کد خبر: 1166295 A

رئیس آکادمی المپیک و پارالمپیک؛

حسینی در رادیو گفت وگو اظهار کرد: رعایت اخلاق حرفه‌ای در ورزش منوط به آموزش است یعنی اگر روی مربیان ورزشی با اخلاق سرمایه گذاری کنیم قطعا شاهد گسترش و نشر ارزشهای اخلاقی در ورزش خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، امیر حسینی دبیرکل سابق کمیته ملی المپیک و رئیس آکادمی المپیک و پارالمپیک کشور در رابطه با اخلاق در ورزش با برنامه «ورزش بدون ویرایش» گفتگوی تلفنی کرد.

حسینی گفت: هدف از تشکیل کمیته بین المللی المپیک که در منشور هم به آن اشاره شده، توسعه ارزش‌های اخلاقی و آموزش جوانان از طریق ورزش است.

وی افزود: منظور از اخلاق در ورزش، نوع نگرشی است که در رفتار ورزشکاران بروز پیدا می‌کند و زمانی می‌توان این رفتارها را اخلاقی دانست که با ارزش‌های والایی عجین شده باشد.

حسینی با تأکید بر اینکه کمیته بین المللی و ملی المپیک و همه فدراسیون‌ها و سازمان‌هایی که جنبش المپیک را قبول کردند باید اصول ارزشی و اخلاق حرفه‌ای در ورزش را رعایت کنند گفت: المپیک آئین همت، لذت بردن از تلاش، روحیه سخاوت، جوانمردی و ارتباط تنگاتنگ با هنر و ادب و احترام به حریف است.

رئیس آکادمی المپیک و پارالمپیک کشور خاطرنشان کرد: سازمان‌های ورزشی باید ارزش‌های اخلاقی مانند شفافیت، مسئولیت پذیری و پاسخگویی را رعایت کنند و ورزشکاران نیز باید احترام گذاشتن به حریف، به خودشان، به داور و تصمیماتی که در محیط ورزش گرفته می‌شود و انصاف ورزشی را رعایت نمایند.

حسینی دوپینگ کردن را نوعی تقلب در کار دانست و گفت: دوپینگ کردن با روحیه ورزشی سازگاری ندارد و ورزشکاران باید خیلی روشن و با وضعیت قابل قبولی مبارزه کنند و اگر بخواهند از طریق دوپینگ و حقه بازی به موفقیت برسند مطلوب نیست.

دبیرکل سابق کمیته ملی المپیک به اهمیت آموزش مربیان اشاره کرد و یادآورشد: زمانی که بنده دبیر کمیته بودم سعی می‌کردیم از طریق آموزش نسبت به ارتقای سطح مربیان اقدام کنیم و درمورد موضوع هواداری و طرفدارانی که در مسابقات حضور پیدا می‌کردند نیز راهبردهایی تعریف می‌کردیم.

وی هواداران ورزشی را یک نوع سرمایه دانست و تأکید کرد: باید تلاش کرد که استادیوم‌ها به دور از خشونت باشند و به محیط‌های پاک و لذت بخشی برای افراد تبدیل شوند.

حسینی با تأکید بر اینکه اخلاق حرفه‌ای که در منشور ورزشی آمده باید اجرایی شود گفت: رعایت اخلاق حرفه‌ای در ورزش منوط به آموزش است یعنی اگر روی مربیان ورزشی با اخلاق سرمایه گذاری کنیم قطعا می‌توانند به گسترش و نشر ارزشهای اخلاقی در ورزش کمک کنند.

 

انتهای پیام/
رئیس آکادمی ملی المپیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر