کد خبر: 1079049 A

وزیر اقتصاد در پاسخ به ایلنا:

دژپسند در پاسخ به ایلنا درباره گفته‌هایی مبنی بر استقراض از بانک مرکزی تاکید کرد : سال ٩٩ از نظر تامین مالی بحرانی ترین و موفق ترین سال بوده و به رغم بودجه ۵٧١ هزار میلیارد تومانی فقط ١٢ هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان از بودجه را از طریق فروش نفت تامین کردیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرهاد دژپسند در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت اقتصاد هوشمند اظهار داشت : در این فرایند ورودی ها باید با خروجی متناسب باشد و در فرایند تولید اگر یک واحد ورودی داشتیم باید خروجی آن بیشتر از یک واحد باشد.  

وی با تاکید بر اینکه فناوری نو سقف ندارد، ادامه داد: همواره متناسب با توسعه این ابزارها توسعه پیدا می کنند و باید از عوامل تولید به بهترین نحو استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد افزود: برای مثال اگر میزان کشت گندم امروز ٣ تن در هکتار است با این ابزارها باید آن را به ٩ تن در هکتار برسانیم. 

دژپسند با اشاره به افزایش تجارت الکترونیک در دوره کرونا گفت: سهم تجارت الکترونیک در این دوره ٢.٢ برابر شده است. 

وی درباره آمارهای منتشر شده از فعالیت ایرانی ها در بازار ارزهای دیجیتال اظهار داشت: این آمارها قابل تایید کردن نیستند و بسیاری این آمارهایی که اعلام می شود، نمیتوان صحت آنها را تایید کرد و برآوردها با واقعیت فاصله زیادی دارد. 

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال ایلنا درباره موضع دولت در برابر رمز ارزها گفت: معتقدم مدیریت در این حوزه باید فعال باشد و نباید مدیریت انفعالی داشته باشیم. باید بتوانیم مزایای رمزارزها را به حداکثر و معایب آن را به حداقل برسانیم. 

وی افزود: در حال حاضر در بخش ماینیگ دولت مصوبه ای دارد اما یا باید آن را اصلاح کرد یا این مصوبه باید دقیق تر شود. 

دژپسند در پاسخ به سوال دیگر ایلنا درباره گفته‌هایی مبنی بر استقراض از بانک مرکزی تاکید کرد : سال ٩٩ از نظر تامین مالی بحرانی ترین و موفق ترین سال بوده و به رغم بودجه ۵٧١ هزار میلیارد تومانی فقط ١٢ هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان از بودجه را از طریق فروش نفت تامین کردیم. 

وی با بیان اینکه بدون یک ریال استقراض از بانک مرکزی توانستیم بودجه سال ٩٩ را تامین کنیم، گفت: به جای اینکه از بانک مرکزی قرض بگیریم اوراق فروختیم و از مردم برای تامین مالی استقراض کردیم. 

دژپسند ادامه داد: همچنین در بخش مالیات در سال گذشته تحقق١٠٧درصدی داشتیم.

وزیر اقتصاد افزود: در بخش مالیات سیاست بر این بود که فشاری بر مودیان خوش حساب وارد نیاید.

وی با اشاره به میزان انتشار اوراق در سال گذشته اظهار داشت: سال گذشته در یک مرحله ١٩٣هزار میلیارد تومان اوراق فروختیم که در پایان سال آن را به ٢١٣ هزار میلیارد تومان رساندیم.

وی تاکید کرد: همچنین از طریق خصوصی سازی هم برای تامین مالی اقدام کردیم به طوری که درآمدها از محل خصوصی سازی در سال گذشته ۶ برابر سال ٩٨ بود. 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه با این اقدامات دیگر نیازی به استقراض از بانک مرکزی نداشتیم ، گفت: هر چند هیچ استقراضی از بانک مرکزی انجام نشده اما بدهی دولت به بانک مرکزی افزایش یافته که آن هم در چارچوب چرخه چهار جانبه و تهاتر بدهی دولت به شرکت‌ها بوده است.

وی ادامه داد: من در چهار سال اول دولت در سازمان برنامه مشغول به کار بودم در آن دوره هم هیچ استقراضی از بانک مرکزی انجام نشد. 

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه استقراض از بانک مرکزی را پدیده شوم می دانیم گفت: استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول منشأ بسیاری از گرفتاری ها است.

دژپسند با بیان اینکه هیچ پولی برای تامین بودجه چاپ نشده است، اظهار داشت: ممکن است وقتی بانک مرکزی ارز خریداری می کند و متناسب با آن ارز امکان فروش به بازار فراهم نباشد، خالص دارایی های بانک مرکزی بالا رود و پایه پولی افزایش یابد.

انتهای پیام/
اقتصاد بانک مرکزی بودجه تجارت الکترونیک دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر