کد خبر: 1154615 A

رئیس شورای شهر تهران گفت: مصوبه گذشته شورای شهر درخصوص باغات در شورای پنجم اصلاح شد و به آن مصوبه گذشته حملات زیادی کردند که باغات را از بین برده در حالی که اینگونه نبود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی چمران در حاشیه جلسه امروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره بررسی پرونده باغات در صحن شورا و رسیدگی به آنها براساس اصلاحیه شورای عالی استان ها گفت: بررسی پرونده تعدادی از باغات در جلسه امروز مطرح شد، بحث باغات و فضای سبز بحث پیچیده ای شده است چرا که آنچه قبلاً بوده و در دوره دوم، سوم، چهارم و پنجم انجام شد و آن را در دوره پنجم اصلاح کردند حملات زیادی نیز به آن شد که باغات را از بین بردند در حالی که اینگونه نبود و همه  ساختمان سازی ها قفل شد.

او ادامه داد: از تصویب آن قانون تنها یک یا دو پرونده خانه مسکونی که فضای سبز دارد بیشتر صادر نشد.

چمران اضافه کرد: بحث باغات به تنهایی مطرح نیست و جایی که بزرگ باشد و شهرداری باید زمین دو سه هزار متری که باغ باشد خریداری کند یا براساس قانون جای خالی که وجود دارد  را بسازد اما الان انسدادی به وجود آمده و مالک براساس قانون نمی تواند خانه مسکونی بسازد و در ۱۵ درصد زمینی که در آن درخت است دو طبقه ساختمان بسازد.

او افزود: همه ساختمان سازی ها در خانه های قدیمی قفل شده است و الان می آید که در شورا رسیدگی شود که نوعیت باغ دارد یا نه. رسیدگی این پرونده‌ها براساس قانون فعلی موجود که مصوبه مجلس، مجمع تشخیص، هیات دولت و شورای عالی استان ها است انجام می شود و براساس این مصوبات رای خود را می دهیم.

چمران اضافه کرد: برای آن فکر کردیم و آمادگی وجود دارد به گونه ای کار کنیم، کسانی که زمین آنها درخت، فضای سبز و باغ دارد به گونه ای نباشد که این درخت و فضای سبز به آنها ضرر بزند و بتوانند  ساختمان سازی کند و در عین حال یک درخت هم قطع نشود.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه هر گونه تغییر در مصوبه گذشته نیاز به تایید در شورای عالی شهرسازی دارد گفت: باید آن را به شورای عالی معماری و شهرسازی برد تا تصویب و به اجرا برسد. اما الان نمی توانیم پرونده مردم را نگه داریم که قانون را اصلاح کنیم. به صورت موازی کار را دنبال می کنیم و با وزارت راه و شهرسازی نیز صحبت کردیم و امیدواریم زودتر به تصویب برسد  و کسانی که فضای سبز دارند و یا می‌خواهند ایجاد کنند نیز ضرر نکنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا قرار است به مصوبه قبلی برگردیم گفت: نمی گویم به مصوبه قبلی باز گردیم، بیش از ده سال  آن را اجرا کردیم تجربیاتی داریم و نیاز به اصلاحاتی دارد و باید به صورتی باشد که تخلف نکنند چرا که تخلف می کردند برای مثال پارکینگ کم می آوردند و زیر زمینی می زدند که باعث خشک شدن درختان می شد و جلوی آن را گرفتیم.

چمران اضافه کرد: اینکه ممکن است در زمینی درخت قطع بشود یا نه به نوع ساخت بستگی دارد که آیا سازنده می خواهد درخت را قطع کند یا خیر، چرا که قطع درخت که منجر به خشک شدن آن شود جریمه پنج برابری دارد.

انتهای پیام/
برج زمین شورای شهر شورای شهر تهران مهدی چمران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر