کد خبر: 1149035 A

روسیه خواهان کاهش ۶۰ درصدی قیمت شاخص گاز اروپا برای حفظ انرژی در قاره سبز است.

به گزارش ایلنا از خبرگزاری بلومبرگ، دو مقام آگاه از سیاست انرژی روسیه اعلام کردند این کشور تمایل دارد قیمت گاز طبیعی اروپا در درازمدت حدود ۶۰ درصد کاهش یابد زیرا افزایش طولانی‌مدت قیمت سبب می‌شود تقاضای گاز از گازپروم کاهش یابد.

به گفته یک مقام رسمی، روسیه می‌خواهد قیمت‌ها در اروپا حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار برای هر هزار مترمکعب باشد، این محدوده قیمت به گازپروم کمک می‌کند کنترلش را بر بازار این قاره حفظ کند، حتی در شرایطی که کشورهای اروپایی در حال انتقال به سمت منابع انرژی پاک‌تر هستند.

یکی دیگر از مقام‌های روس به محدوده قیمت ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب اشاره کرد که سناریوی قیمت‌های پایین، کمتر قابل قبول است.

این مسئله در تضاد شدید با قیمت‌ شاخص‌های کنونی در اروپاست که در هفته‌های اخیر در بحبوحه بحران انرژی بارها به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

نگرانی از کمبود عرضه قبل از زمستان ظاهر شده زیرا ذخیره‌سازی این قاره اکنون در پایین‌ترین سطح خود در حداقل یک دهه گذشته قرار دارد و جریان گاز در خطوط لوله محدود شده است و اروپا برای دریافت محموله‌های گاز طبیعی مایع‌شده رقابت می‌کند.

قیمت شاخص‌های گاز در اروپا – شاخص هلند - در روز سه‌شنبه (چهارم آبان‌ماه) حدود ۸۸ یورو برای هر مگاوات ساعت یعنی حدود هزار و ۱۵۰ دلار به ازای هر هزار متر مکعب معامله شد که بسیار بالاتر از رقم‌های پیشنهادی است.

انتهای پیام/
انرژی روسیه شاخص گاز اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر