کد خبر: 1098559 A

کتاب «تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران» نوشته فرهاد فخرالدینی توسط انتشارات معین برای هفتمین بار چاپ شد.

به گزارش ایلنا، کتاب «تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران» نوشته فرهاد فخرالدینی به‌تازگی توسط انتشارات معین به چاپ هفتم رسیده است. چاپ اول این‌کتاب سال ۱۳۹۲ به بازار عرضه شد و نسخه‌های چاپ ششمش نیز اواخر خردادماه سال گذشته به بازار نشر عرضه شدند. 

فرهاد فخرالدینی، آهنگساز، موسیقیدان و رهبر ارکستر ایرانی متولد سال ۱۳۱۶ در تبریز است. ساخت موسیقی سریال‌هایی چون «امام علی (ع)»، «بوعلی‌سینا» و «سربداران» از جمله آثاری هستند که مردم با آن‌ها فخرالدینی را به یاد می‌آورند. فخرالدینی تحقیقات زیادی در حوزه موسیقی ایران و موسیقی عربی داشته و نمونه ثمربخشی این تحقیقات را می‌توان در موسیقی سریال امام علی (ع) مشاهده کرد. 

«هارمونی موسیقی ایرانی» و «فرم و آفرینش در موسیقی ایرانی» دو کتاب دیگری هستند که فخرالدینی درباره موسیقی ایرانی نوشته و توسط همین‌ناشر چاپ شده‌اند. 

کتاب «تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران» در ۲۰ فصل تدوین شده که فصل اول آن «دانستنی‌های لازم» است که در آن، فواصل موسیقی ایرانی، وزن و ریتم در موسیقی ایرانی و طرز اجرای تکیه‌ها، بررسی شده‌اند. 

«ردیف و تایخچه آن»، «دستگاه و مقام موسیقی قدیم ایران»، «دوازده مقام اصلی»، «طبقات هفده‌گانه موسیقی قدیم»، «آوازات ستّه (شش آواز)»، «شعبات بیست و چهارگانه»، «مبداء و مَحَطّ خوانندگی»، «موسیقی ایرانی از دوره قاجار به بعد»، «دایره ملودی در ردیف موسیقی ایران»، «بداهه پردازی» عناوین برخی از فصل‌های این‌کتاب هستند. 

۹ فصل دیگر کتاب هم به شرح و تحلیلی مفصل از ۷ دستگاه موسیقی ایرانی و تمام گوشه‌ها و نغمه‌های آن‌ها اختصاص دارد. تصاویر موسیقی‌دانان قدیمی ایران همراه با دست‌نوشته‌های نویسنده کتاب بخش پایانی این‌کتاب را تشکیل می‌دهد. 

چاپ هفتم این‌کتاب با ۴۸۰ صفحه و قیمت ۱۲۵ هزار تومان عرضه شده است.

انتهای پیام/
فرهاد فخرالدینی کتاب تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران کتاب تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران فرهاد فخرادینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر