کد خبر: 1069363 A

چهاردهمین قسمت از برنامه جشن رمضان به جشن گلریزان‌های قدیمی و فرهنگ پهلوانی پرداخت.

به گزارش ایلنا، چهاردهمین قسمت از این ویژه برنامه ۲۴ ساله شبکه پنج سیما، میزبان مهمان‌های خاصی بود که حال و هوای متفاوت به برنامه منتقل کردند.

این برنامه قصد دارد همانند سال‌های گذشته، جشن رمضانی باشکوه در فضای استودیویی برگزار کند، از این رو هر شب میزبان مهمان‌های متفاوتی از اقصی نقاط ایران است که قصه‌های جذاب و شنیدنی دارند.

در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان، زینب پورابراهیم و بابک افرا میزبان محمدرضا طالقانی قهرمان پیشکسوت کشتی بودند. او که از تبار جوانمردهاست و تاکنون منشا برگزاری بسیاری از گلریزان‌ها بوده است درباره اولین خاطره خود از جشن گلریزان گفت: بچه که بودم ما را به گذر لوتی ساده در بازار دعوت کردند، پدرم مرا به زورخانه برد و گفت اینجا گلریزان برپاست. یادم می‌آید که لوتی‌های آن زمان می‌گفتند که اینجا یک نفر زمین خورده و قرار است او را بلند کنیم.

وی افزود: گلریزان را با ۱۴ چراغ برگزار کردند، چراغ اول کسی بود که آبروی خود را برای حفظ آبروی شخص نیازمند واسطه می‌کرد. با این گلریزان آبروی آن شخص خریده می‌شد و او هم مبالغ جمع‌آوری شده را به بدهی‌های خود می‌داد. قبلا حفظ آبروی شخص نیازمند خیلی مهم بود، اینطور نبود که با یک کیسه برنج آبروی مردم را بریزند. قبلا اگر کسی برای نیازمندی کباب می‌خرید آن را لا‌به‌لای دستمال یزدی می‌پیچید، آن دستمال نشانه آدم‌هایی بود که می‌خواستند حرمت مومن حفظ شود.

طالقانی با اشاره به زلزله بم درباره گلریزان برای این واقعه تلخناک بیان کرد: روز جمعه بود که از خواب بیدار شدم، تلفن منزل زنگ خورد و دیدم که در تلویزیون درباره زلزله بم صحبت می‌کنند  جشن گلریزان راه انداختیم  احسان علیخانی هم برای اولین بار آن جا اجرای زنده داشت، خوشبختانه مردم خیلی خوب استقبال کردند و در کل مردم بسار خوبی داریم.

رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران با بیان اینکه ۱۳ ماه رمضان هرسال برای این امام بزرگوار مراسم‌ می‌گیرد توضیح داد: همه به این جشن می‌آیند، خانه ما فقط محل مراسم نیست، بی‌کارها، بی‌پول‌ها و... می‌آیند و ما هم کمک می‌کنیم زیرا در غیر اینصورت گمان می‌کنند که فقط در تلویزیون شعار دادیم. از طرفی من سخنرانی بلد نیستم و تظاهر هم نمی‌کنم، من حرف دل می‌زنم مردم کسی که حرف دل میزند را دوست دارند.

این پهلوان کشتی مرام پهلوانی را اینطور بیان کرد: پهلوانی یعنی از خودت بگذری و دست کسی را بلند کنی یعنی پوریای ولی. من بسیار آدم احساسی هستم، قبل از انقلاب در مسابقات جهانی دوم شدم، شب فینال هر ۴ بار که روی تشک رفتم روزه بودم چون از کودکی ماه رمضان را خیلی دوست داشتم. خداوند بدهکار هیچکس نمی‌ماند، خدمت رفتم آنجا گفتند اسم تو به عنوان اولین نفر برای مسابقات آمریکا انتخاب شده برای همین است که می‌گویم خداوند بدهکار کسی نمی‌ماند.

در ادامه فرزاد فرخ خواننده آهنگ معروف «هوای تو» وارد استودیو شد و با زینب پورابراهیم و بابک افرا به گفتگو نشست.

وی درباره این قطعه پرطرفدار توضیح داد: ۹۹ درصد کارهای آثارم را خودم انجام می‌دهم، قصد داشتم اهل عاشقی را هم هوای تو ۲ بنامم که بعدا نظرم عوض شد.

وی در پاسخ به اینکه چطور شد سفیر کودکان کار شدید گفت: من از طریق انجمن‌های مختلف با خیرین مختلف آشنا شدم، از طرفی چون از ۶ سالگی کار کردم حس و حال کودکان کار را خوب می‌فهمم و از همه مردم می‌خواهم که نسبت به آنان بی تفاوت نباشیم.

این خواننده جوان تاکید کرد: سال گذشته کودکان کار در روز تولدم مرا سوپرایز کردند، رفتیم باهم فوتبال بازی کردیم و دیدم وه چقدر استعدادهای درخشان دارند.

گفتنی است جشن رمضان ۱۴۰۰ به تهیه کنندگی کاوه امیری و سردبیری فرزانه پزشکی، کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که در شب‌های ماه مبارک رمضان حوالی ساعت ۲۱:۳۰ تقدیم حضور بینندگان می‌شود.

انتهای پیام/
شبکه پنج جشن رمضان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر