کد خبر: 894846 A

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس گفت: شرکت‌های سوئیسی غیر از دارو و غلات تقریبا صادراتی به ایران ندارند، مراودات تجاری بسیار پایین آمده است.

نظام مافی‌شریف در گفت‌وگو با ایلنا، درباره فعال‌تر شدن کانال مالی ایران-سوئیس در شرایط اضطرار کنونی جهت تامین غذا و دارو اظهار داشت: در اصل کانال مالی ایران و سوئیس راه‌اندازی شده اما نیاز به سرمایه‌ای دارد که شرکت‌ها برای خرید اقلام مورد نیاز بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و این موضوع به بانک مرکزی برمی‌گردد که چقدر بخواهد در این قلک پول بگذارد تا شرکت‌ها بتوانند تبادلات تجاری‌شان را انجام دهند.

وی افزود: دولت سوئیس برای شرکت‌های صادرکننده سوئیسی که در این کانال فعالیت کنند بیمه صادرات صادر می‌کند که این رویه می‌تواند مورد علاقه شرکت‌ها باشد و ریسک‌شان را جهت صادرات پایین می‌آورد. اما در هر حال به میزان ارز موجود برای این کار برمی‌گردد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس تاکید کرد: در حال حاضر آمادگی کامل برای فعالیت در این کانال وجود دارد، فقط بستگی به ارز موجود دارد که بانک مرکزی باید به این کانال مالی تزریق کند.

وی همچنین درباره تاثیر تحریم‌ها در صادرات و واردات دو کشور گفت: صادرات ایران به شدت کاهش یافته و شرکت‌های سوئیسی غیر از دارو و غلات تقریبا صادراتی به ایران ندارند، مراودات تجاری بسیار پایین آمده است.

مافی‌شریف درباره پیوستن سوئیس به اینستکس نیز خاطرنشان کرد: امکان ندارد سوئیس به اینستکس بپیوندد، این کشور ساز و کار مالی خودش را دارد و با اینستکس ارتباطی ندارد، اینستکس داستان متفاوتی دارد که اتحادیه اروپا پیگیر آن است. 

ایران بانک مرکزی دارو سرمایه اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر