کد خبر: 1167211 A

ایکوال تایمز گزارش داد؛

سفیدپوشان سلامت به دلیل حجم زیاد کار روزانه ایمنی بدنی خود را از دست می‌دهند در حالیکه همواره با ویروسی به نام کرونا در مواجهه هستند. آن‌ها معتقدند که شرایط کار عادی نیست، هنوز بیمارانی هستند که به دلیل کمبود تخت باید روی زمین بخوابند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «خوانت متیو آلبرتینی» خبرنگار حوزه کارگری است که مشکلات حوزه کار در کشورهای آمریکای لاتین را ارزیابی می‌کند. او در گزارشی مشکلات پرستاران و کارگران برزیلی در روزهای کرونایی را بررسی کرده است. همچنین تاثیر مراجع قضایی بر احقاق حقوق نیروی کار در این گزارش مورد برررسی قرار گرفته است. ترجمه این گزارش مفصل که در Equal Times منتشر شده را در ادامه می‌خوانید: 

«نیلتزه» از پرستاران شاغل در بیمارستان «سوزا آگویار» شهر «ریودوژانیرو» پایتخت برزیل که بیش از ۲۳ سال سابقه اشتغال دارد، درباره وضعیت پرستاران در این کشور گفت: شرایط شغلی پرستاران آشفته بود؛ و بحران‌های بسیاری تجربه می‌کردند؛ پاندمی کرونا، شرایط شغلی را بدتر کرد و با چالش‌های جدیدی روبرو شدیم. به عبارت دیگر، شرایط کاری پرستاران غیرقابل تحمل شده است. به دلیل فقدان تجهیزات مراقبت فردی و در دسترس نبودن امکانات بهداشتی، گرفتن ماسک یک پیروزی بزرگ برای پرستاران به حساب می‌آمد. 

پس از پاندمی کرونا در سطح جهان، بسیاری از پرستاران به این بیماری مرگبار مبتلا شدند. این گروه شغلی ناچار بودند میان «کسب درآمد» و «مرگ»، یک گزینه را انتخاب کنند. بسیاری از پرستاران برای گذران زندگی و تامین معیشت خود، حضور در محل کار خود را انتخاب کردند. 

نیلتزه که نمایندگی صنف پرستاران را برعهده دارد، درباره شکایت پرستاران از وضعیت شغلی خودشان می‌گوید: به دادسرای عمومی کار برزیل مراجعه کریم تا خواسته‌های خود را پیگیری کنیم؛ مشکلاتی مثل کمبود نیروی انسانی، کار از بیش حد توان و کمبود امکانات را پیگیری کرده‌ایم. تمامی پرستاران با مشکلاتی از این دست مواجه هستند که به تبع هرکدام از این موارد، میزان سطوح ایمنی در میان پرستاران کاهش یافته است. 

«ایزابلا میرندا» که مسئولیت رسیدگی به شکایت پرستاران را برعهده دارد درباره این پرونده توضیح داد: اسناد و مدارکی از سوی پرستاران ارائه شد که با توجه به آن، اقدامات قانونی را انجام دادیم. ایجاد «عدالت» از مهم‌ترین مولفه‌های روابط کار است؛ اگرچه رسیدگی به برخی از پرونده‌ها کند است اما رسیدگی به شکایت شاغلان حوزه سلامت با سرعت بالایی انجام شد. این موضوع، یک پیروزی بزرگ برای پرستاران به حساب می‌آید. 

به گفته میراندا، تمامی مشکلات پرستاران حل نشده اما اغلب مسائل این گروه شغلی مرتفع شده است. پرونده جدیدی درباره مشکلات پرستاران در ماه ژوئن ۲۰۲۱ به دادسرای عمومی کار برزیل محول شد که حاکی از عدم اجرای احکام صادره در یکی از بیمارستان‌ها بود. این بیمارستان به دلیل‌ عدم تامین نیروی انسانی مورد نیاز، کمبود پرستار و به کارگیری نیروی‌های تحت نظر خود بیش از زمان قانونی، به پرداخت مبلغ ۶ میلیون یورو محکوم شد. 

پرستاران اذعان می‌کنند: مشکل کمبود تجهیزات حفاظت فردی دیگر وجود ندارد اما شرایط کاری همچنان سخت است و ما نسبت به حجم کار روزانه خود خشمگین هستیم.

سفیدپوشان سلامت به دلیل حجم زیاد کار روزانه ایمنی بدنی خود را از دست می‌دهند در حالیکه همواره با ویروسی به نام کرونا در مواجهه هستند. آن‌ها معتقدند که شرایط کار عادی نیست، هنوز بیمارانی هستند که به دلیل کمبود تخت باید روی زمین بخوابند. 

به نظر می‌رسد، پرستاران تصمیم دارند با ثبت شکایتی جدید در دادسرای عمومی کار برزیل رسیدگی به موقعیت شغلی خود را مطالبه کنند. علاوه بر دادسرای عمومی کار، ۲۴ دفتر محلی در این کشور وجود دارد که به شکایت نیروی کار رسیدگی می‌کنند. دادسرای عمومی کار برزیل با هدف حمایت از حقوق فردی و جمعی کارگران در سال ۱۹۸۸ تشکیل شد. بر اساس قوانین این کشور، مسئولان این نهاد قضایی می‌توانند وضعیت نیروی رسمی در تمامی کارگاه‌ها و شرایط نیروی انسانی مشاغل غیررسمی را مورد ارزیابی قرار دهند. 

گزارش‌ها حاکی از آن است، مشکلاتی مثل بیگاری، دست‌درازی در قراردادهای کار، تبعیض جنسیتی و دست‌درازی در انتخابات اتحادیه‌های کارگری از عمده مسائلی هستند که در دادسرای کار برزیل رسیدگی می‌شوند. این دادسرای همچنین به عنوان یک نهاد مشاوره‌ای و نظارتی برای دولت‌ها، شرکای اجتماعی و جامعه مدنی فعالیت می‌کند و نقش دموکراتیک مهمی در انتشار اطلاعات حقوقی دارد. به طور مثال، تشکیل کمپین‌های آگاهی عمومی یکی از وظایف این نهاد است. 

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که تعداد پرونده‌های حقوقی علیه کارفرمایان پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۸ این کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است. اغلب کارفرمایانی که با شکایت حقوقی روبرو شده‌اند از حامیان «ژائیر بولسونارو» (رئیس‌جمهور) برزیل هستند. برخی از کارگران ادعا می‌کنند، ایمیل‌هایی تهدیدآمیز دریافت کرده‌اند که در صورت‌ عدم انتخاب نامزد مورد نظر کارفرمایان، شغل خود را از دست خواهند داد. همچنین به شدت تشویق می‌شوند تا در تجمع‌های طرفداران بولسونارو حضور داشته باشند یا تی‌شرت کمپین حمایتی او را بر تن کنند. 

روابط کار، پس پاندمی ویروس کرونا به شدت تغییر کرده است. به گفته یکی از قضات برزیلی، اگر حمایت دادسرای عمومی کار برزیل نبود، بسیاری از کارگران و پرستاران زیر بار مشکلات کار مدفون می‌شدند. در سال جاری، تعداد پرونده‌های ثبت شده در این دادسرا حدود ۳۰ درصد افزایش یافته، همچنین بیش از ۴۷ هزار پرونده در ارتباط با بحران بهداشتی ثبت شده است. 

به دلیل افزایش تعداد شکایت‌های ثبت شده، شیوه‌های جدیدی برای رسیدگی به پرونده کارگران به کار گرفته شده است. عکس‌های ارسال شده توسط کارگران به عنوان مدرک درنظر گرفته می‌شود، همچنین رسانه‌ها در رسیدگی به پرونده‌ها نقشی اساسی دارند اما اغلب محکومیت کارفرمایان از سوی کارگران یا نمایندگان اتحادیه‌ها پیگیری می‌شود. 

دادستان‌ها اغلب به عنوان میانجی عمل می‌کنند تا میان طرفین دعوا سازش ایجاد کنند. اگر ایجاد مصالحه مقدور نباشد، ممکن است متخلفان به پرداخت جریمه یا خسارت محکوم شوند. یکی از فعالان کارگری درباره اختلاف میان نیروی کار و کارفرمایان اذعان می‌کند، بیشتر پرونده‌ها به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود زیرا امکان سازش میان طرفین دعوا وجود ندارد. 

بسیاری از کارگرانی که در رستوران‌های برزیل مشغول به کار بودند در زمان پاندمی کووید ۱۹ با چالش‌های بزرگی روبرو شدند. به محض شروع بحران سلامت، یکی از رستوران‌های زنجیره‌ای تمام کارکنان خود را بدون شرکت در مذاکرات جمعی اخراج کرد. آن‌ها از پرداخت حقوق کارگران خودداری کردند و از دولت خواستند که غرامت کارگران را پرداخت کند. کارفرمایان حتی با کارمندان خود وارد گفتگو نشدند یا سعی نکردند به دنبال جایگزین نیروها باشند. 

اجرای عدالت در پرونده‌هایی از این دست کندتر است؛ اگرچه کارگران رستوران‌های زنجیره‌ای در رزوهای نخست پاندمی فرصت شغلی خود را از دست داده‌اند اما درخواست رسیدگی به وضعیت آن‌ها همچنان در صف انتظار است. کارگران تعدیل شده نیز از هیچ حمایتی برخوردار نشده‌اند. این بیماری همه‌گیر، اخراج دسته جمعی کارگران را به همراه داشته است. 

بحران بهداشتی منجر به وخامت بیشتر شرایط کار شده، شرایطی که پیش‌تر با اصلاح قانون کار سال ۲۰۱۷ در زمان «میشل تمر» (رئیس‌جمهور اسبق برزیل) به طور جدی تضعیف شده بود. 

روابط کار در بسیاری از شرکت‌ها تغییر کرده که موضوعی بسیار تهدیدآمیز به حساب می‌آید. بسیاری از فعالان حوزه کار باور دارند، دفاع از حقوق کارگران در این روزها برای مراجع قضایی سخت شده است. 

پس از چهار سال مبارزه حقوقی یعنی در پایان اکتبر ۲۰۲۱، دادگاه عالی فدرال بخشی از اصلاحات را که دسترسی آزاد به عدالت کار را محدود می‌کرد، لغو کرد. علیرغم این پیروزی، حمایت از کارگران در کشور برزیل مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. بسیاری معتقدند که این اقدامت نه تنها بی‌فایده است بلکه پرهزینه هم تلقی می‌شود. کارگران برزیلی به دلیل بحران شدید اقتصادی و اجتماعی این کشور با مشکلات متعددی روبرو هستند و جزو آسیب‌پذیرترین گروه‌ها به حساب می‌آیند. نیروی کار در شرایط سخت مشغول به کار هستند که مشکلات آن‌ها رو به فزونی است. بسیاری از حقوق افراد رعایت نمی‌شود.

انتهای پیام/
کارگران برزیل شکایات کارگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر