کد خبر: 756151 A

گردشگران چه خارجی و چه داخلی عموما از لحاظ سلیقه به دسته‌های مختلفی تقسیم خواهند شد. هر کسی به دنبال یک بخش از یک شهر یا کشور است. برخی فرهنگی، برخی تاریخی، و برخی هم به دنبال اماکن مذهبی هستند. شهرهای ایران هر کدام یکی از این کیفیت‌ها را بیشتر از دیگری دارند اما کمتر منطقه‌ای پیدا می‌شود که جاهای دیدنی مشهد را داشته باشند.

استان خراسان رضوی و مشخصا شهر مشهد، دارای فرهنگی و تاریخی دیرینه است. این شهر قطبی فرهنگی، مذهبی و تاریخی محسوب می‌شود. علاوه بر تمرکز چند صدساله، در دو دهه اخیر تلاش بسیاری شده تا امکانات سیاحتی بهبود شگرفی پیدا کند و جاذبه‌های گردشگری تازه‌ای در این استان بنا شود. تا دیر نشده برای خرید بلیط قطار مشهد همین امروز اقدام کنید.

در این مطلب قصد داریم که جاهای دیدنی مشهد را مرور کنیم. تلاش کردیم که همه اماکن و جاذبه‌هایی که برای یک خانواده مناسب است را معرفی کنیم. اگر به دنبال تجربه‌ای هستید که تمام اعضای خانواده از تمامی سنین از آن لذت ببرند، مطمئنا مشهد شهر خوبی برای گردش است. پس بهتر است که با بهترین جاذبه‌هایی که مشهد برای ارائه دارد آشنا شویم.

حرم رضوی

حرم رضوی مدفن امام هشتم شیعیان است. حرم امام رضا یکی از بزرگ‌ترین اماکن مذهبی جهان است و مساحت آن در طول تاریخ افزایش یافته است. امام هشتم و همچنین حرم او در سده‌های اخیر باعث شده که هویت مشهد تعریفی نو پیدا کند. حرم این حضرت نیز در طول تاریخ بازسازی‌های مختلفی را تجربه کرده است.

اولین بازسازی جدی را می‌توان به دوران صفویه نسبت داد که مذهب تشیع رسمیت پیدا کرد. شاه عباس و شاه سلیمان هر دو در طول دوران زمامداری دستورهایی برای گسترش و بازسازی این بنا صادر کردند. در دوران معاصر و پس از انقلاب هم حرم رضوی گسترش بیشتری پیدا کرد.

زیارت این حرم و اقامه نماز در مسجد آن تجربه‌ای معنوی است که بخشی از سفر به مشهد را تعریف خواهد کرد.

مسجد گوهرشاد

یکی از جاهای دیدنی مشهد همین مسجد گوهرشاد است. این مسجد در قسمت جنوبی حرم امام رضا واقع شده است. این مسجد اگر پربازدیدترین مسجد ایران نباشد احتمالا یکی از پردبازدیدترین‌ها است. همچنین علاوه بر بار مذهبی، این مسجد بار تاریخی را به دوش می‌کشد. این مسجد در دوران تیموری به دستور گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری بنا شد.

معماری این مسجد از اهمیت بالایی برخوردار است و ظرافتی که کاشی‌کاری‌های این بنا دارد، کاملا بیانگر هنر کلاسیک و مذهبی ایرانی است. خبره‌ترین هنرمندان دوران تیموری همگی دستی در طراحی و ساخت این مسجد داشتند و زیبایی این مسجد را به شکل امروزی پایه‌گذاری کردند. برای تهیه بلیط هواپیما مشهد می‌توانید همین امروز اقدام کنید.

همچنین این مسجد شاهد صحنه‌های دردناکی در دوران پهلوی و مرگ تعداد زیادی از زائران بوده است. تمامی این رویدادها و تاریخ باعث شده که مسجد گوهرشاد به یک قطب تاریخی و مذهبی تبدیل شود.

پارک طبیعی هفت حوض

پارک طبیعی هفت حوض یکی از جاهای دیدنی مشهد به حساب می آید. این پارک در فاصله ۷ کیلومتری مشهد و بین کوه‌های خلج قرار گرفته است. پارک طبیعی هفت حوض یکی از جاهای دیدنی مشهد است و مناسب افرادی است که به دنبال فضایی طبیعی و آرام هستند. این پارک شامل چندین حوض بزرگ و کوچک است که آب را از یکدیگر رد می‌کنند و به رود می‌رسانند.

این منطقه بر اساس فرسایش‌ها و باران‌های اسیدی در طول تاریخ به چنین شکلی درآمده است. ساختار سنگ‌ها و شکل آن‌ها نمود یک نسخه کوچک‌تر از آنتلوپ کنیون آمریکا است. در یک هوای مناسب می‌توانید با سر زدن به این پارک طبیعی از آرامش و زیبایی مثال‌زدنی آن لذت ببرید.

آبشار اخلمد

یکی از جاهای دیدنی مشهد آبشار اخلمد است. آبشار اخلمد تنها یک آبشار نیست. این آبشار مجموعه‌ای از چندین آبشار بزرگ و کوچک است که بزرگ‌ترین آن طولی بالغ بر ۸۵ متر دارد. فاصله این آبشار تا مشهد حدودا ۸۰ کیلومتر است و در کنار روستای اخلمد قرار گرفته است.

قبل از رسیدن به خود آبشار از مناطق ییلاقی گذر خواهید کرد و شاهد باغ‌ها و گیاهان زیبایی خواهید بود. فضای کلی این آبشار طراوت خاصی دارد. در کنار آن دست‌نخوردگی و مشاهده طبیعت خالص از نکات مثبت این منطقه است. در اکثر روزهای سال، همه و یا اکثر آبشارهای این منطقه دارای آب خواهند بود. برای رفع خستگی و لذت از طبیعت، حتما به آبشار اخلمد سر بزنید. برای بازدید از جاهای دیدنی مشهد می‌توانید بهترین قیمت بلیط اتوبوس را خریداری کنید.

آرامگاه فردوسی طوسی

یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد آرامگاه فردوسی طوسی است. نمی‌توان به مشهد اشاره کرد و از آرامگاه فردوسی چیزی نگفت. تاریخ، زبان و فرهنگی ایرانی با شاهنامه و فردوسی گره خورده است. شاهنامه فردوسی روایت دورانی دور و افسانه‌ای است و با سر زدن به آرامگاه این شاعر بزرگ مطمئنا طعم این دوران را خواهید چشید.

اما از رستم و سهراب و شاهنامه که بگذریم، به بازمانده دوران فردوسی، یعنی مقبره او می‌رسیم. بنای این آرامگاه طی دوران‌های مختلف تخریب و بازسازی شده و امروزه تلاش شده که مرکزی چشم‌نواز و فرهنگی خلق شود. مساحت کل مجموعه حدودا ۶ هکتار است و شامل خود آرامگاه، یک استخر، موزه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث است. مقبره اخوان ثالث از یک سنگ بسیار کوچک و تندیس او تشکیل شده که سر زدن به آن و مشاهده فروتنی این مقبره خالی از لطف نیست.

Untitled-2

بند گلستان

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد بند گلستان است. بند گلستان آب بندی است که بر روی رودخانه گلستان احداث شده است. از زمان احداث این بند حداقل ۵۰۰ سال گذشته، اما همچنان بند گلستان سالم است و توانسته به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری مشهد تبدیل شود.

این بند همین چند سال پیش دوباره بازسازی شده و چند متری به طول آن افزوده شد تا بتواند حجم بیشتری آب را درون خود ذخیره کند و همین باعث شده که کمی شبیه‌تر به یک سد باشد. تاریخچه ساخت این سازه هم باز به دوران تیموری بازمی‌گردد. با اینکه مشخص نیست دقیقا چه شخصی از این خاندان دستور ساخت این سازه را صادر کرده است.

هدف اصلی از ساخت این بند، جمع‌آوری آب برای آب‌رسانی در طول سال به زمین‌های پایین دست است. با این حال می‌توانید به این بند سری بزنید و از همراهی با آب لذت ببرید.

خانه داروغه

خانه داروغه در سال ۱۳۸۱ به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است که یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد به حساب می‌آید. این منزل در دوران قاجار ساخته شده و متعلق به داروغه وقت است. گذشته از میزان اهمیت تاریخی و بار تاریخی که این بنا دارد، معماری آن هم نوعی معماری قدیمی است که هویت خاصی در آن جاری است.

معماری قاجار از دوره‌های مختلفی الگوبرداری کرده بود و این بنا نیز جدا از این مسئله نیست. این بنا هم نشانی از بناهای روسی دارد و دلیل اصلی این امر استفاده از معماران روسی برای طراحی این ساختمان است. همچنین یک عنصر ایرانی موجود، معماری سه‌طرفه است که در این بنا پیروی از این اصل رعایت شده است.

این بنا حدودا ۱۰ سال پس از ثبت به عنوان اثر ملی یعنی در سال ۹۱ خریداری و بازسازی شد و امروزه پذیرای بازدیدکنندگان است.

بازار رضا

هیچ سفری بدون خرید سوغاتی تکمیل نخواهد شد. بازار رضا یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد به حساب می‌آید. مطمئنا خانواده و دوستان شما پس از سفر منتظر بازگشت شما و دیدن سوغاتی‌ها هستند. یکی از بهترین مناطق برای خرید سوغات مشهد هم بازار رضا است. در طول تاریخ گردشگران همیشه برای خرید به این بازار سر زده‌اند.

از پیشینه این بازار می‌توان به طراح آن یعنی داریوش بوربور اشاره کرد. طراحی و ساخت این بنا حدودا یازده ماه طول کشیده که عددی خیره‌کننده است.

این بازار منزلی برای هر نوع محصولی است. از مغازه‌های کوچک گرفته تا کارگاه‌های زیورآلات و انگشترهای عقیق و فیروزه همگی در این بازار حضور دارند. همچنین این بازار محل خوبی برای تهیه عطر یا زعفران و نبات است. البته به جز خرید کردن، سر زدن به این بازار هم حس و حال خودش را دارد. حضور مال‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای باعث شده که فراموش کنیم قدم زدن در بازار چه حسی دارد و مطمئنا قدم زدن زیر طاق‌ها و سقف بازار رضا که یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهد است، خوشایند خواهد بود.

کوهسنگی

مجموعه کوهسنگی مجموعه‌ای است که درون شهر قرار دارد و نیاز به پیمودن مسافت طولانی برای رسیدن به آن نیست. این مجموعه هم یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی مشهد است. از دوران صفوی و حکومت شاه عباس، این منطقه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تا ابتدای سده به عنوان مکانی دست‌ نخورده مورد بازدید قرار می‌گرفت.

اما از سال ۱۳۱۸ به بعد تمهیداتی اندیشیده شد و این مکان با ساخت چندین ساختمان تبدیل به یک مجموعه تفریحی سیاحتی شد. داخل این مجموعه موزه بزرگی وجود دارد که طراحی آن الهام گرفته از کلات نادر است و شباهت بسیاری به آن دارد.

با گذر زمان تکه‌های مختلفی به این مجموعه افزوده شد. می‌توان به مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی، آرامگاه و باغ‌های طبیعی اشاره کرد. همچنین حوضچه و دریاچه‌های مصنوعی هم در حال طراحی و تولید است. با سر زدن به این مجموعه همچنین نمایی زیبا به بخشی از شهر خواهید داشت.

پارک علمی بازیما

اگر در سفر شما، فرزند نوجوانی هم همراه دارید، پس بهتر است سری هم به پارک علمی بازیما بزنید. تمامی جاهای دیدنی مشهد که معرفی شد همه باری فرهنگی، تاریخی و مذهبی دارند. ممکن است که فرزند شما خیلی امکان ارتباط برقرار کردن با برخی از بناها و اماکن را نداشته باشد.

به همین ترتیب می‌توانید در طول سفر سری هم به این پارک بزنید. این پارک علمی مساحت بزرگی دارد و یک تم پارک یا همان پارک موضوعی است. زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و نجوم از موضوعات کار شده در این پارک است و تمامی این موضوعات در مجموعه‌ای سرگرم‌کننده دورهم جمع شده است.

سر زدن به این پارک هم گردشی مفرح خواهد بود هم اینکه به دانسته‌های علمی فرزند شما اطلاعاتی را افزوده خواهد کرد. آشنایی با علوم مختلف از سنین کم مطمئنا تاثیرات مطبوعی در شکل‌گیری ذهن یک شخص خواهد داشت و چه خوب که سر زدن به این پارک هم جزو یکی از اولویت‌های شما باشد.

پارک وکیل‌آباد

پارک وکیل‌آباد پارکی با مساحت بزرگ است که تمامی مساحت آن پر از درخت و جویبار است. کاج، چنار و سرو همگی از جمله درختانی است که در این پارک یافته خواهند شد. این پارک سال‌ها است که وقف عموم شده و در اختیار شهرداری است و سر زدن به آن طبیعتا عاری از هزینه خواهد بود.

این پارک در گذشته دور با نام باغ وکیل‌آباد شناخته می‌شد. محل قرارگیری این پارک و واقع شدن در یک دره با آب و هوای خوب باعث شده که درون پاک حس مطبوعی در جریان باشد. می‌توان اشاره کرد که این پارک از طریق قنات آبیاری می‌شود.

این پارک در حال حاضر تبدیل به یک مجموعه تفریحی شده و همه امکانات تفریحی مانند رستوران، کافه، اقامتگاه و باغ‌وحش در آن یافت می‌شود. پس در سفر خود حتما سری به پارک وکیل‌آباد بزنید.

شهر مشهد، شهری با قدمت و تاریخ طولانی است. این شهر یکی از قطب‌های اصلی مذهبی کشور و منطقه است. سر زدن و گردش در این شهر رسمی دیرینه بین همه بوده. زیارت، سیاحت، تفریح و خرید همگی از رویدادهایی است که در مشهد رخ می‌دهد و طبیعتا تمامی این مجموعه‌های و جاذبه‌های گردشگری باعث شده که این شهر به عنوان یک مقصد توریستی داخلی بسیار محبوب باشد.

پس اگر زمان کافی و عزم کافی را برای سفر دارید، می‌توانید با سفر به شهر مشهد مقدس از تمامی جاهای دیدنی مشهد لذت ببرید و اوقاتی خوش را رقم بزنید.

انتهای پیام/
حرم رضوی مشهد ایرانگردی بلیط قطار مشهد مسجد گوهرشاد بلیط هواپیما مشهد آبشار اخلمد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر