کد خبر: 829935 A

وزیر کشور:

وزیر کشور گفت: الحمدالله امنیت و سلامت زوار در مراسم اربعین را تامین کردیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در جلسه هماهنگی ستاد اربعین با بیان اینکه اربعین  باشکوهی را پشت سر گذاشتیم، گفت: رانندگان اتوبوس، لوکوموتیورانان و خلبانان همیشه در چنین موقعیت‌هایی کمتر دیده می‌شود در حالی آنها و شرکت‌های حمل و نقل در این ایام زحمات زیادی را متحمل شدند. ما در مراسم ایام اربعین مجبور شدیم دو سوم اتوبوس‌های برون شهری را برای جابجایی زائران اربعین قرار دهیم و همین امر باعث شد مردم در کشور برای انجام سفرهای برون شهری با سختی‌هایی مواجه شوند اما هیچ اعتراضی نداشیم و مردم تحمل کردند.

وزیر کشور با اشاره به اقدامات وزارت راه و شهرسازی در این ایام تصریح کرد: وزیر راه و شهرسازی در این ایام زحمات زیادی را کشیدند و حضور آقای اسلامی و اقداماتی که انجام دادند کاملا متفاوت از سال‌های پیش بود البته دوستان دیگر در سال‌های قبل زحماتی را کشیده بودند اما این تفاوت امسال کاملا مشهود بود سفیر ایران در عراق نیز در این ایام اقدامات بسیار خوبی انجام داده و ستاد اربعین در عراق نقش اصلی را ایفا کردند.

وزیر خاطرنشان کرد: دولت عراق نیز در این ایام هیچ چیز برای ما کم نگذاشت البته در عمل کمبودهایی مشاهده می‌شد که از طرف عراق بود اما در طول ایام اربعین و هر آنچه که ما در توافقتنامه‌ای از دولت عراق خواسته بودیم انجام شد و آنها تمام توافقات را انجام دادند.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه بهداشت و درمان، هلال احمر، اورژانس زحمات زیادی کشیده شد با توجه به اینکه سه میلیون و 700 هزار نفر در این ایام حضور داشتند اما خوشبختانه بیماری خاصی اپیدمی نشد.

رحمانی فضلی با اشاره به حضور معاون اول در روز اربعین در عراق خاطرنشان کرد: بعد از ارائه گزارش ما در جلسه هیات دولت، دولت همراهی بسیار خوبی با ما داشت و معاون اول رئیس جمهور به ما کمک‌های بسیاری کردند رئیس جمهور نیز تاکید داشتند که هر آنچه در خصوص اربعین مدنظر مقام معظم رهبری است باید تامین شود ایشان نیز توجه ویژه‌ای به ما داشتند و قبل از این ایام جلسه‌ای را با موکب داران برگزار کردند.

وزیر  کشور همچنین تاکید کرد:‌ همیشه در این ایام اولین نگرانی ما هر ساله تامین امنیت است چرا که اگر امنیت باشد ما شاهد چنین صحنه‌های باشکوهی خواهیم بود همه در حوزه امنیت نقش‌آفرین بودند و در داخل عراق نیز اقدامات بسیار خوبی برای تامین امنیت انجام شد. ما هیچ نقشی در داخل عراق برای تامین امنیت نداشتیم.

وزیر کشور با اشاره به برگزاری اربعین در سال‌های آتی گفت: با توجه به شروع گرما باید اقدامات متفاوتی را در سال‌های آینده برای برگزاری این مراسم انجام دهیم ما 15 الی 16 سال با اوج گرما در ایام اربعین مواجه خواهیم بود بنابراین باید با توجه به اقتضائات هوای گرم اقدامات‌مان را انجام دهیم از داخل کشور تا مرز قطعا برای آن ایام در سال‌های آتی مشکلی نخواهیم داشت اما از نجف تا کربلا باید اقدامات خاصی را مدنظر قرار دهیم.

رحمانی فضلی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم مسیر 80 کیلومتری از نجف تا کربلا بین 10 الی 15 استان تقسیم شده و هر استان را در منطقه مشخصی مستقر کنیم تا چنانچه نیاز به ساخت سایه‌بان و شرایط ویژه باشد توسط استان‌های معین انجام شود چرا که معتقدم اگر این اقدامات توسط مدیریت متمرکز انجام شود ممکن است با مشکلاتی همراه باشد اما قطعا هر استان می‌توانند به خوبی این اقدامات انجام دهند به ستاد اربعین نیز پیشنهاد می‌کنیم این موضوع بررسی کنند.

وی ضمن تشکر از دولت و ملت عراق برای برگزاری مراسم اربعین حسینی گفت: عظمت این ایام و کیفیت آن و چگونگی اقدامات مراسم و سلوکی که در این مراسم بوده، مورد حیرت جهانیان قرار گرفته است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: توانستیم با همکاری و همدلی مدیریت منسجم و هماهنگ مراسم را در موعد محدود حدود ۲۵ روز مدیریت کنیم، در این میان هدایت رهبری، کمک دولت و تمامی دستگاه ها دخیل بود. همان طور که مقام معظم رهبری در دیداری با موکب‌داران داشتند، فرمودند که بحث فرهنگی اربعین بسیار حائز اهمیت است یعنی اگر ما سه حوزه طریقت شریعت و حقیقت برشماریم اربعین عاشورا همان بعد فرهنگی، معنوی و بومی آموزه‌های دینی است که باید شدیدا بر روی آنها کار کنیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه خوشبختانه روند کار تاکنون روند قابل قبول است، گفت: اما نمی توانیم بگوییم که این روند مطلوب است، ظرفیت اربعین بسیار بزرگ است و حوزه فرهنگی با تمام تلاش‌هایی که داشته و تمامی مردم با ارادتی که نسبت به این موضوع داشتند به صورت خودجوش کارهای فرهنگی بسیاری را انجام دادند اما این ظرفیت اقتضائش  این است که انشاالله بتوانیم مدیریت بیشتری برای سالهای بعد در حوزه فرهنگی داشته باشیم.

وی ادامه‌داد: مقداری نگرانی در داخل خاک عراق داشتیم، خوشبختانه امسال خسروی باز شد که نگران بحث امنیت در آن منطقه بودیم اما در شرایط خاصی این مرز باز شد، همچنین روادید لغو شد، پیش‌بینی ما بر تردد ۳ میلیون زائر بود که تا ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هم زائر آن افزوده شد، این اتفاق نشان داد که ما امکان و ظرفیت و تطبیق با شرایط مختلف را داریم و ما توانستیم این کار را با تمامی ویژگی هایی که داشتیم انجام دهیم. همچنین از مردم تشکر ویژه ای داریم.

وزیر کشور تصریح کرد: نظم پذیری مردم در این شرایط برای ما ودیعه گرانبهایی بود، ما در موضوعی به مردم خدمت می‌کنیم که نقش اصلی را مردم دارند. نظم پذیری مردم بسیار خوب بود. افزون بر این همکاری و هماهنگی بین دستگاه ها مطلوب بود که با کمترین زحمت اقدامات انجام می شد و تقریباً هیچ موردی در این مسیر به عنوان عدم همکاری نداشتیم که قابل تقدیر است.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه خدمات رسانی های بسیاری در اربعین به زائران داده شده است، گفت: خدماتی که امسال به زائران خارجی داده شد حدود ۱۷۰ هزار نفر بود که رقم بسیار بزرگی بود، ما زائران خارجی را از نقاط مرزی تحویل می‌گرفتیم و به خاک عراق فرستادیم و در داخل عراق هم با آنها خدمات‌رسانی کردیم. در روزهای اربعین و مسائلی مانند آب و یا حمل و نقل ایجاد شد، که در رسانه‌ها و افرادی که از این موضوعات اطلاعی نداشتند طوری اظهار نظر می کردند خدمات کم است و یا اصلاً پیش بینی نشده در صورتی که چنین چیزی وجود نداشت، مثلاً در مورد حمل و نقل از مرز مهران تا کوت و یا نجف شاهده ترافیک سنگین بودیم که برخی تماس گرفتند و می‌گفتند وسیله حمل و نقل بفرستید، در صورت این که چنین مشکلی نبود و اتوبوس در مرز وجود داشت، اما به دلیل این که در خاک عراق جاده ها کشش نداشت نشان دهنده بار حجم ترافیکی سنگین بود ما هر چقدر به آن طرف جاده اتوبوس اضافه می‌کردیم نیم ساعت تا یک ساعت تردد کندتر می‌شد.

وزیر کشور ادامه داد: در این حالت ما از مردم خواهش کردیم که از مرزهای پر تردد عبور و یا سفرشان را مدیریت کنند، در مرزهای شلمچه چذابه و مهران مجبور بودیم تا مرز را چند ساعت ببندیم تا ترافیک تخلیه شود و جمعیت دوباره اضافه شود. خبرهایی به گوش رسید که مرز چذابه بسته شد و چند ساعت بعد باز شد این کار را ما خودمان انجام می دادیم تا ترافیک را مدیریت کنیم.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه امسال با دو حادثه دیگر روبرو بودیم گفت: خوشبختانه با هماهنگی همکاری همدلی و هم‌افزایی بسیار خوب توانستیم از این دو حادثه عبور کنیم. حادثه اول سیل بود، به جز لطف خدا همکاری و هماهنگی و همدلی دستگاه‌های اجرایی در حوزه های مختلف به همراهی خوب مردم نمی‌شد به طریق دیگری این کار انجام شود. این کار بسیار کار عظیمی بود.

وزیر کشور در ادامه بیان کرد: حادثه دوم مقابله با تحریم و مقاومت و استقامت در برابر توطئه های دشمن بود که با همت مردم ایران و راهنمایی های رهبری، همت دولت، مجلس و قوه قضاییه توانستیم این موضوع را به گونه‌ای پیش ببریم که خود آنها هم بگویند که ایران استقامت خوبی داشته است.

حمل و نقل خاک سلامت عاشورا امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر