کد خبر: 1088454 A

در آستانه ده‌ساله شدن تعطیلی کارخانه صابون‌سازی «یاس » خرمشهر در استان خوزستان، کارگران این واحد صنعتی خواستار بازگشایی محل کار سابق خود شدند.

منابع کارگری در کارخانه صابون‌سازی یاس خرمشهر به خبرنگار ایلنا گفتند: در حال حاضر حدود ۱۵۰نفر از کارگران کارخانه صابون‌سازی یاس خرمشهر که بعد از اعلام تعطیلی کارخانه در شرایط بد معیشتی قرار گرفته‌اند، در انتظار بازگشایی محل کار سابق خود هستند.

کارگران بیکار شده این کارخانه تولیدکننده گلیسرین، انواع صابون‌های جامد و سایر مواد شوینده که بر بازگشایی و راه‌اندازی مجدد محل کار خود تاکید دارند، گفتند: باتوجه به شرایط جسمی و سنی، هم‌اکنون در بازار نامتعادل کار؛ ما هیچ شانسی برای یافتن فرصت شغلی جدید نداریم اما اگر دولت از بازگشایی این کارخانه که یکی از بهترین‌های صنعت موادشوینده در استان است، حمایت کند، می‌توانیم به کار قبلی خود بازگردیم.

کارگران با بیان اینکه این واحد صنعتی به دلایل مختلفی از نوروز سال ۹۱ تعطیل اعلام شد و پیش از تعطیلی توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشت، در ادامه افزودند: پیش از این نیز خطوط تولیدی کارخانه چندین بار به صورت موقت تعطیل اعلام شده بود که با حمایت مسئولان مجددا به چرخه تولید بازگشت.

آن‌ها اظهار داشتند: تاکنون چندین بار به امید بازگشایی کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه به نهادهای صنفی و دولتی شهرستان خرمشهر و استان خوزستان مراجعه کرده‌ایم اما درمورد بازگشایی کارخانه هنوز پاسخی نگرفته‌ایم.

براساس ادعای این گروه از کارگران؛ بین سالهای ۹۵تا ۹۶ بعداز چند بار برگزاری مزایده فروش، مالکیت کارخانه صابون‌سازی خرمشهر به یک شرکت بنام «شرکت پویا اقتصاد استوار» واگذار شد، اما ما کارگران معتقدیم این واگذاری سوری بوده و بازهم به صورت پنهانی مدیریت آن به دست کارفرمای سابق است.

کارگران با بیان اینکه این واحد صنعتی در شرایطی تعطیل اعلام شد که سال‌ها تولید و بازار فروش خوبی داشت، در ادامه افزودند: در حال حاضر همه خطوط تولیدی کارخانه آماده تولید هستند و از سوی ۲۰ کارگر نگهبان باقی مانده در کارخانه، نگهداری و مراقبت می‌شوند.

کارگران با بیان اینکه این کارخانه برای راه‌اندازی مجدد و تولید هیچ مشکلی ندارد، مدعی شدند: کارفرمای کارخانه سالهاست این واحد تولیدی را که مجهز به پیشرفته‌ترین ماشین آلات روز دنیاست به همراه کارگران رها کرده است.

کارگران کارخانه یاس خرمشهر با بیان اینکه در تمامی سالهای گذشته ما خواهان از سرگیری فعالیت کارخانه بوده‌ایم، افزود: به دلیل بی‌توجهی مسئولان صابون‌سازی؛ تا امروز موفق نشده‌ایم به کار بازگردیم و هنوز بخش زیادی از مطالباتمان معوقه مانده است.

این کارگران با درخواست از دولت و نهاد قضایی برای بازگشایی دوباره کارخانه یاس خرمشهر، در خاتمه تصریح کردند: باتوجه به شرایط بد اشتغال در شهرستان و اینکه شرکت یاس خرمشهر تنها منبع درآمدی و اشتغال دست‌کم ۱۵۰کارگر به‌صورت مستقیم است، از مسئولان تقاضا داریم که درخصوص رفع مشکلات این واحد تولیدی و بازگشت به کار کارگران آن که اکنون در وضعیت بد معیشتی قرار دارند، اقدام عاجل کنند.

 کارخانه صنایع بهداشتی یاس تولید کننده انواع صابونهای جامد، مایع، پودری، مایع دستشویی، کلیسیرین و چیپس صابون با نامهای یاس، مرمر، پارلمون، ۷۷۷، الگانس، قو و مروارید، زیر مجموعه صنایع بهداشتی داروگر (کف) است.

انتهای پیام/
بازگشایی کارخانه کارگران صابون‌سازی «یاس خرمشهر»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر