کد خبر: 1107311 A

​بررسی کیفیت سیم بکسل و زنجیر بعنوان دو مورد از پرکاربردترین نوع ادوات لیفیتگ می تواند در موارد مختلفی صورت پذیرد. با توجه به امنیت بالایی که این دو مورد از ادوات لیفتینگ نیاز دارند اغلب تست های دقیقی برای تعیین کیفیت را سپری کرده و بر حسب برند تولید کننده می توانند دارای ضرایب امنیتی مختلفی نیز باشند. اهمیت تست ها و آنالیز ها کیفی سیم بکسل ها بالاخص در گرید های بالاتر مانند گرید 1960 و 2160 با توجه به کاربری سنگین تری که دارند بالاتر می باشد.

تست ها و آنالیز های کیفی اغلب در کاربری های تولید اسلینگ های سیم بکسلی و زنجیری که استفاده مستقیم آنها در حمل بار می باشد برای تامین سلامت جانی اپراتور ها و همچنین جلوگیری از خسارت های مالی بار در لیفتینگ صورت می پذیرد. انواع تست ها شامل تست ها آنالیز متریال، تست کشش برای تعیین تنسایل مقاومت کششی سیم بکسل، تست سختی برای تعیین سختی سطحی و مقاومت سایشی سیم بکسل و اسلینگ و تست های مربوط به مقاومت محیطی از جمله تست های کاربردی در بررسی کیفی سیم بکسل ها و زنجیر ها محسوب می شود.

انتخاب گرید های مناسب اتصالات لیفتینگ مانند اتصالات سیم بکسل و زنجیر شامل انواع قلاب های فولادی و استیل که در شکل های قلاب S ، قلاب دانه گیر زنجیر، قلاب دینام و کارابین مورد استفاده قرار می گیرند، انواع شگل ها که به شکل های شگل های ساده یو و نعلی شکل و حتی شگل های کج مورد استفاده قرار می گیرند و اتصالات مهارکش و حلقه به اندازه کیفیت خود سیم بکسل و زنجیر اهمیت داشته و از این رو است که در بسیاری از موارد تست های مربوطه نه تنها بصورت جداگانه بر روی رشته های سیم بکسل و زنجیر بلکه پس از تولید اسلینگ نیز صورت می پذیرد.

تست کشش اسلینگ های سیم بکسل و زنجیر

آنالیز متریال سیم بکسل و زنجیر هر چند درصد عناصر فولادی و غیر فولادی در تولید را مشخص می کند اما کمک چندانی در انتخاب بر حسب مقاومت این قطعات نمی کند و تست آنالیز اغلب برای سیم بکسل و زنجیر های استنلس استیل که وجود درصد های کروم و نیکل، مولیبدنیوم و ترکیبات دیگر بر خواص مکانیکی و شیمیایی مانند تاثیر پذیری از میدان مغناطیسی و یا خاصیت ضد زنگ در شرایط اسیدی را مشخص می کند کاربری دارد.

 

444

علاوه بر درصد کربن که در تبدیل آهن به فولاد در تست های آنالیز متریال قابل دسترسی می باشد یکی از مهمترین فاکتور ها در بالا بردن تنسایل مقاومت کششی و سختی سطحی سیم بکسل و زنجیر عملیات حرارتی می باشد که طی چند مرحله بصورت گرمایش و سرمایش بدست می آید. بر خلاف متریال که با آنالیز قابل دسترسی می باشد مراحل و شرایط انجام عملیات سخت کاری حرارتی با هیچ آزمایشی قابل دسترسی نبوده و تنها می توان آثار نهایی عملیات سخت کاری را با تست کشش در تعیین تنسایل سیم بکسل و تست های سختی سنجی ویکرز و راکول در تعیین سختی سطحی بدست آورد.

تست کشش سیم بکسل و زنجیر که برای تعیین تنسایل نهایی صورت می گیرد اغلب بر روی اسلینگ ها که قابلیت تست اتصالاتی مانند قلاب و شگل را نیز بصورت همزمان فراهم می آورد صورت می پذیرد. در این تست رشته های اسلینگ سیم بکسل و زنجیر بر روی یک دستگاه کشش و دارای دو فک قدرتمند بسته شده و به تدریج با افزایش فاصله این فک که با بکارگیری یک سیستم هیدرولیکی و یا پنوماتیکی صورت می گیرد تست کشش بر روی رشته های سیم بکسل و زنجیر صورت می پذیرد. اشاره به این نکته که تنسایل قطعات فولادی مشخصه ای صرفا تحت تاثیر متریال و عملیات سخت کاری بوده و به سایز سیم بکسل و زنجیر ارتباطی ندارد و دو کمیت WLL , MBL هستند که از مفاهیم موازی تنسایل بوده و بر حسب سایز و قطر سیم بکسل و زنجیر تغییر می کنند از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتهای پیام/
زنجیر سیم بکسل کشش اسلینگ زنجیر های استنلس استیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر