کد خبر: 1182746 A

پانزدهمین حراج تهران با بیش از هفتاد اثر امروز جمعه بیست و چهارم دی ماه در هتل پارسیان تهران برگزار شد. رکوردار برنامه امشب با عنوان «شاعر نشسته» اثر پرویز تناولی بود که به مبلغ چهارده میلیارد و ششصد میلیون تومان چکش خورد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پانزدهمین حراج تهران به مدیریت علیرضا سمیع آذر عصر روز جمعه بیست و چهارم دی ماه، ساعت ۱۸:۰۰ در هتل پارسیان تهران برگزار شد و مانند دوره‌های قبل حسین پاکدل اجرای آن را به عهده داشت.

حسین پاکدل در ابتدای برنامه از ایران درودی و عطالله امیدوار درگذشتگان چند ماه اخیر یاد کرد و سپس در ادامه طی گوشزد کردن مقررات برنامه، حراج را شروع کرد.

در این دوره از حراج تهران بیش از هفتاد اثر از حدود شصت  هنرمند از نسل‌های مختلف در معرض فروش قرار داده شد که اسامی آن‌ها به این قرار است: محمد احصایی، احمد اسفندیاری، ایرج اسکندری، توکل اسماعیلی، پروانه اعتمادی، نصرالله افجه‌ای، هانیبال الخاص، یعقوب امدادیان، ناصر اویسی، رضا بانگیز، بهمن بروجنی، حمید پازوکی، هوشنگ پزشک‌نیا، فرامرز پیلارام، ژازه تباتبایی، صادق تبریزی، محمدعلی ترقی‌جاه، پرویز تناولی، صداقت جباری، هادی جمالی، قاسم حاجی‌زاده، منصوره حسینی، بهمن دادخواه، بهروز دارش، رضا درخشانی، گارنیک درهاکوپیان، عبدالرضا دریابیگی، جعفر روح‌بخش، حسین زنده‌رودی، محمود زنده‌رودی، سهراب سپهری، مهدی سحابی، ابوالقاسم سعیدی، همایون سلیمی، جلال شباهنگی، حجت شکیبا، کوروش شیشه‌گران، عین‌الدین صادق‌زاده، بهجت صدر، مسعود عربشاهی، ناصر عصار، منیر فرمانفرماییان، منصور قندریز، حسین کاظمی، طلیعه کامران، پرویز کلانتری، علی گلستانه، پریوش گنجی، فریده لاشایی، لیلی متین دفتری، حسین محجوبی، بهمن محصص، سیراک ملکونیان، فرشید ملکی، عنایت‌الله نظری‌نوری، منوچهر نیازی، محسن وزیری مقدم، مهدی ویشکایی، هادی هزاوه‌ای و منوچهر یکتایی.

62150918

 

رکورددار این دوره و همه ادوار حراج تهران؛ «شاعر نشسته» اثر پرویز تناولی که به مبلغ چهارده میلیارد  و ششصد میلیون تومان چکش خورد

 

در برنامه حراج پانزدهم فروش آثار به قرار ذیل بود؛

اثر رضا بانگیز، «آدم و هوا»، قیمت گذاری از صد و نود میلیون تومان شروع شد و در نهایت به مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان فروخته شد.

«پهلوان»، اثر قاسم حاجی زاده، قیمت گذاری از نهصد و پنجاه میلیون تومان شروع شد و به مبلغ یک میلیارد تومان فروخته شد.

اثر مهدی ویشکایی، بدون عنوان،قیمت پیشنهادی برای فروش از هفتصد و پنجاه میلیون تومان شروع شد و در نهایت به مبلغ نهصدو پنجاه میلیون تومان چکش خورد.

اثر غیر حجمی ژاره تباتبایی،بدون عنوان، مبلغ فروش آن از نهصد و پنجاه میلیون تومان شروع شد و به قیمت یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان فروخته شد.

در ادامه تابلویی از صادق تبریزی، بدون عنوان، اثری در مکتب سقاخانه، محصول دهه شصت، قیمت گذاری  از یک میلیارد و نهصد میلیون تومان شروع شد و به قیمت دو میلیارد تومان فروخته شد.

اثر بعدی متعلق به پرویز کلانتری با عنوان «این نیز بگذرد»،  از چهارصد و هشتاد میلیون تومان قیمت پیشنهادی شروع شد و به مبلغ ششصد میلیون تومان چکش خورد.

اثر جعفر روح بخش متعلق به مجموعه خانواده هنرمند، از سیصد و هشتاد میلیون شروع شد و به قیمت پانصد و پنجاه میلیون تومان فروخته شد.

اثر نقاشی خط محمد احصایی به اسم «یزدان» از دو میلیارد و نهصد هزار تومان شروع شد و به قیمت و سه میلیارد و چهارصد میلیون تومان فروخته شد.

اثر نصرالله افجه ای، تاریخ خلق اثر ۱۳۵۵، قیمت گذاری برای فروش این اثر از نهصد و پنجاه میلیون تومان شروع شد و در نهایت به مبلغ یک میلیارد و دوییت میلیون تومان چکش خورد.

اثر حسین کاظمی، بدون عنوان، تاریخ خلق سال چهل و نه، قیمت آن از پانصد و پنجاه میلیون تومان شروع شد و در نهایت به قیمت هفتصد میلیون تومان فروخته شد.

اثر زنده یاد علی گلستانه، بدون عنوان، تاریخ خلق سال ۱۳۹۷، قیمت از چهارصد و هشتاد میلیون تومان شروع شد و در نهایت به مبلغ ششصد میلیون تومان فروخته شد.

«ناتمام است درخت» اثر سهراب سپهری، خلق شده در دهه چهل. از دو میلیارد و نهصد میلیون شروع شد و در نهایت به قیمت شش میلیارد تومان فروخته شد.

اثر دهه چهل متعلق به طلیعه کامران از نود میلیون تومان شروع شد و به قیمت سیصد میلیون فروخته شد.

اثر مسعود عربشاهی «در بزرگداشت زندگی» تاریخ خلق سال هشتاد و پنج، از یک میلیارد و چهارصد قیمت‌گذاری شد و به مبلغ دو میلیارد و دویست تومان فروخته شد.

اثر محسن وزیری مقدم از مجموعه کارهای شنی هنرمند، دو میلیارد و چهارصد میلیون تومان قیمت‌گذاری شد و در نهایت به مبلغ دو میلیارد و هفتصد میلیون تومان چکش خورد.

اثری از منوچهر نیازی از سیصد و هشتاد میلیون تومان قیمت خورد و در نهایت به مبلغ هشتصد و پنجاه میلیون تومان فروش رفت.

«بهار ایرانی» اثر هادی جمالی، از صد و چهل میلیون تومان شروع شد و به قیمت سیصد میلیون تومان فروخته شد.

اثر بعدی متعلق به ایرج اسکندری با عنوان «عقل سرخ» از صد و نود میلیون تومان قیمت خورد و به مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان به فروش رسید.

اثر منیر فرمان فرماییان، تاریخ خلق سال هشتاد و هشت، از هفت میلیارد و هفتصد شروع شد و در نهایت به مبلغ سیزده میلیارد تومان چکش خورد.

اثر بعدی متعلق به فرشید ملکی خلق به سال ۱۳۵۱/ بدون عنوان، از سیصد و هشتاد میلیون تومان شروع شد و به قیمت پانصد میلیون تومان خریداری شد.

اثر هادی ازابه ای، بدون عنوان، شروع قیمت از دویست و هشتاد میلیون تومان و در نهایت به مبلغ پانصد و پنجاه میلیون تومان فروخته شد.

سیراک منکوریان با عنوان «شب و روز» خلق شده در سال هفتاد و هفت، شروع قیمت از دو میلیارد شروع شد و به مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون تومان چکش خورد.

اثر حسین کاظمی/ بدون عنوان، از نهصد و پنجاه قیمت خورد و به مبلغ یک میلیارد و سیصد و پنجاه میلیون تومان فروخته شد.

اثر ناصر اویسی، بدون عنوان، از پانصد و پنجاه قیمت‌گذاری شد و در نهایت به مبلغ هشتصدو پنجاه میلیون تومان به فروش رسید.

اثری از صادق تبریزی، باعنوان «سقاخانه»، متعلق یه مجموعه بهرام باشاطر متعلق به دهه شصت، قیمت‌گذاری از یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان شروع شد و به قیمت یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان فروش رفت.

hrjauc-31

اثر کوروش شیشه گران، خلق اثر هزار و سیصد و هفتاد و هفت، قیمت از سه میلیارد و نهصد میلیون تومان شروع شد و در نهایت به مبلغ پنج میلیارد تومان فروخته شد.

اثر پرویز تناولی، بدون عنوان، تاریخ خلق سال پنجاه و پنج، شروع قیمت از پانصد و پنجاه هزار تومان شروع شده و به مبلغ دو میلیارد و چهارصد میلیون تومان چکش خورد

اثر منصوره حسینی متعلق به دهه هشتاد، شروع قیمت‌گذاری از دویست و هشتاد میلیون تومان و در نهایت به قیمت سیصد و بیست میللیون تومان

اثر محمود زنده رودی، نقاشی خط انتزاعی، بدون عنوان، شروع قیمت از پانصد و پنجاه میلیون تومان و به مبلغ هفتصد میلیون تومان چکش خورد.

اثر بعدی متعلق بود به منصور قندریز، ترکیب‌بندی متعلق به دهه چهل، قیمت‌گذاری از سه میلیارد و هشتصد میلیون تومان شروع شد و در نهایت به قیمت چهار میلیارد و هشتصد میلیون تومان فروش رفت.

اقر توکل اسماعیلی، اثر حجمی «عنتر و لوطی» متعلق به دهه پنجاه، شروع از دویست و چهل میلیون تومان که در نهایت به مبلغ سیصد و شصت میلیون چکش خورد.

اثر ژازه تباتبایی، «یک شعر آهنین»، یزرگترین اثر هنرمند خلق شده در دهه چهل، شروع قیمت از دو میلیارد و چهارصد میلیون تومان شروع شد و به قیمت دو میلیارد هشتصد فروخته شد.

اثر هوشنگ پزشک نیا، «زن لمیده»، از چهارصد و هشتاد شروع شد و در نهایت به قیمت هفتصد میلیون تومان فروش رفت.

اثرمنیر فرمان فرماییان، تاریخ خلق سال نود و سه، قیمت‌گذاری از یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان و در ادامه به قیمت دو میلیارد و ششصد میلیون تومان فروخته شد.

اثر الی متین دفتری، بدون عنوان، متعلق به سال ۱۳۵۱، از چهارصد و هشتاد قیمت‌گذاری شد و به مبلغ هشتصد میلیون تومان فروخته شد.

اثر فریده لاشایی، دو لته‌ای و بدون عنوان، شروع از دو میلیارد و چهارصد میلیون تومان بود که از نهایت به قیمت چهار میلیارد و دویست میلیون تومان معامله شد.

پرواز اثر امین پازوکی، از قیمت نود میلیون تومان شروع شد و به مبلغ چهارصد میلیون تومان چکش خورد.

اثری از احمد اسفندیاری، بدون عنوان، شروع قیمت‌گذاری از صد و چهل میلیون تومان بود که در نهایت به مبلغ صد و نود میلیون فروخته شد.

اثر دیگر متعلق به سهراب سپهری، از مجموعه خانوادگی سیف ناصری، بدون عنوان، شروع قیمت‌گذاری از ده میلیارد تومان و در ادامه به مبلغ یازده میلیارد و هشتصد میلیون تومان فروش رفت.

اثر همایون سلیمی، بدون عنوان، از مجموعه «بیا تا گل برافشانیم» از نود میلیون تومان شروع شد و به مبلغ صد و شصت میلیون تومان فروخته شد.

اثر بهمن بروجنی، بدون عنوان، از نود میلیون تومان شروع شد و به مبلغ ششصد میلیون تومان فروخته شد.

«ارگ بم» اثر پرویز کلانتری، شروع قیمت از دو میلیارد و چهارصد و به مبلغ سه میلیارد و چهارصد میلیون تومان چکش خورد.

اثر «رویای آبی» عبدالرضا دریابیگی، خلق شده در دهه پنجاه، شروع از پانصد و پنجاه هزارتومان که به مبلغ هفتصد میلیون تومان فروش رفت.

اثر مهدی سحابی، شروع قیمت‌گذاری از صد و نود میلیون تومان که در نهایت به مبلغ چهارصد میلیون تومان فروخته شد.

سیراک مرکوریان، بدون عنوان، خلق شده در سال ۱۳۵۳، شروع از چهارصد و هشتاد میلیون تومان که به قیمت پانصد میلیون تومان معامله شد.

اثر بعدی متعلق بود به پرویز تناولی، عنوان «شاعر نشسته»، خلق شده در دهه هشتاد، شروع از یازده میلیارد و هشتصد میلیون تومان و در نهایت به مبلغ چهارده میلیارد و ششصد میلیون تومان چکش خورد.

اثری از حسین زنده روی، شروع از یک میلیارد و چهارصد و به مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون تومان فروخته شد.

اثر مسعود عربشاهی، بدون عنوان، متعلق به دهه پنجاه، شروع قیمت از ششصد میلیون تومان و به قیمت یک میلیارد تومان فروش رفت.

اثر دیگر متعلق بود به محمد احصایی، «قاصدک»، شروع از سه میلیارد و نهصد میلیون تومان شروع شد و به قیمت چهار میلیارد تومان چکش خورد.

اثر جعفر روح بخش، بدون عنوان، شروع قیمت از یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان شروع شد و به مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون تومان معامله شد.

اثر دیگر متعلق به ژازه تباتبایی، خلق شده در دهه شصت، شروع قیمت از چهارصد و هشتاد میلیون تومان و به مبلغ پانصد و پنجاه میلیون تومان چکش خورد.

اثر توکل اسماعیلی، بدون عنوان، متعلق به سال ۱۳۵۰، شروع قیمت‌گذاری از هفتصد و پنجاه میلیون تومان و به مبلغ یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان به فروش رسید.

hrjauc-5

اثر حجت شکیبا، بدون عنوان خلق در سال ۱۳۵۵، از صد و چهل میلیون تومان قمیت‌گذاری شد و به مبلغ ششصد و پنجاه میلیون تومان فروش رفت.

گانیگر هاکوپیان، عنوان «طبیعت بیچاره» شروع از صد و نود میلیون تومان و به مبلغ پانصد و پنجاه میلیون تومان فروخته شد.

اثری از منوچهر یکتایی، بدون عنوان، قیمت‌گذاری از سه میلیارد و چهارصد میلیون تومان شروع شد و به مبلغ سه میلیارد و هشتصد میلیون تومان چکش خورد.

اثری از پریوش گنجی، بدون عنوان از مجموعه «پنجره‌های روز»، شروع از دویست و چهل میلیون تومان و به قیمت دویست و شصت میلیون تومان فروش رفت.

اثر ناصر عصار، نوعی طراحی خوشنویسی ژاپنی شروع از نهصد و پنجاه میلیون تومانو به قیمت یک میلیارد تومان فروخته شد.

اثری از بهمن محصص، بدون عنوان، طبیعت بیجان، شروع قیمت‌گذاری از چهاار میلیارد و هشتصد میلیون تومان و به مبلغ پنج میلیارد و ششصد میلیون تومان چکش خورد.

اثر هوشنگ پزشک نیا، بدون عنوان، شروع قیمت‌گذاری از صد و جهل میلیون تومان و به قیمت سیصد و سی میلیون تومان فروش رفت.

بهروز دارش، اثر حجمی، بدون عنوان، خلق شده در دهه هشتاد، قیمت از پانصدو پنجاه میلیون تومان شروع شد و در نهایت به مبلغ ششصد و پنجاه میلیون تومان فروخته شد.

بهمن دادخواه، از مجموعه «گروگان ها»، خلق شده در سال پنجاه و نه، شروع از نهصد و پنجاه میلیون تومان که به قیمت یک میلیارد و دویست میلیون تومان چکش خورد.

اثر مهدی ویشکایی، بدون عنوان، از چهارصد و هشتاد میلیون تومان قیمت‌گذاری شد و در نهایت به مبلغ ششصد میلیون تومان معامله شد.

اثر دیگر متعلق به ابوالقاسم سعیدی، از مجموعه خانواده سیف ناصری، بدون عنوان، خلق به سال ۱۳۴۹، از یک میلیارد و نهصد قیمت خورد و به مبلغ دو میلیارد تومان چکش خورد.

اثر بهجت صدر، بدون عنوان، اوائل دهه چهل، قیمت از پانصد و پنجاه شروع شد و به مبلغ هشتصد و پنجاه میلیون تومان فروش رفت.

اثر فریده لاشایی، بدون عنوان، قیمت‌گذاری از یک میلیارد و صد میلیون تومان و به قیمت یک میلیارد و دویست میلیون تومان معامله شد.

اثر آخر متعلق به هانیبال الخاص با عنوان «عاشورا»، تاریخ خلق اثر سال ۵۹.۶۰، قیمت‌گذاری از دویست و هشتاد میلیون تومان و به مبلغ چهارصد میلیون تومان فروخته شد.

در پایان حسین پاکدل از صبوری و تحمل حضار و مخاطبان مجازی حراج پانزدهم تهران تشکر کرد و کل رقم فروش را ۱۵۸ میلیارد و هشتصد و نود میلیون تومان اعلام کرد.

انتهای پیام/
خوشنویسی سهراب سپهری محمد احصایی نقاشی وزارت ارشاد هنرهای تجسمی خط طراحی حسین پاکدل علیرضا سمیع آذر موزه هنرهای معاصر پرویز تناولی فریده لاشایی حجت شکیبا حسین محجوبی اداره کل هنرهای تجسمی هتل پارسیان پانزدهمین حراج تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر