کد خبر: 1068999 A

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بیش از ۴۰ هزار نفر از زندانیان از مرخصی اعطایی جدید قوه قضاییه بهره‌مند شدند.

به گزارش ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در خصوص وضعیت زندان‌ها با توجه به خیز کرونا در کشور و اقدامات مقابله‌ای با این ویروس در زندان‌ها گفت: سلامت عموم شهروندان و به ویژه سلامت زندانیان باید از ناحیه تمامی دست اندرکاران مورد توجه قرار گیرد. سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه برای تامین سلامت زندانیان و جلوگیری از ابتلای آن‌ها اقدامات موثری را انجام داده که بار‌ها مورد تقدیر وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مقابله با کرونا قرار گرفته است؛ البته در همینجا باید اشاره کنم که کمک‌ها و حمایت‌های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور در این حوزه موثر بوده و کمک‌های خوبی انجام شده است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امروز تمامی زندانیان ورودی به زندان در بدو ورود مورد تست و آزمایش قرار می‌گیرند و اگر خدای ناکرده تست آن‌ها مثبت باشد، به قرنطینه اعزام می‌شوند و اگر زمینه آزادی آن‌ها فراهم باشد، سعی می‌شود تا در اولین فرصت آزاد شوند.

وی عنوان کرد: زندانیان داخل زندان به صورت مرتب و روزانه توسط پزشکان زندان مورد معاینه قرار می‌گیرند تا زمینه ابتلا را نداشته باشند و اهتمام‌های لازم در جهت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و سایر الزاماتی که در جهت پیشگیری از ابتلای زندانیان کمک می‌کند، به صورت جدی در زندان‌ها اعمال می‌شود.

اسماعیلی بیان کرد: ما شاهد این هستیم که در درون زندان‌های ما این ویروس شیوع و فراگیری پیدا نکرده است؛ البته اقدامات قوه قضاییه به این‌ها بسنده نشده است. در جلسات قبل اشاره کردم که وقتی دادرسی‌های الکترونیکی را دائر کردیم، این امر به جلوگیری از ابتلای زندانیان کمک می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه اذعان کرد: علاوه بر آن اعطای مرخصی به زندانیان که از اول دوره کرونا بوده، ادامه دارد و در ماه مبارک رمضان چند روز قبل ریاست قوه قضاییه با صدور بخشنامه جدید به جمع قابل توجهی از زندانیان مرخصی مجدد اعطا کرده اند.

وی گفت: با توجه به موج چهارم کرونا و در راستای هشدار‌هایی که وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا داده بود و هم با توجه به در پیش بودن لیالی قدر، مرخصی ۲۰ روزه برای زندانیان در نظر گرفته شد و از هفته پیش آغاز شده که تا امروز بیش از ۴۰ هزار نفر از زندانیان از مرخصی اعطایی جدید قوه قضاییه بهره‌مند شدند.

اسماعیلی افزود: پرونده جمع دیگری از زندانیان در حال بررسی است و در روز‌های آینده و به ویژه به مناسبت میلاد امام حسن (ع) و لیالی قدر، تعداد دیگری از زندانیان به مرخصی خواهند رفت و دوره مرخصی ۲۰ روزه دوره مناسبی است که هم به خلوت شدن زندان‌ها کمک می‌کند و هم بیانگر اهتمام قوه قضاییه برای جلوگیری از شیوع این ویروس در مجموعه زندان‌های کشور است.

وی تصریح کرد: ما امروز مدعی هستیم در بین تمامی زندان‌های دنیا موفق‌ترین عملکرد را در حوزه مقابله با کرونا چه در حوزه بهداشت و درمان، چه در حوزه مرخصی و چه در حوزه عفو داشته ایم؛ به طوری که مشابه این عملکرد را در هیچ یک از کشور‌ها شاهد نبودیم.

انتهای پیام/
زندانیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر