کد خبر: 214651 A

در گفتگو با ایلنا تشریح شد:

در جلسه امروز حاضرین تصمیم گرفتند حداکثر تا پایان سال ۹۳،۸۸ کارگر مشمول بازنشستگی با قانون مشاغل سخت وزیان آور بازنشسته شوند. / ۱۰۴ کارگرمشمول بازنشستگی تا پایان سال ۹۴ و ۹۵ به همراه ۱۳۴ کارگری که تا پایان سال ۹۸ به مرور شرایط بازنشستگی را پیدا می‌کنند برای تکمیل سوابق بیمه‌ای خود به یکی از واحد‌های زیر مجموعه شرکت ایمیدرو انتقال پیدا می‌کنند.

نماینده کارگران معدن سنگرود از برگزاری دومین جلسه بررسی وضعیت بازنشستگی کارگران معدن زغال سنگ سنگرود در محل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران خبر داد.

«مرتضی نیک‌پور» رئیس شورای اسلامی کار این معدن به ایلنا گفت: دومین جلسه بررسی وضعیت بازنشستگی کارگران معدن زغال سنگ سنگرود، صبح امروز(۲۶ مهر ماه) در محل ساختمان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با حضور رئیس سازمان ایمیدرو، نماینده سازمان تهیه و تولید، مدیر عامل و رئیس ذی‌حساب شرکت ذغال سنگ البرز غربی پیرامون بررسی وضعیت بازنشستگی کارگران معدن سنگرود برگزار شد.

به گفته وی، هیاتی شامل معاونت سیاسی استاندار گیلان به نمایندگی از شخص استاندار، فرماندار شهرستان رودبار و نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی با سفر به تهران در جلسه روز جاری حضور داشتند.

نماینده کارگران معدن سنگرود درباره تصمیمات این جلسه گفت: در جلسه امروز حاضرین تصمیم گرفتند حداکثر تا پایان سال ۹۳،۸۸ کارگر مشمول بازنشستگی با قانون مشاغل سخت وزیان آور بازنشسته شوند. همچنین تصمیم گرفته شده است ۱۰۴ کارگرمشمول بازنشستگی تا پایان سال ۹۴ و ۹۵ به همراه ۱۳۴ کارگری که تا پایان سال ۹۸ به مرور شرایط بازنشستگی را پیدا می‌کنند برای تکمیل سوابق بیمه‌ای خود به یکی از واحد‌های زیر مجموعه شرکت ایمیدرو انتقال پیدا کنند.

نیک‌پور با بیان اینکه در این جلسه مواضع حاضرین بر خلاف تصور کارگران بیشتر به سمت انحلال معدن سنگرود بود و به هیچ یک از پیشنهادات کارگران برای ادامه فعالیت معدن تا پایان سال ۹۵ اهمیت داده نشد، افزود: علاوه برموارد فوق قرار شد بخش دیگری از معوقات حقوقی کارگران حداقل یک میلیون تومان به حساب کارگران پرداخت شود.

به گفته نیک‌پور هیات گیلانی حاضر در جلسه امروز راهکارهای مختلفی را برای بازنشستگی زودهنگام کارگران و متوقف شدن انحلال پیشنهاد دادند. اما متاسفانه هیات واگذاری معدن سنگرود به بخش خصوصی هیچ گونه انعطافی برای ادامه فعالیت این واحد معدنی حداقل تا پایان سال ۹۵ نشان نداده است.

او موارد مطرح شده در جلسه امروز را بر خلاف تصورات کارگران معدن سنگرود ارزیابی کرد و گفت: موضوع انحلال معدن سنگرود همچنان به قوت خود باقی است و مواضع سازمان خصوصی سازی، سازمان تهیه و تولید مواد معدنی و ایمیدرو همچنان هیچ تغییری به نفع کارگران نکرده است.

نماینده صنفی کارگران معدن سنگرود با بیان اینکه کارگران این معدن از جلسه امروز انتظار ابطال مصوبه تاریخ ۲۵ آذر سال ۹۲ را داشتند، اظهار داشت: اگر موارد مطرح شده در جلسه امروز مصوب شود وضعیت کارگران و معدن سنگرود همچون سابق باقی می‌ماند.

گفتنی است؛ بعد از حضور چهار روزه ۲۸۰ کارگر معدن سنگرود در تهران و برگزاری تجمع مقابل ساختمان وزارت کار، سازمان توسعه معادن کشور و مجلس که با قول مساعد مسئولان برای پی گیری وضعیت کارگران و معدن همراه بود، در ‌‌‌‌نهایت روز سه شنبه(۱۵ مهر) نخستین جلسه‌ی رسمی با موضوع بررسی وضعیت بازنشستگی کارگران معدن سنگرود در ساختمان تامین اجتماعی برگزار شد و امروز دومین جلسه در محل ساختمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برگزار شد.

کارگران گیلان کارگران معدن سنگرود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر