کد خبر: 1028920 A

صادق زیباکلام استاد دانشگاه با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود درباره مناظره با خسرو معتضد که به دعوا انجامید توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صادق زیباکلام استاد دانشگاه در صفحه شخصی خود ضمن عذرخواهی از خسرو معتضد به خاطر مشاجره لفظی که در یک برنامه تلویزیونی رخ داد توضیحاتی درباره ساخت یک مستند درباره رضاشاه ارائه کرد.

زیباکلام در اینباره نوشت:

قبل از هر سخن دیگری، من صمیمانه از همۀ دوستان، از جمله خودِ آقای معتضد بواسطۀ رفتار بی‌ادبانه‌ام در مناظره با ایشان عذرخواهی می‌نمایم. آنچه را که مینویسم، بهیچ‌روی درصدد توجیه رفتار ناشایستم نیستم. اما اصل ماجرا: 

۱- سه‌سال پیش فردی که ایشان را نمی‌شناختم تماس گرفته و گفتند که درصدد ساخت یک مجموعه پیرامون رضاشاه هستند. عرض کردم شما میدانید که من با نگاه حکومتی پیرامون رضاشاه همراهی ندارم. نظرات من درمورد رضاشاه بهیچ‌وجه قابل پخش از تلویزیون نیست. ایشان پاسخ دادند که تهیه‌کننده یک موسسۀ خصوصی است و قصد تولید برنامۀ موردپسند نظام هم نداریم. لذا ازمورخین و چهره‌های شناخته‌شدۀ ضد رضاشاه بنا نداریم دعوت نماییم. در پایان هم گفتند که تهیه‌کنندۀ مجموعه آقای بهروز افخمی هستند. 

۲- فیلمبرداری طی چهار روز بصورت فشرده در استودیویی که تعلق به «حوزه هنری» داشت تا پاسی از نیمه‌شب انجام میگرفت. بیش از بیست برنامه درخصوص تمامی جنبه‌های دوران رضاشاه از کودتای سوم اسفند تا شهریور ۱۳۲۰. 

۳- بجز من، درحدود ۶ الی ۷ نفر دیگر هم بودند که بدون‌استثناء مخالف، و در بهترین حالت، منتقد سرسخت رضاشاه بودند. من شاید در بیش از ده برنامه در طی سه‌روز شرکت داشتم. در تمامی برنامه‌ها کار من شده بود دفاع از رضاشاه در مقابل روایت رسمی حکومتی. خودم معتقدم کارم بیش از آنکه دفاع از رضاشاه باشد، نشان‌دادن تحریف‌های روایت حکومتی پیرامون رضاشاه بود. 

۴- خدا خدا می‌کردم زودتر تمام شودچون مناظره‌ها برایم حالت بازجویی پیدا کرده بود. تمامِ مدت و در هر بخشی مجبور بودم نشان دهم که روایت حکومتی چگونه در بهترین حالت روایتی ناقص و صرفاً در جهت محکومیت رضاشاه است. 

۵- شب آخر بود که آقای افخمی گفتند ما آقای معتضد را در برنامه نداشتیم، اما دوستان نظرشان است که گفت‌وگویی هم با ایشان داشته باشیم. میدانم واقعاً خسته شده‌اید، اما این را من ازتون تقاضا می‌کنم. مابقی داستان را می‌دانید. 

۶- من نمی‌دانم آقای بهروز افخمی و دیگران، چقدر دریافت کرده بودند. اما خوشحالم که علیرغم اعتراضات خان میرزا، من یک‌ریال هم دریافت نکردم. 

۷- صداوسیما و اصول‌گرایان درست می‌گویند، من بیسوادم. اما کتابم پیرامون رضاشاه که به‌آن اجازۀ انتشار ندادند، حیّ و حاضر است. ایکاش نویسندگان و مورخین باسواد دولتی، یک‌مورد از آن کتاب را می‌توانستند نشان دهند که خلاف واقعیت است. 

تلویزیون خسرو معتضد سازمان صدا و سیما سینمای مستند صادق زیباکلام مناظره بهروز افخمی رضاشاه شبکه مستند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر