کد خبر: 1161499 A

دولت آمریکا به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی و سیاست خارجی حدود ۱۲ شرکت چینی را در فهرست سیاه تجاری قرار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دولت ایالات متحده به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، حدود ۱۲ شرکت چینی را در فهرست سیاه تجاری خود قرار داده و تاکید کرده است که این شرکت‌ها در برخی موارد به ارتش چین در زمینه پیشبرد تلاش‌های محاسبات کوانتومی کمک کرده‌اند. 

چندین نهاد و شخص از چین و پاکستان نیز روز گذشته -‌چهارشنبه- به دلیل مشارکت در فعالیت‌های هسته‌ای پاکستان یا برنامه موشک‌های بالستیک این کشور به فهرست نهادهای وزارت بازرگانی آمریکا اضافه شدند.

این تازه‌ترین اقدامی است که آمریکا علیه شرکت‌های چینی در بحبوحه تنش فزاینده بین پکن و واشنگتن بر سر وضعیت تایوان و مسائل تجاری اتخاذ کرده است. 

در مجموع، ۲۷ نهاد جدید از چین، ژاپن، پاکستان و سنگاپور به فهرست سیاه اضافه شدند.

«جینا ریموندو»، وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای گفت که درج نام شرکت‌ها و نهادهای جدید در فهرست سیاه مانع حمایت فناوری ایالات متحده از پیشرفت‌های نظامی چین و روسیه و فعالیت‌های هسته‌ای ناامن پاکستان یا برنامه موشک‌های بالستیک خواهد شد.

سفارت چین در واشنگتن در واکنش به این اقدام آمریکا گفت که ایالات متحده به مفهوم امنیت ملی متوسل می‌شود و از قدرت دولتی برای سرکوب و محدود کردن شرکت‌های چینی به هر طریق ممکن سؤاستفاده می‌کند‌.

 

 

 

 

انتهای پیام/
آمریکا فهرست سیاه شرکت های چینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر