کد خبر: 1132952 A

کتاب «توطئه سازمان‌های جاسوسی در شرق قسطنطنیه» روایتی تاریخی از قیصر آلمان است که سعی کرد به دلیل اشتباه خود با متحد کردن شرق از قدرت بریتانیا بکاهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب «توطئه سازمان‌های جاسوسی در شرق قسطنطنیه» نوشته پیتر هاپکرک است که توسط رضا کامشاد ترجمه شده و نشر فرزان روز آن را روانه بازار کرده است.

در تابستان سال ۱۹۱۴، میلادی هنگامی که ویلهلم قیصر آلمان به اشتباه فاحش خود رد محاسباتش پی برد، و رویارویی خونباری با بریتانیا را ناگزیر یافت، عهد کرد جهادی بر علیه بریتانیا راه اندازد که قدرت آن کشور را در شرق برای ابد نابود سازد. فرمان داد کنسول‌ها و مامورین ما باید سراسر جهان اسلام راعلیه این ملت منفرد، مکار و بی‌وجدان بشورانند. شاید از این جهت است که مناطق شرق ترکیه، ایران، قفقاز و آسیای مرکزی محدوده‌ای است که نویسنده کتاب حاضر مطالب خود را بر اساس آن تنظیم کرده است. وی به طور کلی به نقش نمایندگان و افسران برخی کشورهای اروپایی در طول جنگ جهانی اول در مناطق مذکور می‌پردازد که بیش‌تر به صورت مامورین مخفی و ناشناس به فعالیت‌های خود ادامه می‌دادند. نویسنده همچنین به این مساله اشاره می‌کند که در جنگ جهانی نخست، چگونه آلمان در صدد برآمد به کمک متحد خود، عثمانی، نیروهای ستیزه‌جوی اسلام را برای تحقق آرمان خویش تجهیز کند. آلمان‌ها می‌خواستند به این وسیله انگلیسی‌ها را از هند و روس‌ها را از قفقاز و آسیای مرکزی بیرون برانند. نویسنده ورای نقشه‌ها و دوراندیشی‌های سران سیاسی کشورهای اروپایی همچون قیصر ویلهم در آلمان به نقش افسران برگزیده و افراد شجاع و ماجراجویی می‌پردازد که وظیفة مهمی در تحقق بخشیدن نقشه‌های صاحب‌منصبان خود داشتند. از این میان می‌توان به فعالیت مخفیانه «ویلهلم واسموس» آلمانی در جنوب ایران، سرگرد «رونالد مک دانل»، دیپلمات انگلیسی در ایران و روسیه، «هاردایال» و «دینایاک» در هند و «نیدرمایر» آلمانی در افغانستان اشاره کرد.

در پشت جلد این کتاب آمده است: هاپرک عرصه شگفت‌آور جاسوسی در آسیای مرکزی را از آن خود ساخته است…سرگذشتی مسحور کننده.

آلمانی‌ها و ترک‌ها تحت لوای جهادی طراحی شده در برلین و به راه افتاده از قسطنطنیه، در سال ۱۹۱۴ میلادی شورش انقلابی خشونت‌آمیزی را علیه انگلیسی‌ها در هند و روس‌ها در آسیای مرکزی دامن زده‌اند. این نوع جدید و شرارت بارتری از بازی یزرگ بود، با هدف غایی استیلا بر جهان. در این کتاب سرگذشتی واقعی با تفصیل قهرمانانه و برای نخستین بار، در لابه لای ماجراها و‌ای جاسوسان و سایر افراد دست‌اندرکار نقل شده است. با در نظر گرفتن ادامه ناآرامی در این منطقه بی‌ثبات جایی که بازی بزرگ هرگز به طور واقعی خاتمه نیافته، این حکایت به نحو تهدیدآمیزی باب روز است.

سرگذشتی نقل شده به بیان سلیس، با استفاده از ماخذ موثق و هنر داستان پردازی…که هیچ کتاب دیگر قبلا آن را نقل نکرده است.

هاپکرک، با شور و شوق و ذکاوت فراوان اقدامات پشت پرده پادشاهان رقیب انگلیس برای برانداری امپراتوری بریتانیا در هند را بازآفرینی می‌کند.

این کتاب با قیمت ۷۰ هزار تومان به بازار کتاب عرضه شده است.

انتهای پیام/
نشر فرزان روز توطئه سازمان‌های جاسوسی در شرق قسطنطنیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر