کد خبر: 1132582 A

​مستند «زخمه بر فولاد» محصول شبکه مستند شنبه (۲۷ شهریور) ساعت ۱۸ روی آنتن می‌رود.

به گزارش ایلنا، ​«زخمه بر فولاد» به تهیه‌کنندگی سیدعلیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز محصول شبکه مستند شنبه (۲۷ شهریور ماه)  ساعت ۱۸ روی آنتن می‌رود. 

سیدعلیرضا حسینی تهیه کننده این مستند در باره این فیلم گفت: «زخمه بر فولاد» پرتره‌ای از حسین اکبری استاد تمام عیار قلم زنی روی فولاد است، آزاده سرافرازی که این ثروت عظیم هنری‌اش را از روزهای اسارت به یادگار دارد. 

وی افزود: اکبری کارآفرین خلاقی است که در دوران اسارت در اردوگاه بعثی‌ها در دهه شصت، ساخت آثار هنری از فولاد را در شرایط سخت تجربه کرده است. او پس از آزادی این حرفه را گسترش داده و با آموزش و ایجاد کار برای جوانان در شهرری و حومه به معیشت آن‌ها رونق داده است و حالا آثار هنری او در کشورهای منطقه مورد استقبال قرارگرفته است. 

وی با بیان اینکه طرح این مستند ۳۰ دقیقه‌ای را محبوبه کلانتری پژوهشگر پیشنهاد کرده است، گفت: تحقیق و پژوهش «زخمه بر فولاد» سال ۹۸ به سفارش شبکه مستند آغاز شد، سال ۹۹ با گسترش ویروس کرونا کار تولید فیلم با مشکل روبرو شد ولی باتمهیداتی در شهرستان ری که محل زندگی و کارگاه استاد اکبری است فیلمبرداری را آغاز کردیم و مراحل تدوین و فنی فیلم نیز در سال ۱۴۰۰ تمام شد. 

این تهیه کنده افزود: در این فیلم حسین اکبری خاطراتش از اردوگاههای ارتش بعثی‌ها و نحوه آموزش و تمرین و ساخت آثار هنری ابتدایی با سیم خاردار و امکانات اولیه را بازگو می‌کند؛ هنرمندی که پس از بازگشت آزادگان جنگ تحمیلی به کشور با پشتکار و انرژی و خلاقیت به گسترش این هنر سنتی وساخت صنایع دستی فولادی را ادامه داده و طی سی سال گذشته به آموزش جوانان و کارآفرینی در منطقه شهر ری و حومه پرداخته است. 

مستند «زخمه بر فولاد» و مستند «زلال آبی» آسمان که شنبه گذشته از شبکه مستند پخش شد دو فیلم از مجموعه مستند «کار از نو» به تهیه‌کنندگی سید علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز است. 

پژوهش ونگارش «زخمه بر فولاد» برعهده محبوبه کلانتری است و از دیگر عوامل آن می‌توان به فیلمبردار: پویان لایی، صدابردار: حبیب محمدی و مدیر تولید و عکاس: حمیدرضا سهرابی اشاره کرد.

انتهای پیام/
شبکه مستند سیما مستند زخمه بر فولاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر