کد خبر: 1033691 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای شیوع کرونا، ۱۴۴۰میلیارد ریال خسارت به حوزه گردشگری استان وارد شده است.

به ‌گزارش ایلنا، علیرضا جلالزایی (مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان) روز ۱۴ بهمن‌ماه ۹۹ در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: امروز همه نگاه‌ها به این استان جلب شده و یکی از مؤلفه‌هایی که دستخوش تغییرات است صنعت گردشگری بوده که به‌عنوان صنعت دوم دنیا شناخته شده است.

او گفت: از سال ۹۶ به بعد تأسیسات گردشگری در استان از ۴۰ مورد به ۲۰۰ مورد افزایش یافته و این اتفاق خود زیرساخت‌ها را مقداری دچار تغییر و تحول کرده و امروز گردشگری این استان صاحب نام و آوازه شده است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: کمپین گردشگری «سیستان را ببینیم، بلوچستان را بشنویم اتفاقات خوبی را رقم زده و امروز گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور به این استان سفر می‌کنند که البته کرونا تا حدودی در این امر تأثیر داشته اما از ابتدای سال برنامه‌ها به‌صورت مجازی با اجرای نوروزخانه در ایام نوروز و سایر برنامه‌های مجازی در طول سال رونق پیدا کرد.

او اظهار کرد: سیستان و بلوچستان و ظرفیت‌های فراوانش در قالب کاروان‌های گردشگری معرفی شده و در برخی استان‌ها دفتر خدمات گردشگری نیز راه‌اندازی شده است.

جلالزایی بیان کرد: افزون بر ۱۰۰ ماشین کمپر به استان رفت‌وآمد کردند که این امر گردشگری لوت و کویرنوردی را تقویت می‌کند.

او گفت: با وجود تمام تنگناها، گردشگری استان تعطیل نشده و اکنون درصد فضای اشغال شده در چابهار بالای ۹۰ درصد است و تمام اقامتگاه‌های بوم‌گردی صاحب شناسنامه معین و مشخص هستند و به هر فردی که در این زمینه اقدام کند به فوریت مجوز اعطا می‌شود.

مدیر کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: در حال حاضر افزون‌بر ۱۰۰ تا ۱۱۰ واحد بوم‌گردی در استان فعالیت می‌کنند.

او یادآور شد: در حوزه گردشگری بالغ‌بر ۱۰۰ پروژه سرمایه‌گذاری از طرف اداره‌کل استان و ۳۰۰ پروژه از سوی بخش خصوصی و با حمایت این اداره‌کل در حال احداث است.

جلالزایی ادامه داد: در تلاش بودیم تا اولین رویداد گردشگری ساحل‌نشینان کشور با محوریت سیستان و بلوچستان و اولین اجلاس گردشگری وزرای حاشیه اقیانوس هند را برگزار کنیم که متأسفانه به‌دلیل وجود کرونا فعلا امکان‌پذیر نیست.

او با اشاره به این‌که سیستان و بلوچستان استان چهارفصل است و ظرفیت گردشگری فراوانی دارد، اظهار کرد: کرونا از نیمه اسفند سال گذشته تا پایان دی‌ماه سال جاری ۱۴۴۰میلیارد ریال خسارت در حوزه گردشگری استان وارد کرده است.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: یکی از بزرگترین معضلات حضور گردشگران در این استان هزینه بالای پرواز و حتی رفت‌وآمد به‌صورت زمینی است که گران‌ترین مسیر محسوب می‌شود که در این زمینه بسته‌های ارزان‌قیمت پیشنهاد شده است.

او ادامه داد: در این حوزه قصد داریم در دوران پساکرونا با برگزاری دوره‌های آموزشی، توانگری کارآموزان را محک زده و در فروش محصولات اقدامی انجام دهیم که این گروه‌ها با مرکزیت خانه خلاق صنایع‌دستی به‌عنوان اولین خانه خلاق نظام جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت و نگاه خاص و با همکاری پارک علم و فناوری اتفاقاتی را رقم بزند تا به سمت علمی و پژوهشی شدن صنایع‌دستی قدم برداریم. 

جلالزایی گفت: ایرانشهر به‌عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی و شهر ادیمی به‌عنوان شهر ملی خامه‌دوزی معرفی شده و تلفیق سوزن‌دوزی و خامه‌دوزی تأثیر زیادی دارد که توانسته ظرفیت‌های سوزن‌دوزی و خامه‌دوزی را افزایش دهد.

او بیان کرد: از ۵۱.۵ درصد جمعیت روستانشین سیستان و بلوچستان حدود ۸۵ درصد بانوان در زمینه صنایع‌دستی فعالیت می‌کنند و قصد داریم صنایع‌دستی این استان را به تمام نقاط دنیا صادر کنیم.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: صنایع‌دستی این استان بیشتر به‌صورت چمدانی صادر می‌شد اما در حال حاضر از مبادی رسمی و گمرکی صادر می‌شود. 

او گفت: گاراژ ملک به‌عنوان اولین بازار فروش صنایع‌دستی با همین محوریت به‌زودی در زاهدان راه‌اندازی می‌شود و گردشگری و صنایع‌دستی را با هم در این مکان تلفیق خواهیم کرد که ۳۰ تا ۵۰میلیارد ریال برای تجهیزات کامل این مکان نیاز است. 

جلالزایی ادامه داد: همچنین آموزش‌هایی برای توانمندسازی صنعتگران در نظر گرفته شده تا شکل صادرات صنایع دستی و نوع محصولات به سمت بازارپسندی بیشتر تغییر کند، در سراوان نیز به‌صورت خاص و معین کوره سفال را به داخل خانه‌ها بردیم تا خانواده‌ها را به سمت و سویی سوق دهیم که سفال را در خانه تولید کنند و سایتی به سه زبان تعریف شده که محصولات صنایع‌دستی را به‌صورت آنلاین و زنده به‌فروش می‌رساند. 

او متذکر شد: در حوزه میراث‌فرهنگی سعی کردیم کار مرمت بسیاری از آثار را انجام دهیم و اعلام شد سرمایه‌گذار ورود کند تا نگهداری بیشتر از قبل بر روی آثار تاریخی صورت گیرد و آثار فرسوده نشوند. 

مدیر کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: برای تعیین حریم‌ها اقداماتی در حال انجام است و در شهر سوخته نیز بعد از کرونا، کاوش‌ها ادامه خواهد داشت. 

او با اشاره به این‌که به‌دنبال سرمایه‌گذار هستیم تا در بحث‌های میراث‌فرهنگی ورود کنند، افزود: در شهر سوخته نیز سوئیت‌های اقامتی برای پژوهشگران و سایر گردشگران به‌زودی افتتاح خواهند شد و در کلپورگان نیز این سوئیت‌ها ایجاد شده تا پاسخگوی نیاز علاقه‌مندان به‌ویژه پژوهشگران باشد. 

جلالزایی عنوان کرد: حوزه میراث‌فرهنگی سیستان و بلوچستان حوزه گسترده‌ای است و بر همین اساس چندین پروژه در بحث جهش تولید داریم که تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد.

کرونا تسهیلات خسارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر