کد خبر: 975848 A

مدیرکل بهزیستی گیلان:

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت : ناشوایان با وجود سلامت و توانایی جسمی در زمینه اشتغال مشکلات فراوانی دارند.

به گزارش ایلنا از رشت،مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به 9 مهر روز جهانی ناشنوایان گفت : 17درصد از جمعیت گیلان معادل 6 هزار و 500 نفر ناشنوا و کم شنوا هستند.

حسین نحوی نژاد با اشاره به تصویب لایحه حمایت از معلولان افزود : اگر فرد ناشنوا متاهل و بیکار باشد می تواند حداقل میزان حقوق را دریافت کند.
 
وی گفت : سازمان بهزیستی امسال برای پرداخت حقوق این قشر از افراد ناشنوا ، 20 هزار میلیارد تومان نیاز دارد که تاکنون هزار و300 میلیارد تومان در اختیار بهزیستی قرار گرفته است.
 
مدیرکل بهزیستی گیلان افزود : پارسال برای ناشنوایان در استان 360 مورد اشتغالزایی فراهم و 70 واحد مسکونی نیز به مددجویان واگذار شد.
 
حسین نحوی نژاد با تاکید بر فراهم شدن زمینه آموزش زبان اشاره برای ناشنوایان گفت: زبان اشاره ، زبان بین الملی ناشنوایان است و در صورت استفاده از آن ، نیاز به مترجم نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه پارسال 400 عدد سمعک و در 6 ماهه نخست امسال هم 350 عدد سمعک بین کم شنوایان گیلانی توزیع شد افزود : یک گروه دانش بنیان در گیلان برای تولید سمعک از طریق مهندسی معکوس در استان اعلام آمادگی کرده است.

مدیرکل بهزیستی گیلان در ادامه به تصویب قانون جدید حمایت از اطفال و نوجوانان بعد از 18 سال اشاره کرد و گفت : در قانون مجموعه نیازهای اقتصادی ، روانی ، امنیتی فکری و اجتماعی کودکان مدنظر قرار گرفته و ارتباط سازنده ای بین سازمان بهزیستی و قوه قضاییه برقرار شده است به گونه ایی که از زورگویی و کودک آزاری جلوگیری می شود.

حسین نحوی نژاد با بیان اینکه نابینایان گیلانی 10 درصد از معلولان و 40 درصد از دانشجویان تحت پوشش بهزیستی را تشکیل می دهند افزود : مناسب سازی اماکن عمومی و دستگاه های اجرایی در گیلان از 27درصد در سال 96 به 40 درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه 50 دستگاه اجرایی در گیلان از نظر مناسب سازی بالابر ، ورودی ، سرویس بهداشتی و میزان دسترسی معلولان به خدمات نظارت می شوند گفت : هر شهرداری موظف است 2 خیابان شهر خود را برای مناسب سازی معرفی کند.

مدیرکل بهزیستی گیلان افزود : به علت وجود مشکل در زمینه آموزش رسمی برای معلولان ، مهدهای خاص برای نابینایان و ناشنوایان راه اندازی شد.
 
حسین نحوی نژاد با بیان اینکه گیلان پیرترین استان و املش پیرترین شهر استان است گفت : 18درصد معادل 60 هزار سالمندان گیلانی ، وابسته به تخت هستند.

وی افزود : حدود 20 درصد از سالمندان گیلانی تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند.

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت : نرخ باروری در کشور یک و 3 دهم است و این میزان در گیلان 4دهم است.

 

اشتغال بهزیستی سالمندان سلامت مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر