کد خبر: 1153568 A

استاندارد سازی اتاق سرور خود را به متخصصان خبره بسپارید.

استاندارد سازی اتاق سرور در سازمان ها به عنوان یکی از اصلی ترین فعالیت ها به شمار می رود. به هر میزانی که سازمان ها در رابطه با استاندارد سازی اتاق سرور هزینه کنند در آینده می توانند از ضررهای مالی زیاد جلوگیری کنند. استاندارد سازی اتاق سرور خود را به متخصصان خبره در این زمینه بسپارید.

در ابتدا باید بدانید که اتاق سرور استاندارد چه قابلیت هایی را دارا می باشد و آیا دسترسی به اطلاعات درست در قسمت فناوری اطلاعات برای افراد میسر می باشد یا خیر. به همین علت در متن پایین به نکاتی در رابطه با استاندارد سازی اتاق سرور اشاره خواهیم کرد.

مکان اتاق در استاندارد اتاق سرور

استاندارد اتاق سرور ویژگی های خاصی دارد. مکانی که برای اتاق سرور در نظر می گیرند معمولا در طبقه های پایین سازمان می باشد.

چنانچه اتاق سرور در آغاز فعالیت در طبقات دیگر ساختمان مستقر شده باشد این امکان فراهم می باشد که بخش مربوطه را در برابر خطرات طبیعی مانند زلزله و… مقاوم کرد اما این کار هزینه های نسبتا زیادی را برای سازمان در بر دارد.

فعالیت هایی که می توان برای استحکام و استاندارد سازی اتاق سرور انجام داد به شرح زیر می باشند:

عایق بندی سطوح اتاق به وسیله لایه های سیمانی در استاندارد سازی اتاق سرور

ایجاد لایه ای از مواد ضد آتش بر روی لایه سیمانی  در استاندارد سازی اتاق سرور

به وجود آوردن کف کاذب و سقف کاذب برای عبور دادن لوله های ضد حریق در استاندارد سازی اتاق سرور

26
پوشش دهی دیوار، سقف و درب در استاندارد سازی اتاق سرور

قرار ندادن پنجره در اتاق سرور به علت های امنیتی در استاندارد سازی اتاق سرور

رعایت کردن ارتفاع استاندارد در استاندارد سازی اتاق سرور تا سقف که 2 متر و 70 سانتی متر می باشد.

استفاده کردن از درب هایی که ضد سرقت و آتش سوزی هستند.

استفاده از کف پوش کاذب که جنس آن آنتی استاتیک می باشد

لیست تجهیزات اتاق سرور استاندارد شامل چه مواردی ست؟

تجهیزات اتاق سرور

رک و تجهیزات جانبی

رک و کابینت های شبکه ( تجهیزات اتاق سرور ) :  مرکز داده یا اتاق سرور شما تعدادی رک با ابعاد استاندارد نیاز دارد. در استاندارد اتاق سرور این ابعاد معمولا حدود دو متر ارتفاع و یک متر عمق دارند تا کل تجهیزات بتواند در آنها جا شود.

تجهیزات جانبی رک ( تجهیزات اتاق سرور )  : تجهیزات جانبی رک ها  در استاندارد اتاق سرور شامل مدیریت کننده های کابل افقی و عمودی، پنل های توزیع برق، روشنایی های رک ها، فن ها، پوشاننده فضاهای خالی، فرچه های مویی ورودی کابل، سینی های کابل بالا یا پایین رک ها

سیستم سرمایش و تهویه اتاق سرور

واحدهای خنک کننده بیرونی ( تجهیزات اتاق سرور )  : هر سیستم سرمایش در استاندارد اتاق سرور شامل یک واحد خنک کننده بیرونی ( کندانسور) است که در محیط بیرونی ساختمان قرار می گیرد.

واحدهای خنک کننده داخلی ( تجهیزات اتاق سرور )  : یونیت های داخلی در استاندارد اتاق سرور سیستم سرمایش در فضای داخلی اتاق قرار گرفته و سرما را در میان رک ها می دمند.

کابل کشی های مسی و فیر نوری ( تجهیزات اتاق سرور )

در استاندارد اتاق سرور :کابل کشی های مسی بین رک ها - فیبر نوری بین رک ها -  فیبرهای نوری ورودی به مرکز داده

برق دیتاسنتر

کابل کشی های برق  ( تجهیزات اتاق سرور ):   در استاندارد اتاق سرور برای رساندن برق از منبع اصلی تا تابلوهای برق و از تابلوهای برق تا رکها و مصرف کننده های انرژی نیاز به کابل کشی برق دارید. این کابلها باید به دقت و بر اساس نیاز انتخاب شوند تا مقطع صحیح و مشخصات فنی مورد نیاز را داشته باشند.

تابلوهای برق  ( تجهیزات اتاق سرور ): در استاندارد اتاق سرور بین 3 تا 5 تابلوی توزیع برق دارد که باید توسط مهندس برق طراحی و توسط یک سازنده با متدهای استاندارد و با تجهیزات با کیفیت ساخته شود. دقت داشته باشید که این موضوع بسیار مهم است و بسیاری از حوادث در دیتاسنترها ناشی از تابلوهای غیر استاندارد است.

چاه ارت : سیستم ارتینگ مرکز داده نیازمند یک چاه ارت است که باید در استاندارد اتاق سرور با رعایت فاصله مناسب و با متدهای استاندارد حفر و پیکربندی شود.

روشنایی اتاق سرور  و برق اضطراری اتاق سرور ( تجهیزات اتاق سرور ) : معمولا کلیه رکها و تجهیزات داخلی آنها به سیستم برق اضطراری متصل هستند و در هنگام خاموشی برق از این سیستم نیرو می گیرند. انتخاب توان مناسب UPS و باطری هایی که به اندازه کافی تجهیزات را روشن نگه دارند، محاسبات نسبتا تخصصی دارد که باید توسط مهندس مربوطه انجام شود.

 

تجهیزات امنیتی و نظارتی دیتاسنتر ( تجهیزات اتاق سرور )

دوربین های مدار بسته : در استاندارد اتاق سرور کلیه فضاهای ورودی و خروجی و راهروهای بین رک ها باید توسط یک سیستم دوربین مداربسته قوی کنترل شود و بتوان آن را از نقاط مختلف مانیتور کرد.

کنترل دسترسی : در استاندارد اتاق سرور  ورودی های مرکز داده باید توسط قفل ها و سیستم های کنترل تردد بیومتریک یا کد دار محافظت گردد

درهای امنیتی : در استاندارد اتاق سرور  داشتن درهای امنیتی که به راحتی باز نشوند یکی از ارکان امنیتی اتاق های سرور و مراکز داده است.

معماری داخلی اتاق سرور ( تجهیزات اتاق سرور )

سقف کاذب : در استاندارد اتاق سرور در صورت نیاز باید یک سقف کاذب مشبک و مقاوم در برابر آتش برای عبور کابلها داشته باشید.

کف کاذب : در استاندارد اتاق سرور در صورت نیاز باید یک کف کاذب با عمق مناسب برای عبور کابلها و یا لوله هواسازها و سیستم سرمایش داشته باشید.

کف پوش ها : در استاندارد اتاق سرور باید برای جلوگیری از الکتریسیته ساکن از کف پوشهای آنتی استاتیک در اتاق سرور خود استفاده کنید.

دیوارها : باید از دیوار ها و دیوار پوشهای مقاوم در برابر آتش و رطوبت در اتاق سرور خود استفاده کنید.

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان ( تجهیزات اتاق سرور )

کنترلرها : در استاندارد اتاق سرور ، هر سیستم هوشمند مدیریت ساختمان شامل یک کنترلر مرکزی دارد که آلارمها و سیگنالها را از سنسورها دریافت و پردازش می کند.

سنسورها : در استاندارد اتاق سرور سنسورها وظیفه پایش پارامترهای محیطی مانند رطوبت، دما، مونوکسید کربن، زلزله، آتش  و … را دارند.

نرم افزارها : در استاندارد اتاق سرور  نرم افزارهای مرکزی کنترل و مانیتورینگ مرکز داده یا DCIM قادرند کلیه اطلاعات دریافت شده از کنترلرها را برای تصمیم گیری و عمل در اختیار مدیر سیستم قرار دهند.

تجهیزات اعلام و اطفا حریق ( تجهیزات اتاق سرور )

سیستم اعلام حریق : در استاندارد اتاق سرور سیستم اعلام حریق با استفاده از سنسورها و دتکتورهای خود هر گونه دود یا گرما را تشخیص و مراتب را به مدیر سیستم جهت تصمیم گیری اتوماتیک یا دستی اطلاع می دهد.

سیستم اطفا حریق : در استاندارد اتاق سرور سیستم اطفا حریق مبتنی بر انواع اطفا کننده ها مانند گاز FM200 یا ایروسلها پس از اعلام توسط سیستم اعلام حریق وارد عمل می شوند.

تخلیه : در استاندارد اتاق سرور اتاق باید دارای تخلیه مناسب مایعات در صورت لزوم باشد.

تجهیزات اکتیو اتاق سرور

سرور : سرورها و تجهیزات پردازشی مورد نیاز سازمان را در این بخش باید پیش بینی کنید. ممکن است بخواهید سرورهای قدیمی را به محل جدید انتقال دهید.

سوئیچ : سوئیچ های لایه توزیع و هسته برای مدیریت سوئیچینگ بین سرورها و دیگر تجهیزات و ذخیره سازها.

روتر : روترها برای ارتباطات لایه 3 در سازمان.

فایروال : فایروالها وظیفه تامین امنیت دیگر تجهیزات شما را بر عهده دارند.

ذخیره ساز ها : اطلاعات شما باید پس از پردازش توسط سرورها در جایی ذخیره شود تا در صورت لزوم استفاده گردد. استفاده از راه حلهای ذخیره سازی اطلاعات یکی از بخشهای مهم مرکز داده یا اتاق سرور است.

پایان رپرتاژ آگهی
استاندارد سازی اتاق سرور استاندارد اتاق سرور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر