کد خبر: 1143899 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

رییس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر از زندگی و فعالیت فرهنگی روان شاد آعبدالرحیم اسدپور با ایلنا به گفت‌وگو نشست.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، مهدی فرجی در تشریح خبر درگذشت میراث بان قدیمی خوزستان، اظهار کرد: روان شاد آعبدالرحیم اسدپور، اول فروردین‌ماه ۱۳۳۰ خورشیدی در روستا و تنگه تاریخی کول فره چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی را در کنار نگارکندهای بی‌همتای کول فرح سپری نمود و در نتیجه، علاقه و دلبستگی خاصی به آنها پیدا کرد.

وی گفت: روح کنجکاو اسدپور برای شناخت این آثار زمانی اوج گرفت که جعفر مهرکیان و بعدها خاویر آلوارز مون اسپانیایی برای شناخت آثار به تنگه تاریخی کول فره وارد شدند و این سرآغاز شناخت بهتر او از یادمان‌های نیاکان خود گردید.

فرجی افزود: زنده یاد اسدپور از سال ۱۳۶۶ با شرکت گاز به مدت ۳ سال همکاری نمود و برای نخستین بار با بنیان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر و در نتیجه نیاز آثار تاریخی کول فره به یک مراقب دلباخته، خانه سنگی پدری خود را ترمیم و با حمایت جهاد سازندگی وقت در سال ۱۳۷۹ تمام وقت به‌منظور مراقبت از آثار تاریخی موجود در تنگه کولفرح همت گماشت. 

رییس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ادامه داد: او در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان مراقب آثار تاریخی کول فره به استخدام سازمان میراث فرهنگی وقت در آمد و سال‌ها در کسوت مراقب آثار و راهنمای گردشگران خارجی و داخلی بی‌شماری را راهنمایی و تا همین اواخر با دل و جان برای آنها، تاریخ نگارکندهای عیلامی کول فره را بازگو می‌کرد.

وی افزود: سرانجام پس از طی یک دوره مبارزه با بیماری سخت، صبح روز پنج‌شنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ خورشیدی دار فانی را وداع گفت.

اینجانب درگذشت این بزرگ مرد را به ایل بزرگ بختیاری و همه میراث بانان ایران زمین تسلیت می‌گویم.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایذه در پایان گفت: آعبدالرحیم اسدپور برای نگارکندهای بی‌همتای کول فره نه‌تنها مراقب بود که پدری مهربان برای همه آثار ایذه و به‌ویژه کول فره به شمار می‌آمد و با رفتنش بازمانده‌های عیلامی را در غم و ماتم فرو برد.

WhatsApp Image 2021-10-14 at 11.14.04 AM (1)

انتهای پیام/

خبرنگار: بهنام رضایی مالمیر

پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر