کد خبر: 1125264 A

دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفت‌وگو با ایلنا:

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به عراق طی پنج ماهه نخست سال 1400 در قیاس با پنج ماهه نخست سال 1399 رشد 31 درصدی در ارزش را نشان می‌دهد.

جهانبخش سنجابی شیرازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد آخرین وضعیت تجارت ایران و عراق اظهار کرد: میزان صادرات کالایی پنج ماهه نخست سال 1400 ایران به عراق به وزن به 12 میلیون تن و به ارزش 3 میلیارد و 163 میلیون دلار بوده است. در حالی که میزان صادرات کالایی پنج ماهه نخست سال 1399 به این کشور به وزن 7.8 میلیون تن به ارزش 2 میلیارد 406 میلیون دلار بود که از نظر وزنی 53 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی در ادامه افزود: در واقع صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به عراق طی پنج ماهه نخست سال 1400 در قیاس با پنج ماهه نخست سال 1399 رشد 31 درصدی در ارزش را نشان می‌دهد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در مورد میزان واردات اضافه کرد: در زمینه واردات نیز طی چهار ماهه نخست امسال از کشور عراق ۱۴۰ میلیون دلار کالا معادل ۲۴۶ هزارتن وارد کشورمان شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی حدود ۵۴۰ درصد رشد داشته است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر صادرات کالا از مرزهای تجاری کشورمان با کشور عراق با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ادامه داشته و مبادلات تجاری دو کشور طبق روال معمول صورت می‌گیرد.

سنجابی افزود: پیش بینی می‌شود واردات عراق اواخر سال میلادی پیش‌رو و سال ۲۰۲۲ به دلیل افزایش درآمدهای نفتی و ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری اروپایی و آسیای شرقی رشد و جهش داشته باشد که فرصت مغتنمی پیش روی تجار کشور و حتی پیمانکاران ایرانی است.

انتهای پیام/
ایران و عراق تجارت عراق تجارت ایران و عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر