کد خبر: 1089174 A

زندگی بشر در دنیای امروز بر پایه چرخش و گردش قرار دارد. تمام تولیدی‌ها، صنایع مختلف، کشاورزی و تمام تجهیزاتی که برای آسایش زندگی آدمی ابداع و تولید شده‌اند به گونه در گردش و چرخش‌اند.

تمام این حرکات به وسیله الکتروموتور انجام می‌شود. بنابراین می‌توان اختراع برق را تحولی بزرگ در زندگی بشر و تولید الکتروموتورها را گام ؤوثر و بزرگ در چرخه صنعت دانست. موتورهای الکتریکی به قدری در پیرامون زندگی آدمی وجود دارند که باعث شده بی‌اهمیت جلوه داده شوند و کمتر کسی به آن‌ها توجه کند.

این در حالی است که همه افراد موتور الکتریکی را می‌شناسند و تنها ممکن است از کارکرد جزء به جزء آن بی اطلاع باشند. می‌توان گفت روال عادی زندگی انسان در عصر تکنولوژی بدون موتورهای الکتریکی عملاً مختل می‌شود. این موتورها پایه و اساس صنایع هستند. در ادامه راجع به انواع این موتورها صحبت خواهیم کرد.

قبل از این که شما را با انواع الکتروموتورها و کاربرد آن‌ها آشنا کنیم بهتر است یک تعریف کلی از این موتورها داشته باشیم. این موتورهای الکتریکی که به نام دینام شناخته می‌شوند، با تبدیل جریان الکتریکی به جریان مکانیکی باعث شروع کارکرد و عملکرد دستگاه‌های مختلف می‌شوند. بنابراین هر جا که حرکتی در کار است، دینام نیز وجود دارد. دینام مهم‌ترین نوع تجهیزات صنعتی است چون تمام اجزای صنعتی چرخنده به وسیله این موتورهای الکتریکی کار می‌کنند. دینام انواع مختلفی دارد و هر نوع آن عملکرد و کاربرد مخصوص به خود را دارد. کاربرد موتورهای الکتریکی بر اساس ابعاد، توان تولید قدرت بر حسب اسب بخار، نوع جریان برق، نوع منبع تغذیه، ساختمان و غیره مشخص می‌شود. به طور کلی برای الکتروموتور مزایای بسیاری تعریف شده که چند مورد آن را بیان می‌کنیم.

مزایا الکتروموتور

  • هزینه اولیه این موتورها نسبت به موتورهای سوخت فسیلی کمتر است. در حالی قدرت اسب بخار هر دو نوع موتور یکسان است.
  • این موتورها از قطعات متحرک تشکیل شده‌اند. بنابراین طول عمر آن‌ها بیشتر است.
  • چون این موتورها از سوخت استفاده نمی‌کنند، به روغن موتور، سرویس کردن و غیره نیاز ندارند.
  • این موتورها برای شروع و توقف خودکار در سیستم‌های مختلف کارآمد هستند.

انواع دینام

دینام در انواع تک فاز و سه فاز تولید می‌شود و اجزای اصلی به کار رفته در صنایع مختلف کوچک و بزرگ محسوب می‌شود و در توان و دورهای مختلف وجود دارد. ساختمان دینام تک فاز و دینام سه فاز تقریبا یکسان است و تفاوت این دو نوع دینام در این است که گاهی در دینام تک فاز از کلید گریز از مرکز استفاده می‌شود اما این ویژگی در دینام سه فاز کاربرد ندارد. الکتروموتور از لحاظ نوع جریان برق در دو دسته جریان مستقیم یا DC و جریان متناوب یا AC قرار می‌گیرد. معمول‌ترین دینام‌های در سطح صنایع و مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع القایی AC هستند. این دینام مزایای زیادی دارد. استحکام بالا، طراحی ساده، هزینه نگهداری پایین، قیمت مناسب، اتصال راحت به منبع تغذیه و غیره از ویژگی‌های  این نوع دینام است.

الکتروموتور تک فاز

هدف از معرفی این دینام آشنایی بیشتر شما با آن است چون موتور الکتریکی تک فاز بنابر ویژگی‌های خود بیشترین کاربرد را در صنعت دارند. الکتروموتور تک فاز انواع مختلفی دارد و دسته بندی آن بر اساس کاربرد، نوع حرکت مکانیکی، منبع تغذیه و ساختمان داخلی انجام می‌شود. دینام تک فاز القایی نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی خطی و یا چرخشی تبدیل می‌کند. موتور الکتریکی تک فاز می‌تواند تک خازن یا دو خازن باشد.‌ دینام تک فاز برای دستگاه‌هایی با گشتاور پایین استفاده می‌شود و قابلیت راه اندازی با برق شهری را دارد. این ویژگی باعث محبوبیت موتور الکتریکی تک فاز شده است. دینام تک فاز در ساخت لوازم منزل مانند ماشین لباس‌شویی، کولرهای آبی، یخچال خانگی و صنعتی، پمپ‌های آب، پرینتر و کامپیوتر، کمپرسور و غیره استفاده می‌شود.  نصب، راه اندازی و کاربرد این نوع دینام بسیار ساده است.

انواع  الکتروموتور تک فاز

  • موتور القایی دو خازنی
  • موتور القایی با خازن راه انداز
  • موتور القایی با خازن دائم کار
  • موتور القایی تک فاز با فاز شکسته

اجزاء تشکیل دهنده موتور الکتریکی تک فاز

این دینام از روتور و استاتور تشکیل شده است. روتور به بخش متحرک و دوار داخل موتور و استاتور به بخش ثابت آن گفته می‌شود. موتور الکتریکی Ac مانند اغلب موتورها از روتور و استاتور تشکیل شده که با فاصله معینی از هم قرار گرفته‌اند. حال در موتورهای الکتریکی Ac  تک فاز میدان دوار به وسیله دستگاه الکتریکی شکل می‌گیرد.

الکتروموتور چینی

این دینام‌ها بر اساس جنس نیز دسته بندی می‌شود و بر این اساس در انواع چدنی و آلومینیومی وجود دارند.  دینام در کشورهای مختلف تولید می‌شود. در این بین الکتروموتور چینی بیشترین فروش و کاربرد را در ایران و کشورهای دیگر دارد. موتورهای الکتریکی تک فاز و سه فاز چینی در اندازه های کوچک و بزرگ تولید می‌شوند و مزایای زیاری دارند. فرآیند تولید دینام‌های چینی به سرعت انجام می‌شود و همین موضوع باعث توسعه صنعت شده است. این دینام ها در مقایسه با دینام‌های اروپایی قیمت پایین‌تر، کیفیت بالاتر و کاربردهای تجاری، صنعتی، کشاورزی، دفاعی و غیره را دارا می‌باشند. دینام‌های چینی انواع مختلفی دارند و منحصراً توسط یک شرکت چینی تولید نمی‌شوند بلکه توسط شرکت‌ها و برندهای مختلفی تولید می‌شوند و برخی این برندها در دنیا شهرت بسیاری دارند.

انواع الکتروموتور را از کدام بازرگانی تهیه کنیم؟

شرکت‌های بازرگانی مختلفی در کشور دینام‌های چینی و غیره را عرضه می‌کنند. اما در این بین اعتماد کردن به شرکت‌های فروش دینام به یک دغدغه برای افراد تبدیل شده است. چون به هر حال هزینه‌ای بابت دینام‌ها پرداخت می‌شود و اگر این موتورها کیفیت و کارایی مناسب را نداشته باشند، کاربر مجبور به صرف هزینه مجدد می‌شود و یا حتی ممکن است خسارت‌های بیشتری به سیستم صنعتی وارد شود. در این راستا ما به شما شرکت بازرگانی تلمبه موتور غرب را معرفی می‌کنیم که شرکتی معروف و قابل اعتماد است. این شرکت حدود چهل سال است که خدمات ارزنده‌ای در حوزه الکتروموتورها، امور آب رسانی، صنعتی، کشاورزی و غیره ارائه می‌کند.

این شرکت  نمایندگی رسمی گروه‌های بزرگ پمپ سازی مانند پمپیران، صنایع جمکو، شرکت موتوژن و غیره را با مدیریت سعید زاهد مهاجراتی به عهده دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک https://westpumpiran.com کلیک کنید و وارد سایت بازرگانی تلمبه موتور غرب شوید.

انتهای پیام/
الکتروموتور مزایا الکتروموتور الکتروموتور تک فاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر