کد خبر: 1167302 A

قالیباف پیش از عزیمت به ترکیه مطرح کرد؛

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از سفر به ترکیه با تاکید بر تقویت روابط دوجانبه و پارلمانی بین ایران و ترکیه از پیگیری موضوعات فلسطین و افغانستان در اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه، ۱۷ آذرماه) پیش از عزیمت به کشور ترکیه در جمع خبرنگاران، گفت: این سفر به مدت ۲ روز و به دعوت آقای شنتوپ رئیس مجلس ترکیه برای شرکت در اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی انجام می شود که در این مدت ۲ روزه، رؤسای مجالس کشورهای اسلامی گردهم جمع شده تا در ارتباط با موضوع فلسطین و بحث مربوط به مهاجرت افغانستان در کشورهای اسلامی تبادل نظر صورت گیرد چرا که این موضوعات از جمله موضوعات جدی امروز منطقه بوده و فرصتی مناسب برای تبادل نظر در خصوص آن ها ایجاد شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی مبنی بر اولویت دادن به گسترش روابط با کشور‌های اسلامی و منطقه، ادامه داد: این سفر فرصت مناسبی برای پیشبرد اهداف در چارچوب این سیاست است.

وی بیان کرد: در این سفر، گفت وگوها و ارتباطات دوجانبه پارلمانی بین ایران و ترکیه نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. ایران و ترکیه دو کشوری هستند که زمینه توسعه روابط دوجانبه دارند. در حال حاضر مقدمات سند همکاری همه جانبه بین ایران و ترکیه در حال نهایی شدن است، لذا باید از این فرصت برای مذاکرات و هماهنگی ها استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: طبیعتا ایران و ترکیه در روابط دوجانبه در سطح منطقه و بین المللی فرصت های مشترک بسیار زیادی دارند که می تواند اثرگذار باشد لذا بر همین اساس برنامه ریزی انجام شده تا با تجار ترکیه که در ایران سرمایه گذاری، تردد و ارتباط تجاری دارند نشستی برگزار شود، همچنین با تجار ایرانی مقیم ترکیه نیز نشستی برگزار خواهیم کرد.

قالیباف ادامه داد: همکاری‌ در حوزه های اقتصادی و تجاری نیز از موضوعاتی هستند که مورد توجه ما بوده و هست و در این سفر نیز پیگیری خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم این سفر منجر به توسعه همکاری ها مخصوصا دیپلماسی پارلمانی بین المجالس کشورهای اسلامی  به ویژه کشور ترکیه شود.باید بتوانیم از فرصت گروه های دوستی پارلمانی نیز برای تکمیل سیاست خارجی استفاده کنیم. امروز بیش از پیش نیازمند استفاده از این ظرفیت برای امنیت منطقه و امنیت بین الملل هستیم.

گفتنی است در این سفر عادل نجف زاده رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه، سارا فلاحی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و ابوالفضل عمویی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، رییس مجلس را همراهی می کنند.

همچنین نیکزاد نایب رییس مجلس، سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور و مهرداد بذرباش رییس دیوان محاسبات با حضور در فرودگاه، دکتر قالیباف و هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران را بدرقه کردند‌‌.

براساس این گزارش؛ اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) با موضوعات محوری «فلسطین، مهاجرت و افغانستان»، در روزهای ۹ و ۱۰ دسامبر (۱۸ و ۱۹ آذر) در شهر استانبول و به میزبانی مجلس ترکیه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
قالیباف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر