کد خبر: 1166902 A

مستند بر سر خاک با تقدیم به خبرنگاران محیط زیست و مهشاد کریمی، ریحانه یاسینی دو خبرنگار از دست رفته در سانحه واژگونی اتوبوس ارومیه به نمایش درآمد.

به گزارش ایلنا، در اولین نمایش سینمایی مستند بر سر خاک به کارگردانی محسن خان جهانی که شب گذشته ( ۱۵ آذر ماه ) در سالن مروارید پردیس صبا مال  برگزار شد، جمعی از خبرنگاران محیط زیست، خانواده و دوستان مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی حضور داشتند.

پس از نمایش مستند بر سر خاک که درباره موضوع فرسایش خاک بود، علیرضا بهرامی (شاعر و روزنامه نگار) که اجرای این برنامه را برعهده داشت، گفت: فقدان یک بحران فلسفی است که هیجان و شور زندگی در کنار نبودن کالبد جسم، ذهن‌ها را درگیر می‌کند و همیشه نقطه‌های امیدی را برای تسکین خودمان و  ارزش گذاری زحمت های همکارانمان جستجو می‌کنیم، طبیعتا برخی از سرویس های خبری ارزش های فرامتنی بیشتری دارند مثلا سرویس میراث فرهنگی، سرویس محیط زیست. 

بهرامی با اشاره به حضور خانواده مهشاد کریمی و همسرش علی سلطان محمدی و همکاران ریحانه یاسینی اعلام کرد که اولین نمایش پرده ای مستند بر سرخاک را به خبرنگاران محیط زیست علی الخصوص مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی تقدیم می کنیم  و توضیح داد: چرا می گویم اولین نمایش پرده‌ای چون سال گذشته که مستند بر سرخاک در جشنواره سینما حقیقت حضور داشت به دلیل شیوع کرونا اکران حضوری نداشت و  بصورت آنلاین اکران شد.

محسن خان جهانی ( کارگردان مستند بر سر خاک) نیز در این مراسم اظهار کرد: زمانی که فیلم آزادراه تهران شمال را می ساختم، کم‌کم علاقه مند موضوعات محیط زیست شدم بعدش هم از یک خبر خیلی کوتاهی ایده این فیلم به سراغ من آمد، خبر این بود که خاک ایران را دارند می دزدند و وقتی خبر را دنبال کردم خیلی صحت نداشت. اما من از آنجا با آدم‌هایی آشنا شدم که به من گفتند که این وضعیت خاک است و اینها را فیلم کنم. در آن مقطع اطلاعات دقیقی از محیط زیست نداشتم ولی تحقیق و پژوهش زیادی کردم که به این فیلم برسم، اما به همین موضوعات محیط زیستی در فیلم جدیدم پیچ سرهنگ که در مورد قطعه دوم آزادراه تهران شمال است، دوباره می پردازم و حالا بیشتر علاقه‌مند شدم در حوزه محیط زیست کار کنم.

او ادامه داد: امیدوارم مردم به خاک و آب توجه کنند و فیلم بر سرخاک و چنین فیلم‌هایی بیشتر دیده شوند، فیلمی که این روزها در سامانه هاشور اکران آنلاین شده است.

در این مراسم همچنین لوح یادبود و نمادی از خاک که سفال کلپورگان سیستان و بلوچستان بود به پدر و همسر مهشاد کریمی اهدا شد و پدرش با اندوه فراوان در فراق فرزندش از این تقدیر تشکر کرد.

همسر مهشاد کریمی هم گفت: افسوس می‌خورم ، ای کاش مهشاد در مراسم حضور داشت و خودش در این تقدیر شرکت می کرد.  

صدرا محقق، مهدی گوهری، حسن ظهوری، سمیرا خباز، فاطمه باباخانی، مژگان جمشیدی و... از جمله خبرنگاران و فعالان حوزه محیط زیست در این مراسم حضور داشتند.

انتهای پیام/
محسن خان جهانی مستند بر سر خاک مهشاد کریمی ریحانه یاسینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر