کد خبر: 1164688 A

پرونده بایناما و پاتوسی؛

پرونده پر سرو صدای این روزهای مهاجم گابنی گل گهر ذهن ها را به سه سال قبل و زمان صدور مجوز بازی برای آیاندا پاتوسی در استقلال می‌برد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، تیم فوتبال گل گهر این روزها به واسطه بازی دادن به اریک بایناما، مهاجم 21 ساله گابنی خود در دیدار با استقلال درگیر پرونده حقوقی شکایت این باشگاه شده و استقلالی‌ها مدعی غیر قانونی بودن حضور وی در زمین و خواستار 3 بر صفر شدن نتیجه بازی با گل گهر به این دلیل از فدراسیون فوتبال شده‌اند.

ماجرا از آن قرار است که از زمان پیوستن بایناما به گل گهر و امضای قرارداد وی با سیرجانی‌ها به دلیل اینکه اطلاعات چندانی از وی در اینترنت در دسترس نبود، شبهاتی به رزومه او و واجد بودنش طبق شرایط جذب بازیکن خارجی در فدراسیون فوتبال ایران وارد شد و همین موضوع باعث شد این بازیکن در دو دیدار پرسپولیس و صنعت نفت قادر به همراهی تیمش نباشد و فدراسیون فوتبال با حساسیت بالایی نسبت به وضعیت او، صدور کارت بازی این بازیکن را تا زمان بازی با استقلال به تعویق انداخت و زمانی که استعلامات لازم از فدراسیون فوتبال گابن به بخش امور بین الملل فدراسیون فوتبال رسید به این بازیکن مجوز بازی داده شد.

نامه اولیه فدراسیون فوتبال گابن مبنی بر تایید حضور این بازیکن در 4 بازی ملی هم از سوی برخی رسانه‌ها با تردید مواجه شد و به همین جهت نامه ثانویه‌ای از سوی این فدراسیون صادر شد که طی آن بازی‌ها و دقایق حضور بایناما در ترکیب تیم ملی گابن لحاظ شده بود. پس از این موضوع بود که بازهم رسانه‌هایی نسبت به مفاد نامه ایراد وارد کرده و آنها را اطلاعاتی نادرست و غیرواقعی دانستند و باشگاه استقلال هم به همین واسطه اعلام کرد که پیگیر شکایتش از گل گهر و تغییر نتیجه بازی است.

نکته جالب در مورد باشگاه استقلال و ادعای آنها مبنی بر ملاک نبودن نامه تاییدیه فدراسیون رسمی فوتبال گابن بر تایید دیدارهای ملی این بازیکن، مغایرت با رفتار گذشته این باشگاه و گاف بزرگی بود که 3 فصل قبل در جذب آیاندا پاتوسی از کیپ تاون آفریقای جنوبی داده بودند و که به وقتش سروصدای زیادی بپا کرد ولی باشگاه‌هایی که این بازیکن مقابل آنها بازی کرده بود پیگیر حضور شبهه‌دار این بازیکن مقابل خودشان نبودند.

 

مورد عجیب آیاندا پاتوسی:

طبق آئین نامه سازمان لیگ و در ماده ۱۰ این آیین نامه پیرامون جذب بازیکن خارجی آماده است:

الف: هر باشگاه لیگ برتری می‌تواند حداکثر با ۴ بازیکن خارجی با شرایط زیر ثبت کند که یک نفر الزاما آسیایی باشد.

ب: بازیکنان خارجی مشروط به بازی در تیم ملی بزرگسالان یا امید کشور در ۲ سال گذشته یا بازی در بالاترین سطح مسابقات لیگ قاره ای در ۲ فصل گذشته مجاز به عقد قرارداد با باشگاه های لیگ برتری هستند.

تبصره: بازیکنان خارجی در صورتیکه در ۲ فصل گذشته حداقل ۱۰ بازی در ۲ سطح از بالاترین لیگ‌های اروپایی و آمریکای جنوبی بازی کرده باشند نیز می‌توانند با باشگاه لیگ برتری قرارداد امضا کنند.

البته پاتوسی بازیکنی است که ۱۲ بازی ملی در کارنامه دارد و ۳ گل هم زده اما بازی های ملی وی مربوط به سال ۲۰۱۳ بوده و وی در ۲ فصل منتهی به حضورش در استقلال در هیچ رده ملی برای کشورش بازی نکرده است. پاتوسی بازیکنی است که در لیگ آفریقای جنوبی بازی کرده و با توجه به اینکه وی در لیگ‌های سطح بالای اروپا و آمریکای جنوبی بازی نکرده و بازی ملی در ۲ سال قبل از حضورش در استقلال نداشته اصلا برای حضور در لیگ ایران صلاحیت نداشته است.

در آن مقطع اما مشکل پاتوسی به شکلی عجیب و معجزه آسا برطرف شد. باشگاه استقلال برای حضور پاتوسی در تیم ملی آفریقای جنوبی در آن مقطع یک تاییدیه رو کرد که این تاییدیه برخلاف مهاجم گل گهر از سوی فدراسیون فوتبال این کشور نبود و بلکه دستنویسی از یکی از مربیان وقت تیم ملی آفریقای جنوبی بود که تایید کرده بود این بازیکن در آن مقطع مورد تایید بازی برای تیم ملی وبده است.

اوون داگاما در نامه خود با اشاره به اینکه او قصد داشته برای بازی های دوستانه با آنگولا و گینه بیسائو از پاتوسیاستفاده کند اما او در آن زمان مصدوم بوده و نمی توانسته برای تیم ملی کشورش به میدان برود، به نوعی صلاحیت و سطح کیفی این بازیکن را مورد تایید قرار داده است که این موضوع با تایید فیفا و فدراسیون فوتبال ایران، در نهایت منجر به صدور کارت بازی این بازیکن برای استقلال شد. این در حالیست که صدور مجوز بازی برای او به این واسطه برخلاف قوانین انجام شده چرا که در آیین نامه جذب بازیکنان خارجی صراحتاً حضور در دیدارهای ملی ملاک است نه تایید فنی او از سوی عضو کادرفنی تیم ملی.

کما اینکه این تاییده هم شبهاتی داشت که هیچ وقت نسبت به آن واکنشی نشان داده نشد. روزنامه خبرورزشی به نقل از یک رسانه آفریقایی مدعی شد مربی وقت تیم ملی آفریقای جنوبی برای دادن این تاییدیه از سوی ایرانی‌ها (به افرادی از سمت باشگاه استقلال) مبلغی رشوه گرفته است. ادعایی که هیچ وقت نسبت به آن واکنشی نشان داده نشد و مورد بررسی هم قرار نگرفت.

photo_2019-02-20_13-08-58

به هر جهت پاتوسی در آن مقطع با تایید فدراسیون فوتبال و برخلاف قوانین جذب بازیکن توانست مجوز بازی بگیرد و 12 بازی برای استقلال به میدان رفت و 3 گل هم برای این تیم زد که اگر در آن مقطع از سوی تیم های حریف استقلال پیگیری جدی‌تری صورت می‌گرفت، اگر فرض را بر درستی ادعای آبی‌ها در خصوص 3-0 شدن بازی با گل گهر قرار دهیم، استقلال در تمام آن 12 بازی باید بازنده اعلام می‌شد و تاثیر زیادی در جدول آن فصل داده می‌شد.

 

* ماجرای مهاجم گابنی

اریک بایناما تنها 22 سال دارد و هنوز به رده بزرگسالان نرسیده است. اطلاعات زیادی در مورد دیدارهای ملی گابن در دسترس نیست و از طرفی فدراسیون فوتبال این کشور حضور او در ترکیب تیم ملی را تایید کرده است و در اینجا به نظر می‌رسد باشگاه گل گهر اقدامات لازم برای اطمینان از احراز شرایط این بازیکن را انجام داده و اگر اطلاعات نادرستی از سوی فدراسیون مبدا صادر شده پای باشگاه ایرانی در این میان به واسطه بازی داده به او مطرح نیست. کما اینکه صدور کارت بازی از سوی مسئولان فدراسیون برای او 2 هفته طول کشید که نشان می‌دهد مشغول بررسی صلاحیت او و اصالت مدارک شده‌اند.

هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال و نماینده باشگاه‌ها در فدراسیون فوتبال در گفتگو با ایلنا در این خصوص اظهار داشت: در این شرایط که به درستی و صحت شرایط این بازیکن شبهه وارد شده دو باشگاه مدعی باید شکایت خود را به کمیته انضباطی ببرند و کمیته انضباطی هم طبق قانون به نامه فدراسیون فوتبال گابن مبنی بر تایید شرایط این بازیکن استناد می‌کند و در این شرایط دو باشگاه استقلال و پیکان شانسی برای برنده شدن در این پرونده ندارند مگر اینکه فدراسیون فوتبال گابن این نامه را تکذیب کند و ادعا کند جعلی بوده است. در غیر این صورت ملاک برای فدراسیون فوتبال و کمیته بین الملل برای صدور مجوز بازی همان تایید فدراسیون فوتبال گابن است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد با توجه به اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال در قبال آیاندا پاتوسی دقت نظر به خرج نداده و شبهات مطرح شده به دقت موشکافی نشد و تنها به تاییدیه دست نویس یک مربی اکتفا کردند و منطقی به نظر نمی‌رسد حالا بشود نامه رسمی فدراسیون فوتبال یک کشور را نادیده گرفت.

 

* قانون چه می‌گوید؟

در قوانین نقل و انتقالات جذب بازیکنان خارجی مواردی عنوان شده که می‌توان آن را با شرایط حال حاضر و ادعای باشگاه استقلال مطابقت داد و نتیجه‌گیری کرد.

photo_2021-12-03_12-30-56

طبق این بند و با توجه به سابقه فدراسیون در برخورد با موارد این چنینی که مهم‌ترینش پرونده آیاندا پاتوسی بود که در موردش توضیح دادیم، بعید به نظر می‌رسد اعتراض باشگاه استقلال در خصوص حضور این بازیکن در ترکیب گل گهر به جایی برسد و از همین رو به نظر می‌رسد مطرح کردن این موضوع بیشتر یک جنگ روانی و رسانه‌ای باشد تا یک پرونده قابل بحث حقوقی

انتهای پیام/
لیگ برتر فوتبال آیاندا پاتوسی اریک بایناما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر