کد خبر: 1136419 A

اسماعیلی در مراسم یادبود دکتر عسگرخانی:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در مراسم یادبود زنده‌یاد دکتر عسگرخانی گفت: او در قالب هیچ جناح و گروهی نبود و مهمترین دغدغه مرحوم عسگرخانی اعتلای ایران بود. در واقع نظریه‌پردازی ادبیات بازدارندگی جمهوری اسلامی مرهون نظرات و تلاش‌های ایشان است.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی اسماعیلی ظهر امروز در مراسم یادبود دکتر ابومحمد عسگرخانی که در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران و از سوی بسیج دانشجویان این دانشکده برگزار شد، با تسلیت فرارسیدن اربعین حسینی گفت: افتخار شاگردی استاد عسگرخانی را در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امورخارجه داشتم، در آن زمان درس سیاست بین‌الملل را با ایشان داشتیم که اتفاقا استادی بسیار سخت‌گیر بودند. 

وی ادامه داد: مرحوم عسگرخانی وابسته به هیچ جناح و گروهی نبود و دغدغه او فقط اعتلای ایران بود، در یک سال گذشته که مراودات بیشتری با هم داشتیم و بنده به عنوان مشاور آقای رئیسی در دستگاه قضا حضور داشتم، ایشان بارها پیام‌هایی را ارسال و نکاتی را بیان می‌کرد. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برای دکتر عسگرخانی احترام ویژه قائل بودم و جدای از رابطه استاد و شاگردی، لطفی که به عنوان یک دانشجو به من داشت، برایم قابل تحسین و درس‌آموز است. 

اسماعیلی با اشاره به اولویت موضوع سیاست خارجی برای دکتر عسگرخانی خاطرنشان کرد: در واقع نظریه‌پردازی ادبیات بازدارندگی در جمهوری اسلامی مرهون نظرات و تلاش‌های ایشان است. 

وی افزود: دکتر عسگرخانی ادبیات بازدارندگی را به طور مستمر در بحث با دانشجویان دنبال می‌کرد و نگاه وی این بود کشوری که قوی و مقتدر باشد، می‌تواند به عنوان یک قدرت تاثیرگذار در ایجاد رژیم‌های بین‌المللی ایفای نقش کند. چراکه رژیم‌های بین‌المللی تاسیس شده‌اند تا کشورهای ضعیف را عقب نگه دارند. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز داشت: درگذشت ایشان یک ثلمه جبران‌ناپذیر برای جامعه علمی و حوزه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل بود. با مهجوریت ذاتی که ویژگی ایشان بود همیشه آرام و بی‌هیاهو به دانشگاه می‌آمد و فقدان ایشان برای ما که الفت دیرینه با وی داشتیم بسیار سنگین است. 

اسماعیلی در پایان گفت: امید است ادبیات و اندیشه دکتر عسگرخانی را به شایستگی دنبال کنیم و نگاه غیرتمندانه‌ای را که به موضوع منافع ملی داشت ادامه بدهیم. 

گفتنی است در حاشیه این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برخی واحدهای دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران بازدید کرد.

انتهای پیام/
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محمدمهدی اسماعیلی دکتر عسگرخانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر