کد خبر: 1144481 A

دویچه وله در تحلیلی به مذاکرات ایران و عربستان پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از دویچه وله، در سال جاری میلادی، رقبای منطقه‌ای یعنی عربستان و ایران بیش از کل پنج سال گذشته با یکدیگر ملاقات کرده‌اند. چهار نشست در بغداد و یکی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نشان‌دهنده تداوم گرم شدن روابط دوجانبه است.

«عدنان طباطبایی» مدیرعامل مرکز تحقیقاتی «کارپو» در آلمان طی مصاحبه تلفنی دویچه وله گفت: "در حال حاضر، این یک شاخص مثبت است که مذاکرات ایران و عربستان ادامه داشته و دیگر قابل انکار نیست. با این حال، وقتی نشانه‌های تهران و ریاض را مقایسه می‌کنیم، تهران نسبت به چشم‌انداز مثبت مذاکرات اطمینان بیشتری دارد. "

طباطبایی گفت: " ایران علاقه زیادی به گسترش روابط تجاری منطقه‌ای دارد."

به نظر می‌رسد عربستان سعودی-بزرگترین کشور خاورمیانه و پس از مصر، دومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر جمعیت در جهان عرب-یک شریک تجاری مورد استقبال برای اقتصاد آسیب دیده ایران باشد.

«صنم وکیل» قائم مقام مدیر برنامه خاورمیانه، شمال آفریقای اندیشکده «چتم هاوس» انگلیس، گفت: "احیای روابط دیپلماتیک بین دو کشور همچنین این پیام را سران منطقه می‌دهد که ایران یک قدرت منطقه‌ای است که با آن چالش داریم. "

طباطبایی گفت: "با این حال، این تصور که ایران به طور کامل انصارالله را در یمن کنترل می‌کند گمراه‌کننده است. ایران هرگز نمی‌تواند به انصارالله نحوه رفتار آنها در درگیری را دیکته کند. از این گذشته، جنگ بین ایران و عربستان سعودی نیست - بلکه بین انصارالله و عربستان سعودی است و ما نیز باید خطوط داخلی و پیچیدگی‌های یمن را در نظر بگیریم."

صنم وکیل عضو ارشد اندیشکده چتم هاوس گفت: ایران در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک خود با عربستان سعودی باید از آتش‌بس در یمن حمایت کند چراکه بدون این کار، مذاکرات (تهران و ریاض) نمی‌تواند ادامه داشته باشد. 

مثال‌های دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد عربستان سعودی در حال حرکت در یک مسیر دیپلماتیک است. این واقعیت که ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود روابط خود با اسرائیل را رسمی نکرده است، در ایران مثبت تلقی می‌شود.

ریاض دلیل خوب دیگری نیز برای تعدیل سیاست ژئوپلیتیک خود دارد؛ ورود دولت جو بایدن باعث نگرانی بیشتر از اقدامات ایالات متحده برای خاتمه حضور در خاورمیانه شده است.

وکیل گفت: "اکنون ، پس از خروج از افغانستان، عربستان تأیید کرده که ایالات متحده لزوماً علاقه‌مند نیست در منطقه حضور داشته باشد و برای حفاظت از شرکای خود در منطقه تلاش زیادی انجام دهد."

طباطبایی همچنین به بهبود روابط ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: "من تازه از ریاض برگشتم و اعتقاد رایج این است که پنجره‌ای از فرصت‌ها برای بهبود روابط با ایران وجود دارد."

گفته شده که یک هیات سعودی برای بازدید از دفاتر دیپلماتیک قبلی خود به تهران رفته است اگرچه این سفر به طور رسمی اعلام نشده است. 

طباطبایی گفت: "من اعتقاد ندارم که به زودی سفیرانی در این دو کشور حضور خواهند داشت، اما تاسیس یک دفتر دیپلماتیک واقع‌بینانه است و گامی بسیار مثبت خواهد بود."

انتهای پیام/
ایران عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر