کد خبر: 254230 A

لاهوتی در گفت‌وگو با ایلنا:

نیاز کشور به واردات برنج را یک میلیون تن در سال اعلام می‌کنند که درست نیست، آمار نیاز به واردات برنج صحیح نیست و مازاد واردات موجب برهم زدن نظم بازار و جفا به کشاورز شده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: برنج‌های وارداتی در بازار وجود دارد که تاریخ تولید ۶ ماه آینده برروی بسته‌بندی این محصولات درج شده است, مسئولان درزمان واردات بی رویه اگر به فکر کشاورز نیستند به فکر سلامت مردم باشند.

مهرداد لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با واردات بی‌رویه برنج که از مرز قانونی گذشته است، اظهار کرد: مصرف سالانه برنج در کشور ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تن است؛ با توجه به اینکه ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن در داخل تولید می‌شود بنابراین نیاز به واردات تقریبا ۴۰۰ هزار تن است.

وی افزود: نیاز کشور به واردات برنج را یک میلیون تن در سال اعلام می‌کنند که درست نیست, آمار نیاز به واردات برنج صحیح نیست و مازاد واردات موجب برهم زدن نظم بازار و جفا به کشاورز شده است.

لاهوتی گفت: از طریق ارتقای تولید می‌توان کمبود ۴۰۰ هزار تنی برنج را جبران کرد؛ اما متاسفانه مسئولان علاقه وافری به واردات برنج دارند.

وی با اشاره به مشکلات عدیده‌ای که کشاورزان با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند، افزود: وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تغییر کاربری اراضی کشاورزی اظهار نگرانی می‌کند در حالی که بسیاری از حقایق را نادیده می‌گیرد؛ کشاورز گرسنه است زمینش را می‌فروشد تا بتواند زندگی کند.

نماینده مردم لنگرود تاکید کرد: وزرات جهاد کشاورزی هیچ حس مسئولیتی نسبت به کشاورز ندارد، حمایت از تولید در حد شعار است؛ همیشه تذکر خود درباره واردات برنج را تکرار می‌کنیم اما واردکنندگان همچنان کار خود را می‌کنند.

وی در خصوص واردات برنج هندی اظهار کرد: مرغوب‌ترین برنج دنیا در ایران تولید می‌شود؛ در مجلس بار‌ها درباره آلودگی برخی برنج‌های وارداتی و عدم مرغوبیت این محصولات تذکر داده شد؛ اما متاسفانه واردات بی‌رویه همچنان ادامه دارد و غفلت مسئولان ذیربط در رابطه با تامین سلامت مردم سوال برانگیز است.

ایران برنج جهاد کشاورزی حمایت از تولید زمین مجلس شورای اسلامی مشکلات واردات واردات برنج وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر