کد خبر: 1069092 A

میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی‌جاری(ابتدای مهرماه 99) تا هفته نخست اردیبهشت‌ماه از وضعیت نامناسب بارندگی‌ها در تمامی استان‌های کشور در این مدت حکایت داشته و کاهش 151.5 میلی‌متری بارش‌ها را نشان می‌دهد.

به‌ گزارش ایلنا از وزارت نیرو، نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با 604.3 میلی‌متر، کهگیلویه‌و‌بویراحمد با 542.6 میلی‌متر و لرستان با 397.96 میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

در حال حاضر استان‌های شرقی و جنوبی کشور وضعیت بسیار نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سیستان و بلوچستان با  6.9 میلی‌متر، هرمزگان با 18.6 میلی‌متر و خراسان‌جنوبی نیز با 40.46 میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا هفته نخست اردیبهشت‌ماه بوده‌اند.

طبق این آمار، میزان بارندگی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان نسبت به متوسط بلندمدت (52 ساله) به ترتیب 93 و 89 درصد کاهش داشته است، البته به‌غیر از استان اردبیل که با چهار درصد افزایش بارش نسبت به سال گذشته همراه بوده، بقیه استان‌های کشور وضعیت مطلوبی نداشته و دارای کاهش بارش هستند.

بر این اساس، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری(ابتدای مهرماه) تا چهارم اردیبهشت‌ماه به 127.8 میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (279.3 میلی‌متر) کاهش 54 درصدی و در مقایسه با میانگین 52 ساله کاهش 41 درصدی را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/
استان های کشور خراسان جنوبی سیستان و بلوچستان وزارت نیرو هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر