کد خبر: 1143877 A

ایلنا از خوزستان گزارش می دهد؛

او را آخرین بازمانده تاریخ ایلامیان می دانند، مردی ۷۰ ساله متولد روستای تاریخی کولفرح که نامش با آثار تاریخی شهرستان ایذه در استان خوزستان پیوند خورده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از استان خوزستان، عبدالرحیم اسدپور آخرین بازمانده و میراث‌دار تاریخ کهن ایلامیان صبح امروز ۲۲ مهرماه در بیمارستان شهدای شهرستان ایذه از دنیا رفت.

عبدالرحیم اسدپور را بیشتر با نام «بلیطی» می شناختند. مردی که خود تاریخ شفاهی و  بخشی از تاریخ ایران در دوره ایلامی بود. 

گردشگران و توریست های داخلی و خارجی با نام و کلام او آشنا بودند و در حوزه  میراث بانی کشور نامی آشنا داشت.

او دلبستگی ویژه ای به تاریخ و فرهنگ داشت و از کودکی با تاریخ کهن ایلام آشنا بود و در دوران حیات ۷۰ ساله اش، با پژوهشگران، نویسندگان و جهانگردان بسیاری از نزدیک دیدار و گفت و گو داشته است. 

زنده یاد اسدپور به واسطه ممارست و تیمارداری مواریث فرهنگی کشور و عشقی که به آثار تاریخی موجود در زادگاه خود داشت، سرانجام  در سال ۱۳۸۰ به عنوان میراث بان، به استخدام سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور درآمد و با ترمیم خانه پدری خود واقع در دره کول فرح ایذه، شبانه روز به نگاهبانی و مراقبت از آثار تاریخی موجود در این دره همت می‌گماشت.

این مرد ایراندوست سرانجام پس از یک دوره بیماری و بر اثر کهولت سن، صبح امروز برای همیشه بدرود حیات گفت و با مرگش، قسمتی از تاریخ شفاهیِ فرهنگ و میراث استان خوزستان را با خود به قلب تاریخ برد.

سید حکمت اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان نیز در پیامی درگذشت این انسان فرهیخته را به جامعه فرهنگی استان خوزستان و کشور تسلیت گفت.

خبرگزاری ایلنا در استان خوزستان، درگذشت این میراث‌بان گرانقدر را به خانواده وی تسلیت عرض می نماید.

انتهای پیام/

خبرنگار: بهنام رضایی مالمیر

عبدالرحیم اسدپور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر