کد خبر: 1164178 A

واکنش عضو شورای پروانه ساخت به اظهارات اخیر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ؛

سیدضیاء هاشمی در پی اظهارات بیژن نوباوه (نماینده مجلس) درباره صدور پروانه نمایش ۳۰ فیلم مساله‌دار در دولت قبل، نامه‌ای منتشر و از زینت‌المجالس پنداشتن سینما در دولت‌های مختلف گلایه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدضیاء هاشمی (عضو شورای پروانه ساخت) دیگر تهیه‌کننده‌ سینما است که به اظهارات اخیر بیژن نوباوه واکنش نشان داده و آنها را به مثابه تیغ خشم و عداوت بر صورت سینما پنداشته است.

متن نامه سیدضیاء هاشمی به شرح زیر است:

یکصدو اندی سال از ورود سینما به ایران و بیش از چهل سال از پیام تاریخی حضرت امام (ره) درباره سینما می‌گذرد، در این سال‌ها علیرغم تلاش همه‌ی دلسوزان و بزرگان فرهنگ و هنر این کشور متاسفانه همچنان سینمای ایران بی‌ثبات‌ترین و متزلزل‌ترین نهاد فرهنگی این کشور قلمداد می‌شود، از عدم امنیت شغلی و فقدان سیاست‌های حمایتی و رفاهی هنرمندان تا نبود یک قانون مدون و خاص برای سینمای ایران همه و همه گواه شرایطی‌ست که سرنوشت و معاش بیش از ۷ هزار عوامل حرفه‌ای سینما تا فرجام یک محصول سینمایی را گره زده به آقایانی که سلیقه‌شان روزی برمدار حُب است و روزی بر مدار بُغض.

متاسفیم که بگوییم، روزی ما را زینت‌المجالس می‌پندارند و روزی به عنوان ژنرال‌های فرهنگی میادین بین‌المللی، روزی به طمع رای آوری در خدمت سیاست و روزی با پوستینی سفید و حنابسته، مُهیای قربانگاه آنهم به جُرم نجابتی که در اصالت وجودی‌مان است.

دهه‌هاست فریاد می‌زنیم، استمداد می‌طلبیم و ممارست می‌کنیم که سینمای ایران با کهنه زخم‌هایی دست به گریبان است که نیمی از توان و ظرفیت تیم پدیدآورنده یک فیلم را مصروف هزارتوی بی‌قاعده خود می‌کند. از پروانه ساختی که برای تیم سازنده‌اش ارزش افزوده‌ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن نزدیک به صفر است تا پروانه نمایشی که دریافت آن نه تنها متضمن اکران عمومی یک فیلم نیست که هر آینه در مرز توقیف و اعمال چند باره‌ی سلیقه‌های فرامتنی و فراقانونی ست.

در روزگار سختی که تن رنجور سینما را در تلاطم کوران تبعات و عوارض بلای کرونا رنجورتر و ضعیف‌تر کرد، حال با این وصف ناگفتنی، به جای آنکه دستمان را بگیرند و یاری‌مان دهند، زبان به تهدید سینمای ایران بازمی‌کنند، در سناریویی جدید سینما را متهم به داشتن ۳۰ فیلم مبتذل کرده‌اند و وزارت ارشاد را به گروکشی که اگر دستور توقیف این فیلم‌ها را صادر نکند، وزیر محترم ارشاد را بازخواست خواهند کرد.

نماینده محترم مردم تهران مشخص نیست که چرا تیغ خشم و عداوت بر صورت این سینمای نجیب و مردمی می‌کشد؟ و بدتر بدون آنکه نامی از این فیلم‌ها بیاورد برای سرنوشت آن‌ها خط و نشان می‌کشد… آنهم فیلم‌هایی که از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای پروانه نمایش هستند! جناب نماینده محترم مشخص نکردند کجا این فیلم‌ها را دیده‌اند که صاحبان آثار از آن بی‌اطلاعند! و اگر هنوز موفق به دیدن آن‌ها نشده‌اند، چگونه پی به ابتذال این فیلم‌ها برده‌اند؟! و نهایتا اینکه نماینده عزیز ما مشخص نکرده‌اند که بر اساس کدام اختیار و مجوز قانونی می‌توانند به میلیارد‌ها سرمایه بخش خصوصی اینچنین چوب حراج بزنند؟

عزیز برادر؛ مدتهاست دیگر از شما انتظار گشودن گره‌ای از سینما نداریم، لااقل با کج فهمی و تحجر گره آن را کورتر نکنید. امروز حضور فعالانه بخش خصوصی در فرهنگ و هنر کشور در حکم جهادی‌ست که فرزندان این خاک برای اعتلای نام ایرانِ اسلامی در آن می‌کوشند و از هیچ تلاشی فروگذار نیستند؛ اگر لسان به قدردانی نداریم، با زبان تخویف نمک به زخم مرارت‌ها و تلخی‌هایشان نپاشیم و ناامیدشان نکنیم.

و آخر اینکه فراموش نکنیم که امروز بیش از هر زمان دیگری این کشور نیاز به همدلی، وفاق و آرامش دارد، دولت سیزدهم و رئیس محترم جمهور شبانه‌روز همه‌ی توان خود را برای اعاده و صیانت از منافع ملی کشور و رفع موانع و مشکلات اقتصادی مردم بکار بسته‌اند؛ ما نیز دست از لجاجت‌های کودکانه، تسویه حساب‌های سیاسی، قدرت‌نمایی‌های بی‌فرجام و پمپاژ یاس و ناامیدیِ توام با تنش در جامعه برداشته و مجال و فرصت حاضر را مغتنم شمرده و به سهم خود برای آبادانی این کشور قدم برداریم و آن‌هایی که مانده‌اند و قلبشان برای سربلندی این کشور می‌تپد را سرخورده و مایوس نکنیم که هیچ خیانتی از این بالاتر نیست.

انتهای پیام/
سید ضیاء هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر