کد خبر: 1143456 A

نشست رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان صبح امروز چهارشنبه، بیست و دوم مهرماه با مسئولان و اهالی رسانه در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و جزییات برگزاری جشنواره امسال تشریح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان صبح امروز چهارشنبه بیست و دوم مهرماه با حضور محمدرضا علیزاده (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان)، محمد علی مرآتی (دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران) و علی نیکنام انزابی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) با همراهی اهالی رسانه در دفتر موسیقی وزارت ارشاد برگزار شد. 

در ابتدای برنامه محمدرضا علیزاده (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان) گفت: از اینکه برای چهاردهمین سال میزبان جشنواره موسیقی نواحی کرمان هستیم، بسیار خوشحالیم و این اتفاق برای من باعث افتخار است. 

جشنواره امسال میزبان 110 هنرمند و عوامل اجرایی است

او با خوشحالی از اینکه جشنواره به کمال رسیده، گفت: کرونا جشنواره را دچار تردید کرد، اما باهمت مسئولان و هنرمندان چراغ جشنواره خاموش نشد و سال پیش نیز جشنواره مجازی برگزار شد و خوشبختانه هنرنمایی هنرمندان را در داخل و خارج داشتیم. در دوره چهاردهم علی رغم وضعیت کرونایی با همت همکاران این رویداد برگزار خواهد شد.

علیزاده در ادامه ضمن تشکر از مسئولان گفت: تلاشمان این است میزبان ۱۱۰ هنرمند و عوامل اجرایی باشیم. 

او ادامه داد: استان کرمان آداب و سنن متنوعی دارد و فرهنگ بومی آن غنی است و همه اینها باعث شده چهارده دوره جشنواره نواحی در کرمان برگزار شود. 

افراد و گروه‌ها امسال در باغ موزه وزیری به اجرای آثارشان بپردازند

علیزاده در ادامه اذعان داشت: جلسات ستاد برگزاری که به موضوعات و مسائل مهم اختصاص داشت در تهران و کرمان برگزار شد. با حضور آقایان مرآنی دبیر جشنواره و نیکنام مدیرعامل انجمن موسیقی ایرانی در بحث جانمایی محل برگزاری تغییراتی داده شد، قبلا محل اجرای هنرمندان حاضر در جشنواره در گنجعلی خان بود و حال با تصمیمات و تعاملاتی که داشتیم، قرار شد افراد و گروه‌ها امسال در باغ موزه وزیری به اجرای آثارشان بپردازند. 

وی در ادامه گفت: طی چند ماه گذشته دبیرخانه و اعضای آن کارها را به خوبی انجام دادند و برای ضبط و پخش اجراها هم کارهایی انجام شده است. موضوع دیگر اینکه اجراها از پلتفرم‌ها پخش خواهند شد و صدا وسیما نیز در این زمینه ما را یاری خواهد کرد و به پخش اجراها خواهد پرداخت. امسال تلاش کردیم برای جلوگیری از خطر کرونا، از فضاهای باز بیشتر استفاده کنیم و در سه شهر استان هم جشنواره برگزار می‌شود و تعاملات و مکاتبات آن انجام شده است. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان صحبت‌های خودش را اینگونه کامل کرد: جلسات کمیته‌های اجرایی هم برگزار شده تا هنرمندان به دور از خطرات کرونا در رفاه باشند و مردم هم این امکان را داشته باشند تا اجراها را به صورت حقیقی دنبال کنند. 

برگزاری آیین نکوداشت درگذشتگان موسیقی در جشنواره امسال 

او اضافه کرد: برای نکوداشت درگذشتگان عرصه موسیقی نواحی برنامه‌هایی ترتیب داده شده که در حال برنامه‌ریزی این بخش هستیم. بخش دیگر نمایش عکس‌های ادوار مختلف جشنواره است، به اضافه اینکه از جشنواره‌های قبل کلیپ‌هایی در فضای مجازی منتشر خواهد شد. 

در ادامه برنامه محمدعلی مرآتی (دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران) توضیحاتی را درباره این رویداد ارائه کرد. 

«وحدت در کثرت موسیقی اقوام ایران» شعار جشنواره امسال است 

او در ابتدا گفت: ایران فرهنگی محتوی موسیقی‌های رنگارنگی است که ارتباط خوبی با موسیقی کلاسیک و دیگر گونه‌ها دارد. اتفاق جدید اینکه امسال سعی کردیم، برای اولین بار موضوع «وحدت در کثرت موسیقی اقوام ایران» را به عنوان شعار جشنواره انتخاب کنیم؛ تا به این ترتیب تا آن تنوع و رنگارنگی موجود در ایران فرهنگی قابل اجرا باشد. 

مرآتی گفت: از طرفی، بحث هویت، سنت، اصالت و غیرایستایی بودن سنت‌ها مقولاتی هستند که به عنوان محورهای اصلی در نظر گرفته شده‌اند. امسال به همت انجمن موسیقی ایران سامانه‌ای را پیش‌بینی کرده‌یم تا به واسطه آن، هنرمندان برگزیده موسیقی نواحی در فضای مجازی معرفی شوند؛ به این دلیل که بزرگان شناسنامه و هویت ایران فرهنگی هستند و تاکنون ۳۰۰ هنرمند در این سامانه ثبت شده‌اند که برای شروع، اتفاق خوبی است. 

برای جلوگیری از شیوع کرونا اجراها را سه نفره در نظر گرفته‌ایم

او بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آثار اجرا شده توسط شرکت‌کنندگان را ضبط و بعد از ۲۴ ساعت در پلتفرم‌ها بارگذاری خواهیم کرد. 

وی تاکید کرد: اگر امسال موسیقی‌دانی به جشنواره دعوت نشده، دلیلش پایین بودن کیفیت کارش نیست. در همین راستا ۷۰ نفر به جشنواره دعوت شده‌اند تا در رویداد چهاردهم آثارشان را پیش روی مخاطبان قرار دهند و اخبار دقیق و اسامی این افراد شنبه اعلام می‌شود. 

مرآتی گفت: برای جلوگیری از شیوع کرونا اجراها را سه نفره در نظر گرفته‌ایم که هم در برگیرنده تک نوازی و هم گروه نوازی است. هر روز ما چهار برنامه داریم و در اختتامیه هم از هنرمندان پیشکسوت تجلیل خواهد شد. 

برای همکاری با صندوق اعتباری هنر مشغول تعاملیم

در پایان مراسم علی نیکنام انزابی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) درباره نحوه حمایت صندوق اعتباری هنر از پیشکسوتان موسیقی نواحی گفت: خیلی سعی کردیم تا بزرگان حوزه موسیقی نواحی را به صندوق اعتباری هنر معرفی کنیم و با راه اندازی سامانه بامک نهایت تلاشمان را می‌کنیم در روزهای خوش و سخت، هنرمندان موسیقی نواحی را همراهی کنیم. 

در پایان مراسم از پوستر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی رونمایی شد. 

گفتنی است، چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با همکاری دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، انجمن موسیقی ایران و انجمن موسیقی کرمان طی روزهای بیست و نهم مهر تا دوم آبان ماه در شهر کرمان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
ایران رسانه موزه موسیقی وزارت ارشاد انجمن موسیقی دفتر موسیقی جشنواره موسیقی نواحی ایران انجمن موسیقی ایران اداره ارشاد کرمان چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر