کد خبر: 933970 A

مدیریت پارک جنگلی ناژوان اصفهان:

مدیریت پارک جنگلی ناژوان گفت: هفته پیش 80 اصله درخت در پارک شرق ناژوان در آتش سوخت؛ این اتفاق نشان می دهد ما باید برای استفاده درست از ناژوان فرهنگ سازی کنیم.

به گزارش ایلنا از اصفهان، سید رسول هاشمیان با اشاره به اینکه مساحت ناژوان  ۱۱۶۳هکتار است اظهار داشت: این منطقه به ریه شهر ملقب است و در حال حاضر کل این مساحت در حریم شهر اصفهان قرار دارد.

وی ادامه داد: ناژوان کاربری حفاطتی و فضای سبز دارد و اراده بسیار قوی برای حفظ، نگهداری و توسعه فضای سبز ناژوان در مدیریت شهری به ویژه شورای پنجم شهر اصفهان وجود دارد به طوری‌که ردیف بودجه تولید اکسیژن را مصوب کردند. تصویب عوارض پایدار فضای سبز برای ناژوان در شورای پنجم کار بسیار خوبی بود که کشاورزان حریم ناژوان هم از آن سهم می برند. طبق این مصوبه از ابتدای امسال سه درصد همه تراکنش های مالی در شهرداری به فضای سبز ناژوان اختصاص یافته است.

مدیریت ناژوان با بیان اینکه سه گونه زمین در ناژوان  وجود دارد تصریح کرد: بخشی از زمین ها رودخانه و حریم رودخانه با کاربری خاص زیر نظر وزارت نیرو است. زمین‌های کشاورزی تحت تملک شهرداری با مساحت ۲۰۰ هکتار که دختزار و بیشه زار هستند و نوع سوم در غالب باغات  در اختیار کشاورزان است.

تامین آب ناژوان بدون دست اندازی به زاینده رود

هاشمیان بااشاره به مشکل کم آبی گفت: امسال برای تامین آب بیشه ناژوان مشکلی نداشتیم و توانستیم جدای از بهره مندی از جاری بودن زاینده رود، طرح احداث مخازن آب در خود ناژوان را به نتیجه برسانیم. کلکتور ناژوان هم به تامین آب کمک کرد و بر خلاف تصور اهالی بومی منطقه کلکتور ناژوان بدون دست اندازی به زاینده رود آبگیری شد.

وی یادآور شد: مخزن بتنی ناژوان نیمه تمام مانده و باید تکمیل شود. از سوی دیگر با همفکری و مساعدت سازمان پارک های شهرداری اصفهان، گونه های مقاوم به کم آبی جایگزین گونه های پرمصرف شده است.

مدیریت ناژوان اضافه کرد: آبیاری قطره‌ای و وصل شده ما به شبکه آب اصفهان که بی شک کار بزرگی است و در حوزه معاونت خدمات شهری در حال انجام است؛ کمک کرد تا امسال مشکلی برای تامین آب ناژوان نداشته باشیم.

وی تاکید کرد: ناژوان 52 کیلومتر مادی دارد که از زاینده رود حقابه دارند و سال گذشته به دلیل بارندگی‌های خوب مادی ها آبگیری شدند. اتفاقی که بعد از بیست سال رخ داد و مادی ها جریان داشتند.

هاشمیان اذعان داشت: با صاحبان املاک در ناژوان تعارص نداریم و توانستیم با تعامل با جهاد کشاورزی، امکان احیای باغات کشاورزان در حریم ناژوان را فراهم سازیم. مدیریت ناژوان معتقد است باید باغات ناژوان حفظ شود.

شیوع کرونا و تعطیلی خودخواسته

وی خاطرنشان کرد: ناژوان به خاطر داشتن اماکن تفریحی و گردشگری مانند باغ پرندگان، باغ خزندگان، پروانه‌ها و تله سیژ مورد استقبال گردشگران و شهروندان اصفهانی است. به همین دلیل با شروع بیماری کرونا ما اولین مجموعه هایی بودیم که خودخواسته تعطیل کردیم تا مانع تداوم زنجیره انتقال شویم.

هاشمیان یادآور شد: چهارم اسفند در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اعلام کردیم که اماکن تفریحی و گردشگری ناژوان را تعطیل می کنیم. با شدت گرفتن بیماری و تداوم تعطیلی ضربه بزرگی به مراکز گردشگری ما وارد شد.

مدیریت ناژوان افزود: درآمد ناژوان از باغ پرندگان، اکواریوم و سایر اماکن گردشگری‌اش  در مقابل هزینه نگهداری فصای سبز بسیار ناچیز است. ولی همین مقدار ناچیز هم با شدت گرفتن بیماری کرونا در اصفهان از دست رفت.

عدم ساخت سازه سخت در حریم ناژوان

وی با اشاره به قوانین جدید ساخت و ساز در حریم ناژوان گفت: دیگر اجازه سازه سخت در ناژوان نخواهیم داشت. ساخت و سازهای جدید باید با احترام به طبیعت و کاربری فصای سبز باشد.

هاشمیان با اشاره به کاشت حدود ۱۸۰۰۰ اصله درخت در ناژوان افزود: ۳۰۰۰ اصله درخت از این تعداد مقاوم به کم آبی بودند.

رفع مشکلات در آکواریم و باغ خزندگان

وی خاطرنشان کرد: قبلا درمجموعه اکوریوم و خزندگان مشکل داشتیم که حدود ۹۰ درصد ایرادات وارده برطرف شده است و از این پس از طرح های پیشنهادی با رویکرد طبیعت محور و کشاورزی استقبال خواهیم کرد.

 مدیریت ناژوان گفت: بیش از ۱۷۰ هزار اصله درخت در ناژوان وجود دارد و نیاز به ایستگاه اتشنشانی محرز است. به همین خاطر 1500متر زمین به آتشنشانی ویژه ناژوان اختصاص دادیم که لزوما باید با سازه سبز باشد.

هزینه 30 میلیارد تومانی نگهداری ناژوان

وی با اشاره به اینکه ما در ناژوان بدون مناسبت و مرتب درخت می کاریم افزود: در ۱۵ ماه گذشته ۳۶۰۰۰ اصل درخت کاشته شده است.

هاشمیان ادامه داد: ۴۷ میلیاردتومان بودجه ناژوان در سال گذشته بود.چون پهنه حفاطتی است، امکان کاهش هزینه نداریم.از این بودجه بیش از ۳۰ میلیارد تومان هزینه مستقیم نگهداری پهنه ناژوان است و میلیاردها تومان به طور غیر مستقیم هزینه صرف نگهدای پهنه ناژوان می شود.

فرهنگسازی در ناژوان

مدیریت ناژوان تاکید کرد: اگر فرهنگ روشن نکردن آتش ترویج پیدا کند، بسیار خوب می شود. شهروندان باید بیاموزند که در ناژوان جوجه کباب نخورند، قلیان نکشند و زباله های خود را جمع آوری و در بیرون ناژوان به سیستم جمع آوری پسماند تحویل دهند.

 

 

 

زاینده رود شهرداری اصفهان مدیریت ناژوان بیشه ناژوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر