کد خبر: 1148166 A

اداره کل روابط عمومی و امور رسانه سازمان حفاظت محیط زیست بیانیه ای با عنوان ارتباط خشکسالی و آتش سوزی ها منتشر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، دراین بیانیه آمده است: یکی از اساسی ترین مظاهر صیانت از حقوق عمومی، وظیفه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی کشور می باشد که در اصل پنجاهم قانون اساسی به عنوان یک وظیفه عمومی تلقی و تأکید شده است. تحقق اهداف آن جز با حمایت و پشتیبانی قوای سه گانه، توانمندی های نیروهای مسلح و نیز مشارکت های مردمی، امکان پذیر نمی باشد. دنیای گرمتر و خشک تر که غالباً ناشی از اثرات سوء تغییرات اقلیمی است، در کشوری مثل ایران که خشک و نیمه خشک است و هم اکنون با شروع فصل پائیز و برگ ریزان درختان و درختچه های پهن برگ و همچنین رستنی های خشکیده و علفی که در بستر دارد، فرصت و شرایط را برای آتش سوزی های طبیعی و غیرطبیعی (در اثر بی مبالاتی گردشگران، دامداران، تغییر کاربری برای زمین خواری و...) به نحو بارزی مهیا و تشدید خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است : متأسفانه آثار زیانبارش در سال گذشته (جان باختن چندین محیط بان و همیاران محیط زیست، سوختن جمعیت زیادی از حیات وحش و سایر موجودات و ارگانیسم های خاک سرزمین سوخته، دود حاصل از آتش سوزی در افزایش گازهای گلخانه ای و باران های اسیدی و...)، خاطره بسیار تلخی را در تاریخ سازمان حفاظت محیط زیست رقم زده است.

ناگفته نماند، تحریم ظالمانه استکبار جهانی نیز در دهه های اخیر، محدودیت زیادی در امر تهیه تجهیزات، امکانات حفاظتی و سایر وسائل اطفاء حریق مدرن (هوایی، زمینی و انفرادی) ایجاد نموده و عرصه را در این زمینه برای کشور و سازمان های متولی، تنگ تر و تنگ تر کرده است.

لذا، با امعان نظر به مراتب فوق، به منظور پیشگیری و مهار اینگونه حوادث غیر منتظره، از تمامی مسئولین محترم دستگاه های اجرایی، نهادهای خودجوش مردمی و فرد فرد هموطنان دلسوز و فهیم، انتظار دارد، ضمن رعایت اصول اخلاق زیست محیطی و همگرایی برای صیانت از محیط زیست و بیت المال کشور، از وقوع و مهار اینگونه حوادث غیرمترقبه و خانمانسوز، این سازمان را یاری رسان باشید.

انتهای پیام/
خشکسالی آتش سوزي
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر