کد خبر: 960947 A

هرچه که زمان بیشتری می‌گذرد، سایه‌ی بحران آب بر سر ایران و دیگر کشورهای جهان، به شکل سنگین‌تری قرار می‌گیرد. از هر سو که به کشور ایران نگاه کنیم، مبحث کم آبی، چه در بخش آب آشامیدنی و چه در بخش کشاورزی، به یک بحران شدید تبدیل شده است. در این میان استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی و آب شیرین کن خورشیدی بیش از دیگر دستگاه‌ها، مورد توجه خیرین آب، افراد محلی و دستگاه‌های زیربط قرار گرفته است.

به بیان بهتر شاید بتوان گفت که تشکیل و خدمات‌دهی انجمن‌های خیّرین آب و NGOهای حفظ صنعت کشاورزی، بدون کمک گرفتن از تکنولوژی و دستگاه‌هایی چون تصفیه آب صنعتی ممکن نیست و دیگر استفاده از روش‌‌های دیمی و سنتی، جوابگوی نیازهای گسترده‌ی بحران کم آبی نمی‌باشد. امــــا شاید سوال اساسی اینست که تهیه ابزارهایی چون: دستگاه‌های آب شیرین کن و یا تصفیه آب صنعتی توسط خیرین و NGOها، چه کمکی می‌تواند در حل مشکل کم آبی داشته باشد؟!  

نذر آب توسط خیرین؛ یک رستگاری همیشگی

یکی از اقدامات ماندگاری که درسالیان اخیر توسط خیرین شروع و به آن اقدام شده است، مبحث «نذر آب» می‌باشد. درواقع در طرح‌های خیرات و نذر آب، روستاهای دور افتاده و رنج کشیده‌ای که فاقد آب شرب هستند، شناسایی شده و با خرید دستگاه‌ تصفیه آب صنعتی توسط خیرین، بخشی از نیازهای روستاهای دورافتاده کشور برطرف می‌شود.

بد نیست بدانید که طرح‌های نذر آب در سرتاسر کشور توسط خیرین، در ابتدا با خرید و توزیع بطری‌های آب معدنی انجام می‌شد که هرچند بسیار ارزشمند بود؛ اما فقط برای مدت‌زمان کوتاهی موثر بود و دوباره بعد از گذشت چندین روز مشکلات کم آبی شدید، گریبان مردم نیازمند مناطق دورافتاده را می‌گرفت. به همین دلیل خرید دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن خورشیدی با ویژگی‌های سیستم اسمز معکوس و تصفیه آب RO، رواج پیدا نمود تا روند تصفیه آب صنعتی در این روستاهای محروم با وقفه مواجه نشود.

معیارهای شناخت روستاهای دچار کم آبی  توسط خیرین آب

اما در این میان چگونگی شناخت وضعیت مناطق دورافتاده در سراسر ایران اهمیت ویژه‌ای دارد؛ یعنی اینکه نیاز است که خیرین، ابتدا نوع نیاز منطقه‌ی دور افتاده را تشخیص داده و سپس بهترین انتخاب ممکن را در خرید دستگاه‌های آب شیرین کن و تصفیه آب صنعتی داشته باشند.

در واقع عواملی چون: فقر آبی و خشکی بخش عمده‌ای از مناطق ایران، حرکت تأسف‌بار کشور ایران به سمت خشکسالی، گستردگی ارضی کشور ایران و عدم لوله کشی‌های وسیع تمامی مناطق به دلیل همین موضوع گستردگی جغرافیایی، همه و همه موجب شده است که خرید دستگاه‌های آب شیرین کن خورشیدی و معمولی و تصفیه آب صنعتی، به یک انتخاب پویا و سیار برای خیرین و ارگان‌ها تبدیل شود.      

تصفیه آب صنعتی با سیستم اسمز معکوس؛ بی‌نظیر برای تمامی شرایط

اولین معیار اصلی مربوط به معضل کم آبی ایران، در بحث آب شرب آشامیدنی است که می‌تواند مشکلات شدید جسمی و روانی را برای خانواده‌ها بوجود آورد. اخیراَ نیز این معضل کم آبی و مبحث عدم رسیدگی‌ کافی، بار دیگر و این بار از بخش غیزانیه خوزستان به گوش تمامی مردم ایران رسید.

یکی از راه‌های کاستن از این حجم از مشکلات مربوط به آب آشامیدنی، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می‌باشد. دستگاه تصفیه آب صنعتی با سیستم اسمز معکوس در ظرفیت‌های 5000 تا 1000000 لیتر در شبانه روز طراحی و تولید می‌شود که در جهت تصفیه‌سازی آب‌های شور مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع این دستگاه تصفیه آب صنعتی که از سیستم پیشرفته‌ی تصفیه آب RO بهره می‌برد، می‌تواند به عنوان یک معجزه‌گر واقعی برای بخشی از نیازهای روستاییان رنج کشیده‌ای باشد که یکه و تنها با معضل وجود آب‌های شور مواجهند؛ آب‌های شوری که نه برای مصرف آشامیدنی و نه برای صنعت کشاورزی و دامداری هیچگونه کارایی ندارند!

 

 

ویژگی‌های دستگاه تصفیه آب صنعتی با سیستم اسمز معکوس

طراحی و تولید این دستگاه تصفیه آب صنعتی حرفه‌ای، بر اساس کیفیت آب ورودی، الزامات زیستی و مشخصات مورد نیاز مشتریان در مناطق مختلف کشور می‌باشد و قابلیت طراحی منعطف و پرتابل (بسته به شرایط گوناگون) برای آن وجود دارد.

شاید مهمترین نکته‌ی مربوط به مزایای دستگاه آب شیرین کن، وجود فیلترهای مختلفی، از جمله فیلتر تصفیه آب RO می‌باشد؛ فیلتری که قابلیت فوق‌العاده‌ی کاهش 95% از شوری آب را داراست. شاید به همین خاطر باشد که دستگاه آب شیرین کن با سیستم اسمزمعکوس را می‌توان به عنوان یکی از راه‌ حل‌های مهم برای کاهش بخشی از مشکلات کم آبی روستاهای محروم در نظر گرفت.

البته که باید عنوان کرد، این کاهش 95 درصدی شوری آب به راحتی برای هرکدام از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی ممکن نیست؛ و دستگاه حرفه‌ای آب شیرین کن با سیستم اسمزمعکوس، طی چهار مرحله این کار را انجام می‌دهد:

  • مرحله اول: مراحل اول تا سوم، حکم پیش تصفیه را در دستگاه آب شیرین کن ایفا می‌کنند و به همین دلیل، در ابتدا از یک فیلتر شنی به جهت جهت حذف ذرات معلق در آب بهره گرفته می‌شود.
  • مرحله دوم: یک فیلتر کربنی، نقش حذف کننده‎‌ی حرفه‌ای کلر، انواع ترکیبات آلی و مواد شیمیایی تغییردهنده رنگ، بو و طعم آب را ایفا می‌کند.
  • مرحله سوم: به جهت حساسیت هرچه بیشتر در مرحله‌ی ماقبل تصفیه‌ی کامل، از یک فیلتر الیافی برای حذف ذرات معلق بزرگتر از 5 میکرومتر، استفاده می‌شود.
  • مرحله چهارم: در مرحله‌ی نهایی تصفیه آب صنعتی، یک فیلتر ممبران تصفیه آب RO در راستای حذف تمامی مواد محلول و غیرمحلول آب قرار داده شده است.

معامله دو سر سود 

البته به تازگی در سراسر کشور و بخصوص مناطق کم برخوردار کسب و کار جدیدی شکل گرفته تحت عنوان آب فروشی . در این کار، یکی از از اهالی شخصا دستگاهی را تهیه  میکند و آب تصفیه شده به اشکال مختلف بین مردم فروخته میشود .

موارد کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

به طور کلی می‌توان گفت که دستگاه تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن، برای فضاهایی چون: مجتمع‌های مسکونی بزرگ یا برج‌ها، خوابگاه‌ها، پادگان‌ها، زندان‌ها، مراکز درمانی و همچنین مراکز شستشوی لباس بسیار کاربردیست.

 

 

نیاز اقتصاد پایدار کشاورزی و دامداری به کمک خیرین آب

معیار دوم در تشخیص کم آبی، مشکلات عدیده در بحث آب مورد نیاز صنعت کشاورزی است که صدمات جبران ناپذیری را به پیکره‌ی اقتصاد جامعه ایران و شرایط معیشتی کشاورزان وارد آورده است. بالطبع هرچقدر که معیشت خانواده‌های تنگدستی چون قشرهای کشاورزان و دامداران دچار مشکلات مختلف شوند، به همان میزان انواع معضلات اجتماعی حاصل از آن (خشونت، طلاق و...) نیز افزایش می‌یابد. در همین راستا، آمار رسمی معاون توسعه روستایی رئیس جمهور در سال 1395 نیز بسیار تکان‌دهنده بود که بر خالی‌شدن ۳۴ هزار روستا در ۶۰ سال اخیر به علت بی آبی، اشاره داشت.

بنابراین بایستی به این نکته نیز اشاره داشت که برای دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، تنها قابلیت شیرین سازی آب کافی نیست؛ بلکه بایستی امکانات ویژه‌تری را نیز ارائه دهند تا روند مصرف و کنترل مقادیر آب در صنعت کشاورزی روستاهای محروم نیز قابلیت محاسبه و اندازه‌گیری داشته باشد.

مزایای دستگاه آب شیرین کن برای صنعت کشاورزی و دامداری مناطق محروم

دستگاه آب شیرین کن با سیستم اسمز معکوس، در سه حالت کیفی متفاوت ساخته می‌شود. از دیگر قابلیت‌های دستگاه حرفه‌ای آب شیرین کن که مجهز به فیلتر تصفیه آب RO است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. امکان مشاهده مقدار آب تصفیه شده و پساب دستگاه آب شیرین کن وجود دارد.
  2. همچنین اینکه این دستگاه تصفیه آب صنعتی، مشاهده مشخصات TDS آب ورودی و خروجی به دستگاه را مشخص می‌سازد. بد نیست بدانید که در علم هیدرولوژی، به کلیه مواد جامد محلول در آب (شامل مواد آلی و غیرآلی) به اختصار TDS گفته می‌شود .
  3. قابلیت طراحی و ساخت سیستم آب شیرین کن با سیستم اسمزمعکوس، به گونه‌ی قابل حمل (portable) امکانپذیر است.
  4. دستگاه ها بطور معمول به شکل پکیج هستند و با کانکس ارائه میشوند .

برآوردهای تخصصی کارشناسان نشان می‌دهد که دستگاه آب شیرین کن با سیستم اسمز معکوس، در کشت محصولات مختلف کشاورزی (از جمله کاشت پسته، گل رز و زعفران)، گلخانه‌های هیدروپونیک، تولید انواع مواد غذایی، داروسازی، خنک‌کاری آب و تهیه آب شرب دام و طیور موثر است.

 

 

دستگاه آب شیرین کن خورشیدی؛ نگاهی نو به آینده

محدودیت‌ها در دسترسی و استفاده از سوخت‌های فسیلی و نگرانی از اتمام آنها، موجب شده است که دنیا هر روز به سمت بهره گیری از انرژی‌های پاک حرکت کند. در کشور ایران نیز، اقلیم‌های وسیع «گرم و خشک» و «گرم و مرطوب»، مستعد دریافت بالاترین میزان نور خورشید و تبدیل آن به انرژی‌های پاک هستند. در حقیقت یک قانون نانوشته در اقلیم های گرم و خشک ایران وجود دارد و به این صورت است که هر چه گرمای طاقت فرسا و تابش خورشید بیشتر است، کمبود آب نیز بیشتر حس میشود

یکی از این موارد استفاده، بهره‌گیری از نور خورشید برای تبدیل آب‌های شور و غیرقابل استفاده به آب شیرین و قابل شرب است. در همین راستا، دستگاه‌های آب شیرین کن خورشیدی که مجهز به سیستم اسمزمعکوس است، در ظرفیت‌های مختلفی (همچون 2000 لیتر) توسط تیم قدرتمند پتراکو طراحی و ساخته می‌شود.

دستگاه آب شیرین کن خورشیدی، تمامی جزئیات و ویژگی‌های تصفیه آب صنعتی را داراست؛ با این تفاوت که سیستم تامین برق خورشیدی شامل: پنل، اینورتر، باطری و تابلو برق کنترل نیز در این دستگاه وجود دارد. همچنین این اتفاق ویژه و هوشمندانه نیز در این دستگاه پیش بینی شده است که برای مناطق دورافتاده و محروم، با عدم نیاز به برق شبکه نیز قابل استفاده است.

 

دستگاه آب شیرین کن خورشیدی، به مانند بسیاری از تأسیسات پیشرفته و روز جهان، تامین برق مورد نیاز خود را بوسیله‌ی نور خورشید و با استفاده از پنل‌های خورشیدی (سلول‌های فتوولتائیک) انجام می‌دهد. نکته‌ی هیجان انگیزتر اینکه امکان فروش برق تولیدی توسط سیستم خورشیدی، به شرکت برق در زمان عدم استفاده از سیستم تصفیه آب وجود دارد و می‌تواند به اقتصاد و معیشت روستاهای دورافتاده نیز کمک قابل توجهی کند. البته پر واضح است که این دستگاه میتواند به یک موتور برق هم مجهز شود .

پتراکو؛ نامی قدرتمند در تجهیزات تصفیه آب صنعتی

شرکت فنی و مهندسی پیمان تجهیز رایان (پتراکو) به پشتوانه‌ی 15 سال تلاش صادقانه و انجام موفقیت‌آمیز بیش از 100 پروژه‌ی مربوط به آبرسانی و دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، آماده‌ی ارائه مشاوره و انواع خدمات در زمینه‌های مربوط به طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم‌های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن، به تمامی افراد حقیقی و حقوقی و خیرین گرامی، در سراسر کشور می‌باشد.

همین قدرت فنی و تجربه‌ی سال‌ها تلاش در حوزه واردات و صادرات تجهیزات تصفیه آب صنعتی، موجب شده است که حالا پتراکو توانسته نام خود را در میان بزرگان عرصه‌ی تجهیزات صنعتی مربوط به آب جای دهد و دفاتر معتبر فروش (واردات و صادرات) خود را در کشورهای ترکیه، ترکمنستان، عراق، افغانستان و ایران دایر کند.

به آینده بیندیشید و برای کاهش معضلات کم آبی، بر روی توان و خدمات قدرتمند پتراکو حساب کنید...

به آینده بیندیشید و برای کاهش معضلات کم آبی، بر روی توان و خدمات قدرتمند پتراکو حساب کنید...

دستگاه تصفیه آب دستگاه تصفیه آب صنعتی قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر