کد خبر: 861622 A

اردکانیان:

وزیر نیرو اظهار داشت: شرایط به نحوی است که با مصرف خانگی رقم استفاده از گاز از 700 میلیون متر مکعب هم بالاتر می‌رود به نحوی که حتی گفته می‌شود برق را صادر نکنید اگر برق صادر نشود ما چگونه می‌توانیم جواب تعهدات خود را بدهیم در حالی که تنها اتکای جدی ارزی ما به صادرات برق است بنابراین باید فکری به حال مصرف بکنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا اردکانیان در مراسم امضا و تبادل تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری در صنعت برق اظهار داشت: اگر شرایط کنونی جامعه جهانی را همانند مربعی فرض کنیم که در یک گوشه آن منابع انسانی، گوشه دیگر فناوری، گوشه سوم مواد اولیه و در ضلع چهارم نیز بازار مصرف قرار دارد همه ماجرا و هیاهوها در کره زمین با جمعیت هفت میلیارد نفر پل رقابت بر سر داشتن یکی از این گوشه‌هاست. زمینه‌ساز اکثر تنش‌ها، تنازعات و درگیری‌ها نیز به نوعی به همین موضوع ختم می‌شود. جمعیت رو به رشد که پیش بینی می‌شود تا 2050 به 11 میلیارد نفر برسد نیز با منابع محدود و مصارف قابل ملاحظه رقابت بر سر تصاحب بازار مصرف است. چون همیشه جمع محدودی خواسته‌اند بیشتر از بقیه بهره‌مند باشند البته به بهره‌مندی نیز راضی نمی‌شوند. ایجاد فاصله بیشتر با دیگر طبقات منجر به رضایتمندی آنان است کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و طبیعی است که بخش عمده فشارها و تحریم‌ها نیز در همین ارتباط است.

وی افزود: تصاحب منابع و استفاده از فناوری به کارگیری نیروی انسانی، عرضه محصول و تصاحب بازار مصرف از جمله اهداف تحریم‌های بین المللی است.

وزیر نیرو گفت: ما در داخل این مربع یک مربع دیگر هم اگر ترسیم کنیم قطعا در گوشه‌ای از آن منابع انسانی است که البته مهم‌ترین و گرانبهاترین ثروت تجدیدپذیر کشور ما نیز محسوب می‌شود و بخشی از هدف‌گذاری‌ها برای دست‌اندازی به این منابع است. ما باید سعی کنیم کشور خود را به اتکای این منبع مهم آباد کنیم و در سایه آبادی استقلال‌مان تضمین شود و به همین ترتیب  نسبت به آبدانی منطقه نیز اقدام کنیم.

وی ادامه داد: اما ما چالش‌های زیادی داریم یکی از آنها سازمان حکمرانی ما است تلاش‌هایی در راستای غلبه بر این چالش شده که میدان دادن به دانش بنیان‌ها به همین دلیل است. اکنون سازمان اداری موجود همساز با حداکثر کردن منابع نیست و باید حل شود.   

وی با تاکید بر اینکه با هدف اصلاح سازمان اداری اقدام کنیم تصریح کرد: باید متناسب با شرایط امروز و فردای کشور و منطقه از ابزارهایی مثل دانش بنیان‌ها استفاده کنیم باید از سازوکار موجود به نحوی استفاده کنیم که به سمت قوی‌تر شدن حرکت کنیم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: درست است که تلاش می‌کنیم تحریم‌ها برداشته شود اما باید به خاطر داشته باشیم آنها تحریم‌ها را وضع کردند که این مفروضات ما را به هم بریزند ما نیز باید اقداماتی در راستای بر هم زدن مفروضات آنها داشته باشیم. آنها تحریم را بر اساس مشاهده نقاط ضعف ما وضع کردند مثلا فروش نفت ما به این دلیل تحریم شد که بخش بزرگی از زندگی ما به فروش آن وابسته است. اگر با اتکای تغییر ساختار در راستای کم شدن وابستگی به درآمدهای نفتی حرکت کنیم قطعا تغییرات جدی ایجاد می‌شود کسی که تحریم می‌کند منتظر است صدای شکستن را بشنود ما باید این فرصت را از آنها بگیریم. 

وی یادآور شد: زمان محدودی در اختیار داریم باید باتحمل تحریم‌ها بتوانیم برخی مشکلات و بیماری‌ها را درمان کنیم مثلا اگر در شرایط تحریم به دنبال اصلاح رفتار مصرفی حرکت کردیم این رویه باید به عنوان یک عادت باقی بماند.

مقام عالی وزارت نیرو اظهار داشت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از نیروگاه‌های کشور به گاز اتکا دارند و تعداد معدودی سوخت مایع مصرف می‌کنند ما موظف هستیم که این میزان را کاهش دهیم. بر اساس آنچه که وزارت نفت اعلام کرده مشکالات جدی برای تامین گاز وجود دارد در حال حاضر 700 میلیون متر مکعب در شبانه‌روز گاز عرضه می‌شود که 520 میلیون متر مکعب مربوط به مصارف خانگی، 90 میلیون متر مکعب نیروگاه‌ها، 50 میلیون متر مکعب صادر شده و 40 میلیون متر مکعب هم به صنایع بزرگ ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: شرایط به نحوی است که با مصرف خانگی رقم استفاده از گاز از 700 میلیون متر مکعب هم بالاتر می‌رود به نحوی که حتی گفته می‌شود برق را صادر نکنید اگر برق صادر نشود ما چگونه می‌توانیم جواب تعهدات خود را بدهیم در حالی که تنها اتکای جدی ارزی ما به صادرات برق است بنابراین باید فکری به حال مصرف بکنیم. اگر نتوانیم نقاط ضعف را بپوشانیم تحریم هم که برداشته شود داستان دیگری داریم.

اردکانیان گفت: سازمان اداری ما باید کارآ باشد همچنین مصرف باید به نحوی باشد که به علمی‌ترین شیوه منابع کشور استفاده شود و به این ترتیب تاب‌آوری جامعه افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه با اشاره به استفاده از فناوری در حوزه برق بیان کرد:‌ در بخش آب نیز علاقمندیم حرکت نوآورانه صورت گیرد و مصمم هستیم در فرصت باقیمانده تا پایان دولت به نکته غیرقابل بازگشت در این حوزه برسیم.

وی تاکید کرد: ما چنانچه بتوانیم نیاز خود را در بخش فناوری در دو حوزه آب و برق تامین کنیم می‌توانیم توسعه منطقه را نیز سامان دهیم و به این ترتیب اوضاع کشورهای اطراف را نیز تغییر داده‌ایم و مشکلی نخواهیم داشت.

برق درمان زمین گاز وزارت نیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر