر که ارتباط اجراگر و تماشاگر  را می‌سازند تعریف شود. اجراهایی که در اکثر مکان‌ها و زمان‌ها قابلیت ارائه شدن دارند.

بر اساس این گزارش تمرکز و تعریف این دوره جشنواره  «کات‌آپ» بر پایه تجربه‌ای است که تئاتر ایران و جهان در دوسال گذشته پشت سر گذاشته است؛ تئاتری که ضرورتش زیر سوال رفت و به همین واسطه وجودش و چگونگی انجامش مساله شد. تئاتری که متوجه شد در صورت تاکید بر مواضع صحنه‌ای قبلی‌اش از بین خواهد رفت، تئاتری که توانایی دادن پیشنهاد‌های جدید خارج از سالن‌ها و دخمه‌ها را آموزش ندیده است و اگر آن‌ها را از دست بدهد دیگر نمی‌تواند هویت خود را گفت کند و به نوعی لال می‌شود.

جشنواره  «کات‌آپ» با تجربه‌ها و اجراهایی از چهارده هنرمند: سینا شیبانی، علی محمدی، محمد آزرم، مهسا رستمی، مهین بهزادی، حامد اصغرزاده، نیلوفر صمدی، تارا یونس‌تبار، ونوس جلالوندی، علی قنبری، مهدی آشنا، مهدی مشهور، حسین شیری و رها سلیمانی (ترتیب اسامی به صورت تصادفی آورده شده است)از ١٨ آذر آغاز و تا شب یلدا ادامه دارد.

شایان ذکر است که شرکت در جشنواره رایگان است و با توجه به ظرفیت محدود، حضور منوط به رزرو اجراها و تماس با شماره‌های ٠٩٣٣۵٠٣٧٧٣٠، ٠٢١-٨٨٠٠۴۴٧۴ خواهد بود.

انتهای پیام/
خونه‌کار دگره کات‌آپ نخستین جشنواره موسسه هنری نمایشی «خونه‌کار دگره»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر