کد خبر: 932076 A

دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان جزئیات نحوه انتخاب هیأت داوران و ارزیابی آثار شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، هومان اسعدی (دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان) درباره نحوه داوری آثار شرکت‌کنندگان این دوره گفت: مکانیزم داوری جشنواره امسال در مرحله اول تقریباً شبیه روال سال‌های گذشته است. اگرچه آثار به ‌صورت ویدئویی به جشنواره ارسال شده، اما ستاد جشنواره پس از احراز هویتِ ارسال‌کنندگان، فقط فایل‌های صوتی را برای داوران پخش می‌کند. ضمن اینکه تمامی فرم‌های امتیازدهی به‌صورت بی‌نام و کُدگذاری‌شده است. در این چارچوب هر کدام از داوران به‌طور انفرادی امتیاز می‌دهند و دبیرخانه جشنواره میانگین نمرات را محاسبه و نتیجه نهایی را اعلام می‌کند. البته داوران پس از این‌ که میانگین گرفته شد، اسامی منتخبان را رؤیت و صورت جلسه را تأیید و امضا می‌کنند، اما طی روند داوری از اسامی اطلاعی ندارند و تصاویر شرکت‌کنندگان را هم نمی‌بینند.

اسعدی در پاسخ به این پرسش که اگر شرکت‌کننده‌ای برای مرحله دوم پذیرفته نشود، آیا امکان ارسال درخواست تجدید نظر دارد یا خیر؟ گفت: تمامی آثار به دقت بررسی شده است و مشکلی هم در فیلم‌های ارسالی وجود ندارد. داوری‌ها به‌ طور کاملاً محرمانه و گمنام صورت گرفته و در مرحله میانگین ‌گیری هم دقت کافی اعمال شده است. به‌همین جهت نتایج تغییر نمی‌کند و نتایجی که اعلام می‌شود برآیند نظر هیئت داوران و قطعی است.

وی درباره انتخاب داوران جشنواره توضیح داد: سیاست اصلی جشنواره در این چند دوره این بوده که داوری‌ها به‌تدریج تخصصی‌تر شود و به تبع آن، نمایندگان مکاتب و سبک‌های مختلف در جشنواره حضور داشته باشند. ما تا حد امکان سعی کرده‌ایم این موضوع در همه بخش‌ها رعایت شود. در بخش موسیقی نواحی هم همین‌طور است. مثلاً اگر در منطقه‌ای دو سبک اصلی وجود دارد، سعی کرده‌ایم نمایندگانی از آن مکاتب و سبک‌های مربوطه در جشنواره حضور داشته باشند. در زمینه موسیقی کلاسیک و موسیقی دستگاهی هم تا حد امکان همین کار را انجام داده‌ایم. تقریباً در تمامی موارد سعی بر این بوده که تنوع سبک‌شناختی در نظر گرفته شود.

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه درباره ستقبال شرکت‌کنندگان از جشنواره چهاردهم اظهار کرد: تعداد شرکت‌کنندگان امسال از تمام دوره‌های قبل بیشتر بوده است. مثلاً در دوره دوازدهم حدود ۱۶۰۰ متقاضی وجود داشت و در سیزدهمین دوره حدود ۲۱۰۰ نفر شرکت کرده بودند؛ در حالی‌ که امسال در حدود ۲۴۰۰ نفر شرکت کرده‌اند که ۵۰ درصد آن‌ها در شاخه موسیقی دستگاهی، ۱۵ درصد در بخش موسیقی کلاسیک و ۳۵ درصد هم در بخش موسیقی نواحی درخواست داده‌اند؛ لذا علی‌رغم شرایط کرونا، امسال استقبال بسیار شایان توجهی از جشنواره شده است.

دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در پایان گفت: از تمامی هنرمندانی که در جشنواره شرکت کرده‌اند تشکر می‌کنم و برای‌شان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. همچنین از اعضای ستاد جشنواره، مدیریت محترم امور اجرایی و نیز استادان گرانقدری که در این ایام همراه ما بوده‌اند تشکر و قدردانی می‌کنم. امیدوارم مرحله نهایی هم با تدابیری که اندیشیده شده، که احتمالاً به صورت مجازی برگزار شود، به‌خوبی پیش برود.

مرحله اول داوری چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی توسط انجمن موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حال برگزاری است.

موسیقی وزارت ارشاد خانه موسیقی انجمن موسیقی دفتر موسیقی موسیقی نواحی هومان اسعدی موسیقی مقامی جشنواره موسیقی جوان موسیقی فولکوریک چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر