کد خبر: 1132955 A

خبرگزاری فرانسه در تحلیلی به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایران روز شنبه از پذیرش خود در سازمان همکاری شرق  استقبال کرد؛ رویدادی که این کشور آن را باز شدن دسترسی به بازارهای بزرگ جهانی و مقابله با تحریم‌های سخت  غرب می‌داند.

روزنامه‌های محافظه‌کار و اصلاح‌طلب در استقبال از نتیجه کنفرانسی که در دوشنبه برگزار شد و اعضای سازمان همکاری شانگهای در آن عضویت آینده ایران در این اتحادیه را تأیید کردند، وحدت بی‌نظیری نشان دادند.

«ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری ایران روز شنبه پس از بازگشت به ایران  گفت: «این یک موفقیت استراتژیک و دیپلماتیک است».

این گروه هشت عضوی که دو دهه پیش ایجاد شد و شامل هند نیز می‌شود، خود را به عنوان «پادزهر سلطه غرب» معرفی می‌کند.

ایران، یکی از چهار کشور ناظر سازمان همکاری شانگهای، در سال ۲۰۰۸ برای عضویت کامل درخواست داده بود اما با تحریم‌های سازمان ملل و ایالات متحده که علیه برنامه هسته‌ای این کشور وضع شده بود، درخواست آن رد شد.

سال گذشته، ایران مجدداً به دلیل امتناع تاجیکستان از عضویت در سازمان همکاری شانگهای باز ماند، اما روز جمعه دریچه عضویت در آن کاملاً باز شد.

 فیاض زاهد، کارشناس روابط بین‌الملل ایران گفت: مسکو و پکن عضویت تهران را تأیید کردند زیرا انتظار دارند مسأله هسته‌ای حل شود.

زاهد به خبرگزاری فرانسه گفت: «کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باور دارند که ایران به توافق‌های بین‌المللی پایبند خواهد بود چرا که تحریم‌ها مانع اصلی بر سر راه عضویت در این سازمان بوده است».

وی گفت: «روسیه، چین و هند همگی منتظر لغو تحریم‌های  اقتصادی هستند تا بتوانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند».

«شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری چین گفت که عضویت ایران به اتفاق آرا پذیرفته شده است.

انتهای پیام/
ایران چین سازمان همکاری شانگهای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر