کد خبر: 913602 A

آخرین اخبار از شیوع کرونا در ایران؛

در هشتاد و چهارمین روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۴۵۳۳ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۶۸۵۴ نفر فوت شده و ۹۰۵۳۹ نفر بهبود یافته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در هشتاد و چهارمین روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۴۵۳۳ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۶۸۵۴ نفر فوت شده و ۹۰۵۳۹ نفر بهبود یافته‌اند.به گفته فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران منحنی شیوع کرونا در تهران، شرایط نسبتا باثبات‌تری را در مقایسه با روزهای قبل تجربه می‌کند و با شیبی نسبتا ملایم رو به کاهش است، البته او تاکید کرده است؛ تهران به دلیل شرایط خاص تراکم جمعیتی، وضعیت جغرافیایی، میزان تردد بالا  و معدل بالای ترافیک و حمل و نقل درون شهری همچنان دارای شرایطی کاملا  ناپایدار و شکننده است و شهروندان تهرانی حتما باید ارتقای بهداشت فردی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی  طبق پروتکل‌های قبلی را مورد توجه قرار دهند.وزیر بهداشت هم از تصمیم‌گیری درباره بازگشایی مشاغل پرریسک در خرداد ماه خبر داده و گفته است؛ برای برخی مشاغل پرریسک مانند رستورانها  جلساتی برگزار خواهد شد تا بتوانیم در خرداد به مرور این کسب و کارها بازگشایی شود.او همچنین اعلام کرده است؛ نامه‌ای برای وزارت ورزش ارسال کردیم با این مضمون که در شهرهای غیرقرمز و شهرهای باخطر متوسط ورزش‌های انفرادی برقرار شود.

شناسایی ۱۸۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور 

«کیانوش جهانپور» رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره آخرین آمار مبتلایان به بیماری کرونا در کشور گفت: از دیروز تا امروز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۸۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد.

وی با بیان اینکه مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۱۴هزار و ۵۳۳ نفر رسیده است، ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶ هزار ۸۵۴ نفر رسید.

جهانپور خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون ۹۰ هزار و ۵۳۹ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند.  ۲۷۵۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی تصریح کرد: تاکنون ۶۴۳ هزار و ۷۷۲آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

شیوع کاوازاکی "نادر" است

مقابله قوی‌تر کودکان با کرونا علت ابتلای آنها به کاوازاکی

«مینو محرز» عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با ایلنا، در ارتباط با بیماری کاوازاکی گفت: سندروم کاوازکی، یک  بیماری جدید نیست. این سندروم همیشه بوده است و پیشتر هم شناخته شده بود و در حقیقت سندرومی است که در کودکان بیشتر دیده می شده است. عواملی مختلفی میکروبی و عفونی می توانند عامل این بیماری باشد. بنابراین، ما در بیماری کرونا نیز این سندروم را مشاهده می کنیم، زیرا کرونا نیز بستر عفونت را در بدن افراد ایجاد می کند و این سندروم از واکنش بدن به عفونت ایجاد می شود.

محرز ادامه داد: این بیماری در افرادی که دچار بیماری های عفونی شده باشند،  مشاهده می شود. کاوازاکی ممکن است ظهور آنی با بیماری داشته باشد یا با علائم دیررس بعد از ابتلا و بهبود بیماری عفونی مشاهده شود. مکانیزم عمل این بیماری سیستم ایمنی را نشانه می گیرد. در واقع این بیماری از مکانیزم خودایمنی بدن فعال ایجاد می شود. یعنی وقتی بدن شروع به دفاع در برابر عفونت می کند، مکانیزم دفاعی بدن سبب ایجاد سندروم کاوازاکی می شود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا افزود: در ابتدای اپیدمی کرونا این نوع سندروم را نداشتیم، اما طبیعتا با افزایش میزان مبتلایان در جهان، سندروم های مربوط به سیستم ایمنی را مشاهده خواهیم کرد. کودکان اگرچه نسبت به خود ویروس کرونا مقابله قوی تری دارند، اما همین مقابله قویتر سبب ایجاد سندروم های از این دست و آسیب پذیری آنها خواهند شد، از طرفی با افزایش تعداد بیماران در دنیا، گرفتاری کودکان به این سندروم بیشتر گزارش می شود.

محرز اشاره کرد: ویروس تغییری نکرده است، اما هرچه قدر تعداد مبتلایان بیشتر شود، سندروم کاوازاکی را در کودکان بیشتر می بینیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر کاوازاکی در کودکان به علت کرونا است، حتما کودکان عفونتی در بدن خود داشته اند که منجر به سندروم کاوازاکی شده است. البته این سندروم در تمام کودکان ظهور نمی کند، بلکه کودکانی که زمینه ظهور بیشتر بیماری های عفونی را دارند، با این سندروم درگیر می شوند. کاوازاکی معمولا در کودکان است و شیوع نادر دارد. این سندروم مربوط به آب و هوا و جغرافیا نیست. در هر جا که بیماری های عفونی ویروسی یا باکتریائی اپیدمی شود، باید به این سندروم توجه شود.

دانش‌آموزانی که به اپلیکیشن شاد دسترسی ندارند را رها نکردیم

برقراری عدالت آموزشی با شناسایی دانش‌آموزان محروم

«عباس سلطانیان» مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره شاخص‌های عدالت آموزشی در اپلیکشین شاد گفت: سیستمی که بتواند پوشش صددرصدی داشته باشد، وجود ندارد. ما در مقاطع نظری ۷۰ فایل درسی از بهترین دبیران کشور را تهیه و در بستر اپلیکیشن شاد به اشتراک گذاشتیم تا دانش آموزانی که در دورترین نقاط کشور وارد شبکه شاد می‌شوند بتواند از آنها استفاده کنند.

وی در واکنش به اینکه عدم دسترسی اقشار بی بضاعت به شبکه شاد چگونه می‌تواند عدالت آموزشی را در پی داشته باشد؟ گفت: در حال حاضر  که حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد دانش‌آموزان ما از شبکه شاد استفاده می‌کنند؛ دو سناریو درباره آن وجود دارد؛ اول اینکه بگوییم چون تعدادی از دانش آموزان ما نمی‌توانند از شاد استفاده کنند، پس شاد را کنار بگذاریم، یا اینکه بهتر است بگوییم باید مشکلات افرادی که نمی‌توانند از شاد استفاده کنند را بررسی و برطرف کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: رویکرد ما این است، مشکلات افرادی که به شاد دسترسی ندارد را شناسایی و برطرف کنیم و یا به دنبال راهکارهای جایگزین آموزشی برای آنها باشیم. ما دانش آموزان مناطقی که اینترنت ندارند را رها نکردیم و با روش‌های مختلف به آنها بسته‌های آموزشی رساندیم.  

سلطانیان درباره پوشش دهی دانش آموزان توسط رسانه ملی توضیح داد: بعد از تعطیلات ناخواسته در مدارس کشور، آموزش و پرورش تمام ظرفیت‌های خود را بسیج کرد تا اجازه ندهد فرآیند آموزش دچار تعطیلی و کاستی شود. ما تلاش کردم جریان آموزش ادامه پیدا کند و اولین جایی که به ذهن مان رسید، این بود که از ظرفیت صدا و سیما استفاده کنیم. از این رو ما توانستیم با هزینه کم به  دانش آموزان زیادی آموزش دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: تا امروز حدود ۷۳۰ برنامه در پایه‌های مختلف روی آنتن رفته است. سعی شد دانش آموزان طبق برنامه پای گیرنده‌ها بنشینند و از این امکانات استفاده کنند. همچنین ما بهترین دبیران و معلمان استان تهران، شهرستان‌های استان تهران و البرز را به کار گرفتیم تا توسط آنها تمام دانش آموزان سراسر کشور که به تلویزیون دسترسی داشتند، مورد آموزش قرار بگیرند.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: طبیعتا تلویزیون نمی‌توانست تعامل دو طرفه میان دانش آموزان و معلمان را برقرار کند. از طرفی همکاران ما در مدارس با پیام رسان‌های داخلی با دانش آموزان خود در ارتباط بوده و به آنها آموزش می‌دادند. در ادامه همه اینها ما به دنبال بستری امن بودیم که دانش‌آموز، مدیر و معلم بتوانند در آن محیط با هم تعامل کنند.

سلطانیان اضافه کرد:‌ شبکه شاد برای اولین بار در کشور و با کمک همراه اول که بیشترین پوشش دهی را داشت، ایجاد شد. ما می‌دانیم که دانش آموزان در برخی از نقاط کشور به اینترنت دسترسی نداشته و یا ابزارهایی مانند موبایل، تبلت و لپتاب ندارند. نکته قابل توجه این است که ما باید به آمار دقیقی از دانش‌آموزان دست یابیم تا بدانیم چند درصد دانش آموزان در کشور به شبکه شاد دسترسی ندارند و علت عدم دسترسی آنها چیست.

وی در واکنش به این که حدود یک ماه است آموزش وپرورش گفته در حال جمع آوری آمار دانش آموزانی است که به اینترنت دسترسی ندارند، این آمار چه زمانی تکمیل می‌شود؟ گفت: تا الان بیش از ۹۸ درصد مدارس ما در سراسر کشور به این شبکه وصل شده‌اند. همچنین حجم بالایی فایل‌های آموزشی در این فضا ارسال و دریافت شده است. ما قبول داریم که تعدادی از دانش آموزان ممکن است به این فضا دسترسی نداشته باشند، از این رو وظیفه داریم آمار دقیق آنها را احصا کرده و دوم اینکه تلاش کنیم با شناسایی علل عدم دسترسی دانش آموزان و حل این مشکلات بتوانیم میزان پوشش دهی را افزایش دهیم.

سلطانیان افزود: به عنوان مثال باید بدانیم که مخابرات چطور می‌تواند پوشش دهی شبکه اینترنتی کشور را بیشتر کند تا در نقاطی که دانش آموزان اینترنت ندارند، دسترسی آنها اتفاق بیافتد. تنها آموزش و پرورش در این باره مسئول نیست و ارگان‌ها و وزارتخانه‌های دیگر هم درباره آن مسئولیت دارند.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: باید کمک کنیم شبکه شاد که رسانه ملی آموزش و پرورش است به تدریج گسترش یابد. اکنون ما در حال تهیه یک سناریو یا تحقیق از جامعه دانش آموزی هستیم تا همه دانش آموزانی که به این شبکه دسترسی دارند و ندارند بتوانند پرسشنامه‌های ما را پر کنند.سپس به وسیله آن بدانیم چند درصد از دانش آموزان در این مدت از شبکه‌های تلویزیون، چند درصد از شبکه شاد و چند درصد در فضاهای دیگر با معلمان‌شان ارتباط گرفتند. طی یک یا دو هفته آینده، در زمان امتحانات می‌توانیم اطلاعات جامعی از دانش آموزان دریافت کنیم.

کمک به مددجویان بهزیستی در روزهای کرونایی

پرداخت کمک معیشتی ۵۰۰ هزار تومانی به ۲۸ هزار کودک بدسرپرست

«وحید قبادی دانا» رییس سازمان بهزیستی کشور درباره اختصاص کمک هزینه معیشتی برای فرزندان بهزیستی در دوران کرونا گفت: روز گذشته ۲۴ اردیبهشت سال جاری در قالب پویش همدلی مومنانه در سازمان بهزیستی کشور اقدام بسیار خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به صورت الکترونیک کارت بانکی ۲۸ هزار فرزند تحت پوشش سازمان بهزیستی که دارای سرپرست غیرموثر هستند، شارژ شد. 

رییس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: مجموع این ملبغ ۱۴ میلیارد تومان بود که توسط بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تامین مالی شد. در ایام شیوع کرونا و شرایط سختی که ممکن است، این فرزندان جهت تامین معیشت با آن مواجه باشند، این کمک می تواند بخشی از مشکلات آنها را مرتفع کند.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: از حمایت های خوب مالی بنیاد مستضعفان به جامعه هدف سازمان بهزیستی تشکر و قددرانی کنیم.

کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر