کد خبر: 127052 A

درست یک روز پس از روز جهانی معلولین انجام شد؛

عدم تصویب اصلاحیه قانون انتخابات؛ هدیه‌ی تلخ مجلس به معلولان بود. ایران به کنوانسیون حمایت از حقوق معلولین پیوسته و عدم تصویب این قانون نه تنها مخالف با این کنفواسیون که مخالف با حقوق شهروندی، فقه و قانون است.

ایلنا: مجلس شورای اسلامی با حذف شرط داشتن بینایی برای نامزدهای مجلس شورای اسلامی موافقت نکرد. این درحالی است که مردم در انتخابات شورای شهر تهران به ۲ نامزد نابینا رای داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چهارشنبه(۱۳ آذر ماه) نمایندگان مجلس، اصلاحیه بند ۶ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب نکردند. در این بند عنوان شده است که سلامت انتخاب شوندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی باید در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی باشد. این در حالیست که اصلاحیه پیشنهادی خواستار حذف شرط بینایی برای نامزد‌ها شده بود.

علی صابری(وکیل پایه یک دادگستری و عضو علی البدل شورای شهر تهران) در مورد عدم تصویب این اصلاحیه در گفتگو با ایلنا گفت: عدم تصویب این اصلاحیه؛ هدیه‌ی تلخ مجلس به معلولین ازجمله ما نابینایان بود. ایران به کنوانسیون حمایت از حقوق معلولین پیوسته است و عدم تصویب این امر نه تنها مخالفت با این کنفواسیون، بلکه مخالف با حقوق شهروندی، فقه و قانون ماست.

صابری افزود: مجلس شورای اسلامی با این کار به نظر مردم بی‌اعتنایی کرده است، زیرا در انتخابات اخیر شورای شهر مردم به یک نابینا به عنوان عضو اصلی و به من به عنوان عضو علی البدل رای دادند و اگر آرای من و ایشان را روی هم حساب بکنید از آراء سه نماینده‌ای که به عنوان مخالف سخن گفتند؛ بیشتر است.

وی ادامه داد: شورای شهر هم یک نهاد تصمیم‌گیری است و عدم تصویب این اصلاحیه بی‌احترامی بزرگی به انتخاب مردم است مجلس شورای اسلامی افتخار می‌کند به اینکه فراکسیون حمایت از معلولین دارد اما ثمره این فراکسیون به ضرر معلولین از کار درآمد.

انتخابات ایران حقوق سلامت شورای شهر شورای شهر تهران قانون مجلس شورای اسلامی معلولان نابینایان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر