کد خبر: 1076651 A

دستمالچیان در گفت‌وگو با ایلنا:

سفیر پیشین کشورمان در لبنان گفت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای فرار از مشکلات، غزه را به آتش کشید و حالا برای آنکه بتواند اوضاع را آرام کند شاهد سفر هیأت آمریکایی به تل‌آویو هستیم.

«احمد دستمالچیان» سفیر پیشین کشورمان در لبنان در تشریح اختلاف‌ها و شکاف‌های به وجود آمده میان سران اسرائیل به ویژه در خصوص آغاز عملیات زمینی در غزه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی چند جنبه دارد. در وهله اول باید توجه داشت که دلیل تشدید حملات رژیم صهیونیستی به غزه مشکلات داخلی است که با آن دست به گریبان است. بنیامین نتانیاهو با برگزاری چهارمین انتخابات هم نتوانست سناریوی مد نظرش را عملیاتی کند و در واقع نتوانست از بحران فعلی، جان سالم به در ببرد؛ تا جایی که اسرائیل هنوز فاقد دولت است و این امر موجب شده تا مشکلات داخلی زیادی اعم از اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به وجود بیاید. از منظری دیگر، اتهامات علیه نتانیاهو با عنوان فساد اقتصادی و اداری در حال پیگیری است و این مشکلات او را احاطه کرده است و در نهایت وی برای اینکه افکار عمومی را به سمت و سوی دیگر منحرف کند دست به ایجاد یک بحران در سرزمین‌های اشغالی زده که تبعات آن تا به امروز بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: مساله دومی که باید به آن توجه کرد این است که طی چند سال اخیر جریان‌های مقاومت منطقه به خصوص جریان‌های مستقر در فلسطین، صبر استراتژیک پیشه کرده بودند و به همین دلیل تل‌آ‌ویو فکر می‌کرد که این جریان‌ها خاموش هستند. بر این اساس بود که دیدیم اسرائیلی‌ها بارها اقدام به حملات هوایی علیه سوریه، لبنان و عراق کردند و حتی عملیات‌های خرابکارانه علیه تاسیسات نطنز و حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران کردند. حالا که واکنش مقاومت تند شده، تل‌آویو متوجه شد که سناریوی جدید «امنیت در برابر امنیت» و «اقدام در برابر اقدام» است. مقاومت فلسطین این پیام را به اسراییل مخابره کرد که اگر در قدس و شیخ جراح اقدامات تخریبی انجام شود، در مقابل، تل‌آویو و دیمونا زیر ضربه قرار خواهد گرفت. به همین دلیل باید گفت که استراتژی امنیت در برابر امنیت از سوی مقاومت در دستور کار قرار گرفته است.

این تحلیلگر مسائل منطقه تصریح کرد: این در حالی است که فشارهای بین‌المللی و منطقه‌ای زیادی علیه نتانیاهو و همقطارانش در مورد حملات اخیر به غزه شکل گرفته و در داخل سرزمین‌های اشغالی هم احزاب زیادی علیه او بسیج شدند. در مقابل، افکار عمومی و صهیونیست‌های ساکن اراضی اشغالی نسبت به این وضعیت و ناامنی‌های ایجاد شده معترض هستند. این دقیقاً همان باتلاق مشهود و محسوسی است که نتانیاهو علیه خود و ساکنان سرزمین‌های اشغالی به راه انداخته و حالا حرف و حدیث‌هایی در مورد ورود زمینی ارتش اسراییل به غزه مطرح شده است. بدون تردید اگر ارتش رژیم صهیونیستی به صورت زمینی وارد غزه شود، معادلات به صورت یکطرفه می‌تواند به نفع غزه رقم بخورد؛ چراکه در بحث جنگ زمینی نه تنها تلفات بسیار زیاد خواهد بود، بلکه داده‌هایی که از سالیان گذشته همانند جنگ ۲۲ روزه و ۳۳ روزه وجود دارد نشان می‌دهد اسراییل در عرصه جنگ زمینی بسیار ضعیف است.

دستمالچیان افزود: این در حالی است که واقع‌گرایانی در اسراییل حضور دارند که با ورود زمینی ارتش اسراییل به غزه مخالف هستند و به خوبی میدانند که تسلیحات و تجهیزات جریان‌های مقاومت فلسطینی در غزه همانند دوران جنگ ۲۲ روزه یا ۳۳ روزه نیست. آنها معتقدند که ورود نیروی زمینی ارتش اسراییل به غزه یک جنگ شهری را رقم خواهد زد و بدون تردید تبعات آن خروجی به شدت بدی برای تل‌آ‌ویو خواهد داشت. در مقابل افراطی‌های کابینه اسراییل فقط به دنبال نتیجه هستند و برایشان مهم نیست که چه هزینه‌هایی را باید متحمل شوند. اگر به اسناد گذشته رجوع کنیم می‌بینیم که رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۶ تاکنون هیچگونه عملیات زمینی نداشته است؛ چراکه توان نیروی زمینی این رژیم بسیار کم است و آنها نمی‌توانند از پس هزینه‌های مالی و حتی تبعات امنیتی و سیاسی آن برآیند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سومین محور که در انتها باید به آن اشاره کنم این است که اخباری به گوش می‌‌رسد که حکایت از کشیده شدن این درگیری‌ها و حضور اسرائیلی‌ها در مرز لبنان دارد. اگر تل‌آ‌ویو به دنبال آن باشد که پای لبنان را به این ماجرا باز کند، بدون تردید حزب‌الله که در بالاترین سطح آمادگی قرار دارد با آنها برخورد خواهد کرد. اگر رژیم صهیونیستی به این نتیجه برسد که بخواهد علاوه بر جبهه غزه، جبهه دیگری علیه لبنان را باز کند بدون تردید معادله جدید در منطقه به ضرر تل‌آویو و نتانیاهو رقم خواهد خورد. بر این اساس به نظر می‌رسد که بحران در سرزمین‌های اشغالی برای نتانیاهو بسیار شدید و نگران‌کننده پیش می‌رود و به همین دلیل است که روز جمعه نماینده آمریکا در امور فلسطین و اسرائیل برای رایزنی در مورد اوضاع وارد تل‌آویو شد و به نظر می‌رسد آنها برای کمک به وی وارد سرزمین‌های اشغالی شده‌اند. 

انتهای پیام/
بنیامین نتانیاهو حماس رژیم صهیونیستی عراق فلسطین لبنان اسرائیل مقاومت فلسطین تاسیسات هسته‌ای نطنز حزب‌الله لبنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر